Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler 2020 – Kimlikle Alan Ülkeler

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler, seyahat etmek isteyen kişiye pek çok kolaylıklar sağlamaktadır. Türkiye pasaportu ile pek çok ülkeye gerçekleştirilecek seyahatlerde vize alınmasına ihtiyaç duymadan yolculuk yapma imkânı mevcuttur. Bunun yanında Türkiye, vatandaşının pasaport çıkartmasını gerektirmeyecek seyahatlere de olanak sunmaktadır.

Bazı ülkelere pasaportunuz olmasa dahi seyahat etme hakkınız vardır. Pasaportsuz gidilecek ülkeler hangileridir? sorusu bolca sorulan bir sorudur. Kişiler tatil planlamalarını yaparken bu seçeneği de düşünerek hareket etmek isteyebilirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kimlikle Giriş

Yavru vatan Kıbrıs, Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ülkeler arasında. İş amacıyla yapacağınız seyahatlerde hiç zorlanmadan gidiş geliş sağlayabileceğiniz gibi tatilinizde de Kıbrıs’a gidip ılık Lefkoşa gecelerini deneyimleyebilir, otel ve casinolarında hayatınızın stresini atıp biraz eğlenebilir ve Kıbrıs’ın görülecek güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Pasaport ve vize işlemleriyle uğraşmadan yalnızca T.C. kimlik kartınızla, ekstra uğraş ve masraf altına girmeden güzel bir tatil yapabilirsiniz. Özellikle Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne turistlerin bol bol akınına uğramaktadır.

Kıbrıs’a pasaportsuz gitmek, size 1 aya kadar konaklama şansı sunar. Daha uzun süreli seyahat etmeniz gerekiyorsa pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs’a gitmek için pasaport aldığınız taktirde 30 gün olan süre 90 güne çıkmaktadır.

Uçakla ya da feribotlarla 2-2,5 saatlik kısa süreler içerisinde KKTC’ye varabilir, güzel günler geçirebilirsiniz. Özellikle yazın Mersin, Alanya, Taşucu gibi yerlerden her gün KKTC’ye feribot seferleri düzenlenmektedir. Mavi dünyanın üzerinde güzel bir tatilin ilk adımlarını atabilirsiniz.

Gürcistan Pasaportsuz Gidilir mi?

Gürcistan bu noktada Türkiye’ye karşı en rahat olan ülkelerden bir tanesi. Pasaportsuz ve vizesiz Gürcistan’a kolaylıkla seyahat edebilirsiniz ve burada tam 1 yıla kadar kalabilirsiniz.

Çoğu ülke pasaport olmadığı taktirde kısıtlı zamanlamalar uygular. Vizesiz gidilen ülkelerde pasaportsuz gidilen ülkelere göre bu süre biraz daha uzar ancak Gürcistan’a seyahat edecek kişiler hiçbir kısıtlama olmadan 1 yıla kadar Gürcistan’da konaklama şansına sahiptirler. Kimlik kartınız mutlaka yanınızda olmalıdır, eski T.C. kimlik belgesi kabul edilmemektedir.

Tatil için Gürcistan’a uğrayacaksanız 1 yıllık süre sizi çok ilgilendirmeyebilir ancak Gürcistan’a okumaya gelen öğrenciler için 1 yıllık sürenin tanınması çok işe yarar bir durumdur. Gürcistan’da üniversite okumak, vizesiz ve pasaportsuz 1 yıla kadar kalabilecekleri için öğrencilerin seçenekleri arasında yer verdiği bir plandır.

Karadeniz’deki komşumuz Gürcistan, Türk vatandaşlarına kullarını açmış vaziyette beklemektedir. Türk vatandaşları da en çok Batum ve başkent Tiflis’i ziyaret ederek Gürcistan ile kucaklaşmaktadır.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a uçakla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi kara yoluyla da ulaşım sağlama şansınız bulunuyor. Kendi arabanızla yolculuk edecekseniz Gürcistan’a vardıktan sonra sadece 110 TL değerinde Gürcü trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Onun dışında herhangi bir belgeye ya da işleme gerek kalmamaktadır.

