Kanada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Kanada’ya çifte vatandaşlık almak için, kişinin Kanada’da doğmuş olması veya ebeveynlerinden en az birinin Kanada vatandaşı olması gerekir.

Mülteci olarak Kanada’ya kabul edilmişseniz, bir Kanada vatandaşıyla evlenmişseniz veya oturum izniyle uzun süreler Kanada’da yaşamışsanız Kanada vatandaşlığına başvuru yapma hakkına sahip olursunuz.

Kanada’da uzun yıllar eğitim almışsanız da Kanada göçmenlik başvurusu formu doldurabilirsiniz. Göçmenlik, Kanada’da oturum hakkına sahip olmak demektir. Oturum hakkına sahip olduktan sonra ise çifte vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

Bunlara da Bakabilirsiniz:

Kanada’da Öğrenci Olmak

Kanada’ya Nasıl Yerleşirim?

Kanada Çifte Vatandaşlık İçin Kimler Başvurabilir?

Çifte vatandaşlık için başvuru yapabilen ilk kategori vasıflı çalışanlar kategorisidir. Profesyonel bir iş geçmişine sahip olan, eğitim düzeyi belirlenen seviye veya üstünde olan herkes vasıflı çalışan kategorisine girer ve başvuru yapma hakkı kazanır.

Mal varlığına dayalı girişimci kategorisi de vatandaşlık başvurusu yapabilen kişilerden oluşur. Kanada’nın ekonomisine katkıda bulunabilecek mali güce sahip olan herkes çifte vatandaşlık için başvurabilir.

Kanada’nın kültürel faaliyetlerine ve spor dallarından herhangi birine katkı sağlayabiliyor olmak, vatandaşlık alabilmek için önemli bir adımdır. Milli spor takımlarından herhangi birinde Kanada’yı temsil edebilecek herkes çifte vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahiptir.

Çifte vatandaşlığa başvurma hakkı kazananlar arasında girişimci fikirlere sahip olup kendisine yatırım yapacak bir kurum bulmuş kişiler, Kanada’ya yatırım yapmayı kabul eden ve net 10 milyon dolara sahip olduğunu kanıtlayan kişiler, hasta bakıcı olup en az 2 yıl çalışmış kişiler ve öğrenciler de vardır.

Kanada Çifte Vatandaşlık için Kimler Başvuramaz?

Kanada’da başka ülkeden diplomat bir ailenin çocuğu olarak doğmak Kanada vatandaşlığının alınmasına engel bir durum oluşturur.

Kanada veya Kanada dışında herhangi bir suçla yargılanırken de vatandaşlık başvurusu yapılmaz. Kanada dışında işlenilen herhangi bir suç karşılığında ceza çekiyorsanız, Kanada’da şartlı tahliye adı altında hizmet veriyorsanız, vatandaşlığa başvurmadan 4 sene öncesine kadar adınıza mahkûmiyet kararı verilmişse de çifte vatandaşlık hakkından yararlanamazsınız.

Kanada Çifte Vatandaşlık Şartları

Kanada çifte vatandaşlık şartlarının en önemli adımlarından biri başvuru paketi satın almaktır. Başvuru paketinde doldurulması gereken formlar bulunur. Bu formlar, kişisel özellikleriniz ve akademik kariyerinizin tespit edilerek puan verildiği bir aşamadır.

Eğer bekarsanız çifte vatandaş olmak için gerekli puanları toplamanız gerekir. Ancak eğer ciddi bir ilişkiniz varsa veya evliyseniz, vatandaşlık için gereken puanları eşinizin tamamlaması beklenir.

Kanada’ya yaptığınız çifte vatandaşlık başvurunuz kabul edilirse, tarafınıza “Discover Canada”(Kanada’yı Keşfedin) isimli bir kılavuz gönderilir. Bu kılavuz, yapılacak yazılı veya sözlü sınav için gereklidir. Ardından vatandaşlık testi ve mülakatı için bir tarih belirlenir, istenen belgeleri getirmeniz beklenir ve eksik belge durumunda başvurunuz onaylanmaz.

Kanada Çifte Vatandaşlık için Oturum Başvurusu Şart Mı?

Kanada’ya çifte vatandaşlık alabilmek için oturum izni başvurusu yapmalısınız. Eğitim durumu, iş deneyimi, yabancı dil seviyesi, Kanada deneyimi gibi temel şartları karşılıyorsanız oturum iznine sahip olabilirsiniz.

Kanada vatandaşlığı başvurusunun onaylanması için, oturum izniyle birlikte, başvuru tarihinden önceki 6 yıl içinde 1460 gün Kanada’da bulunmanız gerekir. Aksi takdirde Kanada vatandaşlığı başvurunuz onaylanmaz.

