Evlilik ile Amerika Vatandaşlığı Almak

Evlilik ile Amerika vatandaşlığı almak hayal ülkesi ABD’de yaşamaya başlamanın en kolay yollarından birisi. Amerika vatandaşı olmak için pek çok yol bulunuyor. Ancak bu yolların pek çoğu teferruatlı ve sonuca ulaşmak çok kolay değil. Evlilik ile vatandaşlık almak söz konusu olduğunda yine uzun bir süreç sizi bekliyor olsa da diğer yöntemlere göre daha kolay olduğunu söylemek mümkün.

Amerikan ile Evlenerek Amerika Vatandaşlığı Almak

Amerikan vatandaşı ile evlenerek vatandaşlık almak sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmakla beraber bazı önemli konular bulunuyor. Eğer bir Amerika vatandaşını seviyor ve onunla gerçek bir evlilik yapacaksanız sorun yok. Ancak Amerika’da anlaşmalı evlilik yapacaksanız bu durumun anlaşılması durumunda hapis cezasına varan yaptırımları olacağını unutmamalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Amerika Vatandaşı ile Amerika’da Evlilik

Amerikan vatandaşı ile Türkiye’de evlenme durumunda işiniz daha da uzar. Evliliği ABD’de ispatlamanız ve işlemlere sonra başlamanız gerekiyor. Bu nedenle evliliğinizi ABD’de yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Ancak Türkiye’de evlendiyseniz gerekli belgeleri Amerika’ya eşinizin götürmesi gerekebilir.

Evliliğiniz sonrasında Amerika vatandaşı olan eşiniz öncelikle göçmen bürosuna giderek evlendiğinizi beyan ederek sizin kaydınızı yaptırmalı. Ardından size verilen numara ile Green Card başvurusunda bulunmalısınız. Amerika vatandaşı ile evlendiğinizde tamamen Amerikan vatandaşı olamazsınız ancak Green Card alarak daimi ikamet izniniz çıkar.

Evlilik sonrasındaki ilk 2 yıl boyunca Green Card koşulludur ve zaman zaman evliliğiniz kontrol edilir. Komşularınızla konuşulur, ev ziyaretleri olur ve anlaşmalı bir evlilik yapmadığınızdan emin olunur.

Evliliğinizi Amerika’da yaptıysanız bu işlemleriniz göçmen bürosundan yapılır. Eğer Türkiye’de evlendiyseniz konsolosluk ya da büyükelçiliğe başvurarak işlemlerinizi bu merkezler aracılığı ile yapabilirsiniz.

Amerika'da Evlliik - K1 Nişanlı Vizesi ve Evlilikle Green Card Almak

Amerika’da Evlliik – K1 Nişanlı Vizesi ve Evlilikle Green Card Almak

Turist Vizesi ile Amerika’da Evlenmek

ABD’ye turist vizesi ile gider ve Amerika’da evlenirseniz Green Card alma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Turist vizesi ile gittiğinizde evlenmeniz yasal değildir. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan nikahınızı yapabilirsiniz; ancak iş kalıcı ikamet izni almaya geldiğinde nikahınızın turist vizesi ile geldiğinizde olduğu ortaya çıkacak ve size turist vizesini kötüye kullandığınız söylenecektir.

Turist vizesi ile Amerika’da evlenme sonucunda evlilik ile elde edebileceğiniz Green Card hakkınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Bu nedenle turist vize ile giderek evlenmemeye özen göstermelisiniz.

K1 Nişanlılık Vizesi ile Amerika’da Evlilik

K1 nişanlılık vizesi, evlilik vizesi olarak da bilinen özel bir vize türüdür. Vizeyi almak için evlenmek istediğiniz kişi ile en az 2 yıldır tanışıyor olmanızı isterler. Bu nedenle siz başvuru yaparsınız ve başvurunuzun onaylanması için 2 yıl beklemeniz istenir.

Amerika K1 nişanlılık vizenizin onaylanması ile beraber Amerika’da 90 gün bulunma hakkınız oluşur. Bu 90 gün içerisinde evlenmeli ve eğer evlenmeyecekseniz ülkeden çıkış yapmalısınız. Eğer 90 gün içerisinde hem evlenmez hem de ülkeden çıkış yapmazsanız kaçak göçmen durumuna düşerseniz ve bundan sonra oturma izni ya da vatandaşlığı bırakın Amerika vizesi almanız bile zordur.