Artvin, Gürcistan’a en yakın illerden bir tanesi ve Artvin ile Batum arasında yalnızca 75 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Tabi, Türkiye’de bulunduğunuz yere göre ve gümrük kapısı sırasına göre Gürcistan’a varma süreniz değişebilir ancak Artvin’de yaşayan birisiyseniz 1,5-2 saatte Batum’a giriş yapabilirsiniz.

Ukrayna’ya Pasaportsuz Gidilir mi?

Ukrayna, pasaportsuz gidilen Avrupa ülkelerinden bir tanesi. Pasaport ve vize talep etmeden yalnızca yeni T.C. kimlik kartı ile ziyaretçi kabul eden Ukrayna, bu sebeplerden ötürü bolca Türk turist çekmekte.

Türkiye’deki insanlar Ukrayna grivnasının Türk lirasından daha değersiz olması ve pasaportsuz geçiş imkânı sağlaması nedeniyle Ukrayna’yı sıklıkla ziyaret ediyorlar.

Ukrayna’ya İstanbul ve Ankara’dan kalkan direkt ya da aktarmalı uçuşlarla gidebilmeniz mümkündür. Seyahatinizi önceden planlayarak uçak biletinizi erken almanız durumunda daha uyguna bir tatil geçirebilirsiniz.

Ukrayna’da gezilecek yerler oldukça fazla bulunuyor. Özellikle başkent Kiev’deki tarihi ve doğal yapıları görebilirsiniz. Zamanlamanızı iyi ayarlamanız durumunda Kiev Yaz Müzik Festivali’ne katılma şansınız da bulunuyor. Odessa’nın büyüleyici şehir turunda kendinizi kaybedebilirsiniz. Lviv’in büyüleyici mimarisi ve sevimli sokaklarında pozitif enerjiyle dolabilirsiniz. Ayrıca Lviv Coffee Lab’da kahve içmeyi de unutmamalısınız.

Ukrayna’da ulaşım uygun olduğu için Ukrayna’nın görülmeye değer pek çok kentini gezerek uygun fiyatlı bir tatil geçirmeniz mümkündür. Unutmamanız gereken nokta ise giriş esnasında yetkililer diledikleri takdirde sizi geri çevirebilirler.

Son dönemlerde Ukrayna’da Türklerin başına gelebilenlerle ilgili pek çok bilgi mevcut. Giriş esnasında saatlerce bekletildikleri ve gözaltına alındıkları belirten kişiler mevcut. Ancak pek çok kişi de ülkeye rahatlıkla girebiliyor.

Giriş esnasında takındığınız tavır, konuşma şekliniz, beraber gittiğiniz kişiler çeşitli sorunlarla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı belirleyen etkenlerden. Özellikle bir grup halinde ülkeye giden erkek gruplarının geri çevrilme riski son derece yüksektir.

Moldova’ya Pasaportsuz Girilir mi?

Moldova’ya 2019’da alınan karara göre artık yalnızca T.C. kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız halinde girebiliyorsunuz. Moldova, diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok fazla turist çeken bir yer değil ancak bu görülmeye değer bir yer olmadığı anlamına gelmemektedir.

Mükemmel doğa güzellikleriyle ve içindeki tarih kokan yapılarıyla Moldova, hazır pasaport ve vize işlemleriyle uğraşmadan daha az masrafla ziyaret edilebiliyorken gezmeniz gereken ülkelerden bir tanesidir.

Moldova’nın para birimi Moldova leyidir ve Türk lirasından daha değersiz olması seyahatiniz sırasında harcama yaparken sizi biraz olsun rahatlatabilir. Resmi dili Romence olan Moldova’da, Rusça da sıklıkla konuşulan diller arasındadır.

Pasaportsuz Gidilen Yunan Adaları

Türkiye’nin en yakın komşularından Yunanistan’ın adalarına ege kıyılarından sıkça günübirlik tekne turları düzenlenmektedir.

Tekne turu insanlara pasaportsuz ve vizesiz geçme hissiyatı uyandırsa da böyle bir durum ne yazık ki söz konusu değildir. Yunanistan bir Avrupa Birliği üyesidir ve ister günübirlik gidin ister konaklamak için gidin, en yakın adası dahi olsa Türk vatandaşlarından pasaport ve vize talep etmektedir.