K1 nişanlılık vizesi alırken çeşitli sağlık kontrollerine girmeniz ve aşılar olmanız beklenir. Bu durum belgelenecektir ve bu belgeleri mutlaka saklayın. Daimi oturma izni alırken bu belgeler çok önemli olacak.

Amerika Evlilik Mülakatı Soruları ve Süreç

Amerikalı birisi ile evlendiniz ve evliliğinizle ilgili ilk müracaatları yaptınız ama iş bununla kalmıyor. En az 3 yıl evli kalmanız gerekiyor. Üstelik bu 3 yılın en az 1.5 yılında ABD’de bulunuyor olmanız da şart.

Aradan geçen 3 yıl boyunca herhangi bir sorun çıkmadıysa Green card evlilik mülakatına çağrılırsınız. Eğer evliliğiniz gerçek bir evlilikse bu mülakat çok zor olmayacaktır.

Mülakata avukatınız ile gidebilirsiniz. Genel olarak siz ve ilişkiniz hakkında sorular sorulur. Sorular içten ve doğru cevaplar vermeniz çok önemli. Evliliğinizin gerçekliğini ispat etmek adına eşinizin akrabaları, evinizde eşyaların yeri gibi ayrıntılı sorular sorabilirler. Hatırlamadığınız bir durum varsa yanlış cevap vermek yerine hatırlamadığınızı söylemeniz daha mantıklı olacaktır.

Green Card evlilik mülakatınız istediğiniz gibi geçmezse korkmayın. Size bir şans daha verilip yeni bir mülakata çağırabilirler.

Amerika'da Evlilik ve Amerikan Vatandaşlığı İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Amerika’da Evlilik ve Amerikan Vatandaşlığı İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Amerika’da Evlenmek İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Amerika vatandaşı olmanız için en önemli şart eşinizin maddi durumu. Eşiniz çalışmıyor ya da düşük ücretli bir işte çalışıyorsa işiniz zor. Eşinizin her sene belirlenen yoksulluk sınırından en az %25 daha fazla gelirinin bulunması gerekiyor.

Evlilik ve Green Card başvurusu için gerekli olan belgelerin başında

 • Pasaportunuz
 • Nüfus kayır örneğiniz
 • Sabıka kaydınız gerekli.

Eğer evliliğinizi Türkiye’de yaptıysanız evlilik cüzdanınızı da yanınıza bulundurun. Green Card başvuru süreciniz evliliğinizin 3 yılı dolmadan 3 ay önce başlayacağı için göçmenlik bürosundan size daha detaylı bilgiler verilecektir.

Amerika vatandaşlığı ve evliliğiniz için gerekli belgeleri mutlaka İngilizce’ye tercüme ettirmiş olmanız gerektiğini unutmayın.

Evlilikle Amerikan vatandaşı olmak hakkında merak ettiğiniz farklı soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gökhan Korkmaz dedi ki:

  Amerikada evlilik siteleri var. Buradan bir kadın bulup evlensem Amerikada anlaşmalı evlilik yaptığım anlaşılırsa başım nasıl bir derde girer?

 2. Elif dedi ki:

  1 ay önce evlendim eşim Amerika vatandaşı , dosyalarımızı posta ile gönderdik ne kadar süre de çıkar vizem

 3. Arif Yavuz dedi ki:

  Amerikada anlaşmalı evlilik çok yaygın. Ancak bu süreçte iki yabancı gibi takılmak mümkün değil. Ev arkadaşı gibi de olsa beraber yaşamanız gerekli. Anlaşmalı evlilik yapacak kişiler de çok büyük paralar talep ediyor.

 4. Gizem Gül dedi ki:

  Amerika vatandaşı olmak için evlenmek istiyorum. Erkek arkadaşım Amerikalı ama ben daha önce eğitim için Amerika’ya gitmiş ve vize süremi geçirmiştim. Bu durum Nişanlı vizesi almamı ya da daha sonra orada yaşamamı engeller mi?

 5. Melike Yüksel dedi ki:

  Amerika’da evlilik sonrası çalışma izni almak için şartlar var mı? Hemen evlendikten sonra çalışmaya başlayabilir miyim?

 6. Hale Yavuz dedi ki:

  Turist vizesi ile Amerikada evlilik konusunda çok güzel bilgiler vermişsiniz. Geçtiğimiz günlerde arkadaşımın böyle bir niyeti vardı, sayenizde öğrendi ne kadar büyük sıkıntılar olabileceğini.

 7. Deren oltu dedi ki:

  Selamlar, evlilikle greencard aldim. 2 sene oldu. Vatandaslik da almak istiyorum. Gerekli sartlar nelerdir. Halen evliyim ama esim calismiyor. Ben de calismiyorum.

  • Ahmet Sarı dedi ki:

   Çok zor işiniz. Bence eşiniz bir an önce çalışmaya başlasın. Siz de dil eksiğiniz varsa tamamlayın. Ondan sonra şansınızı denersiniz ama genellikle insanlar green card ile sınırlı kalıyor.

 8. Furkan dedi ki:

  Selam ben Istanbuldan furkan amerikalı kızla sitede tanıştım ve uzun suredir konuşuyoruz ve o bana evlilik cüzdanı icin para göndermemi istiyor bu doğrumu

  • oguz dedi ki:

   sakın gönderme.paranı kaptırma.

   • Tugce dedi ki:

    Selam. Abd de work and travel yaparken evlilik yapabilir miyim? Ve wat yaptıktan sonra abd de kalmak istiyorum. Bunu nasıl yaparım??

    • Yiğit Karabil dedi ki:

     Evet, evlenebilirsiniz Tuğçe hanım.
     Yaşadığınız eyalete göre istenen belgeler değişiklik gösterebilir.
     Mahkemeye başvurarak nikah için tarih alabilirsiniz.
     Evlilik işlemleri sonrasında da oturum için başvuru yaparsınız.

 9. Nilgun dedi ki:

  Merhaba kizkardesim Facebook’tan bir erkekle tanismis adam Amerikan vatandasiymis kiz kardesimle evlenmek istiyormus. Kizkardesime green card vize basvurusu yapmak uzere kendisinin 100.000$ deposit yatirdiginini Amerika’da soylemis, kizkardesiminde benzer rakama yakin bir parayi deposit olarak yatirmasi gerektigini soylemis. Bizim butun uyarilarimiza ragmen kizkardesim bu parayi adamin soyledigi hesaba yatirdi. Simdi adam Turkiye’ye gelip kizkardesimle tanismak (birbirlerini sadece Facebook’tan taniyorlar) icin neredeyse 1 senedir binbir bahane uyduruyor son bahanesi Amerkan hukumetinin kendisine Amerika’dan disari cikma yasagi koyduguna dair. Bu yatan depositolarin gercekligi nedir nereye yatiriliyor vede kizkardesim evlenmekten vazgectigini soylerse yatirdigi depositi geri alirmi. Soyledigine gore Amerika’da bir yere yatirmis parayi vede kendisi arastirmis adamin soyledigi yer vede hesap numarasi gercekmis. Yardiminiz icin cok tesekkur ediyorum.

 10. esen dedi ki:

  Eşim ABD vatandaşı ve green card için Amerika’dan tanıdığımız bir avukat tuttuk. Evlenmeden önce özellikle sorduk turist vizesi ile evliliğin etkisini ve kesinlikle olmadığını söyledi. Kesinlikle yasaldır ve bunu ABD anayasasında da gösterdi. Zaten yasal olmayan bir şey olsa siz gidip orada devlet kurumunda ”Ben evleneceğim” deyip pasaportunuzu verdiğinizde vize türüne baktıktan sonra anlayacaklardır. Açıkçası ben sadece pasaportumu verdim ve anında bana evlilik kağıdı verdiler. Nişanlılık vizesi yıllarca vize alamayan kişilere önerilir. Alımı uzun bir süreçtir ve süresi çok kısadır. Eğer turist vizeniz varsa zaten üstüne bir de ”nişanlılık vizesi” alamazsınız 😀 Ayrıca kimse sizin evinize gelip gerçekten beraber olup olmadığınızı kontrol etmiyor 😀 Zaten edemez de… Şahsen hiç etmediler bizi 🙂