Pasaportunuz varsa kapı vizesi olarak adlandırılan vizeyle de adalara girişte bazı belgeleri sunmanız koşuluyla vize alabilirsiniz.

Azerbaycan’ a Pasaportsuz Gidilir mi?

Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarını pasaportsuz kabul edip etmediği kişilerce merak edilen bir konudur. İki devlet tek millet olarak anılan Türkiye ile Azerbaycan, yakın ilişkileri nedeniyle pasaportsuz gidiş gelişlerin sağlandığı düşünülmektedir ancak bu doğru değildir.

Azerbaycan’a yapacağınız seyahatlerinizde pasaporta sahip olmalısınız, yalnızca T.C. kimlik kartınızla seyahat yapma imkânınız ne yazık ki bulunmamaktadır. Türk vatandaşlarını vizeden kurtaran Azerbaycan, 30 güne kadar içinde Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelere vizesiz seyahat kolaylığı sunmaktadır.

Pasaportsuz Seyahatin Avantajları

Pasaportsuz seyahat beraberinde pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. KKTC, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ya yapabildiğiniz pasaportsuz seyahatler, tatilinizi daha mutlu geçirmenizi sağlayabilir çünkü sizi pek çok dertten, uğraştan ve masraftan kurtarır.

Daha az masraf yaparsınız. Pasaport çıkartmak isteyen kişilerden belirli miktarlarda ücretler talep edilmektedir. Harç parası ve defter parası olarak vatandaşın karşısına çıkan bu ücretleri ödemeden yurt dışı seyahatlerinizi yapabilirsiniz. Böylece pasaporta ve vizeye harcayacağınız yüklü miktardaki paraları ziyaretiniz sırasında kullanma şansına erişmiş olursunuz.

Uğraşmadan yurt dışı seyahatlerinizi gerçekleştirme fırsatınız olur. Bir pasaport çıkarmak oldukça uğraştırıcı bir iştir. Pasaport çıkartmak için ilk önce İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekir.

Daha sonra pasaport türünüze ve pasaportunuzun kapsayacağı zaman aralığına göre harç ve defter bedelini yatırmanız beklenmektedir. Bu işlemleri hallettikten sonra randevu günü ve saatinizde yaşadığınız ilin nüfus müdürlüğünde bulunmalısınız.

Randevunuza gitmeden önce sizden talep edilen pek çok belgeyi toparlamanız gerekir. En ufak bir eksiklikte işleminiz yapılamayabilir bu nedenle belgeleri dikkatli bir şekilde toplamalısınız. En son başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra belirli bir süre beklemeniz ve pasaportunuzun elinize ulaşması gerekir.

Pasaportun üstüne bir de vize isteyen bir ülkeye seyahat yapacaksanız tekrar konsolosluklardan randevu alıp, istenilen ücreti yatırıp, belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlayarak vize başvurusunda bulunmanız ve neticesinde vizenizi de aldıktan sonra yurtdışına çıkmanız gerekmektedir.

Tatil için pasaport istemeyen ülkelerde bu uzun işlemlerin hiçbirini yapmanıza gerek kalmadan, yanınıza alacağınız kimlik kartınız ile kolay ve masrafsız şekilde seyahat etme şansına sahip olursunuz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Leyla Korkmaz Gezer dedi ki:

    Pasaport almadan önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak pasaportsuz gidilebilecek tüm ülkelere gittim. Daha sonra pasaportla gidilebilen ülkelerden bazılarına gittim. Şunu söyleyeyim Ukrayna’da eğlendiğim kadar başka bir yerde eğlenmedim. Hem gezilecek yerleri çok hem eğlence anlayışları bana uygundu. Müzeleri olsun doğası olsun gece eğlencesi olsun tam bana göreydi. Özellikle Lviv’e aşık oldum. Hem küçük hem çok tatlı bir yer. Pasaportu olmayan ve nereye gideceğine karar veremeyenlere tavsiye vermiş olayım. Lviv’e giderseniz pişman olmazsınız.