Kanada Çifte Vatandaşlık için Yabancı Dil Zorunlu Mu?

Kanada vatandaşlığı başvurunuzun kabul edilmesi için İngilizce veya Fransızca dillerinden en az birini iyi derece biliyor olmanız gerekir. Bunun için Türkiye’de IELTS(İngilizce Dil Seviyesi Belirleme Sınavı) veya TEF( Fransızca Dil Değerlendirme Testi) sınavlarına girmeniz gerekir. Bu sınavlardan geçebilmek için İngilizce veya Fransızca dillerinden herhangi birini iyi derecede konuşabiliyor ve anlayabiliyor olmanız şarttır.

İngilizce testini geçebilmek için 9 not ortalaması üzerinden; Listening 8, reading 7, speaking 7, writing 7 notları almanız gerekir.

Eğitim Sonrası Kanada Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Kanada’da üniversite eğitimi alan ve mezun olan öğrencilere 3 sene çalışma izninden sonra oturum hakkı verilir. Mesleki becerilere sahip olan, iyi derecede yabancı dil bilen ve Kanada’nın değerleri hakkında deneyim elde etmiş olan öğrenciler ikincil vatandaşlık hakkına sahip olabilirler.

Kanada Vatandaşlık Sınavı

Kanada vatandaşlık testi, çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için gerekli şartları karşılayan ve 18-64 yaş aralığında kişilerin girmesinin zorunlu olduğu sınavdır. Genellikle yazılı bir sınav gerçekleştirebilir, ancak kişiye göre sözlü sınav da yapılabilir.

Test toplamda 20 sorudan oluşur. 20 soru için verilen süre ise 30 dakikadır. Sınava giren kişi, testten geçebilmek için 20 sorudan en az 15 soruya doğru cevap vermek zorundadır.

İngilizce veya Fransa dillerinden herhangi birini iyi derecede bildiğini kanıtlayan ve başvuru şartlarına uygun kabul edilen kişi, 6 ay içinde vatandaşlık yemin törenine davet edilir ve vatandaşlık belgesini törenle birlikte alır.

Kanada Vatandaşlık Sınavı Soruları

Kanada Vatandaşlık Sınavı’nda sorulan sorular, “Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship” (Kanada’yı Keşfedin: Yurttaşlığın Hakları ve Sorumlulukları) adlı kılavuzun içeriğine göre belirlenir.

Vatandaşlık testinde Kanada kültürü ve değerleri, vatandaş hak ve sorumlulukları, Kanada’ya ait sembol ve simgelerle ilgili sorular sorulur. Vatandaşlık sınavı sorularının dili İngilizce veya Fransızca olarak belirlenir.

“Yurttaşlığın üç sorumluluğu nedir?” , “Parlamento üyeleri nasıl seçilir?”, “Gelincik Anma Günü (Remembrance Day poppy) ne anlama gelmektedir?” Discover Canada kılavuzunda yer alan vatandaşlık başvuru testi sorularından bazılarıdır.

Kanada Çifte Vatandaşlık Başvurusu Puanlama

Çifte vatandaşlık başvuru puanınızı artırmak için kişisel kriterler oldukça önemlidir. Yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe gibi kişisel faktörlerden 75 puan almak başvurunun onaylanabilmesi için yeterlidir. Bu puan değerlendirme sistemiyle başvuru notunuzu yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.

  • 21-45 yaş aralığındaki kişiler 10 puan alırken 18 yaş altı ve 48 yaş üstü kişiler puan alamaz. 18-21 ve 45-47 yaş aralığındaki kişiler ise 4 puan alır.
  • Ortaokul veya lise mezunları 5-10 puan arası alırken üç yıllık meslek okulu veya üniversite mezunları 20 puan alır. En avantajlı konumdaki master mezunu kişilere ise 25 puan verilir.
  • En az bir sene mesleki tecrübe edinmiş kişiye 10 puan, eğer bu süre 4 yıla kadar çıkarsa 25 puan verilir.
  • İyi derecede İngilizce veya Fransızca bilen kişilere 20 puan, bu dillerden herhangi birine orta düzeyde hâkim olan kişilere ise 4 puan verilir.

Kanada Çifte Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Eğer bekarsanız sizden kimlik belgeniz, sabıka kaydınız, biyometrik fotoğrafınız, eğitim ve iş belgeleriniz, banka hesaplarınız, ruhsatlarınız, tapularınız, diploma ve sertifikalarınız istenir ve birinin eksik kalması durumunda başvuru yapılmaz.

Evli iseniz veya ciddi bir ilişkiniz varsa aile içindeki tüm bireylerden yukarıdaki belgelerin tümü ayrı ayrı istenir. Aile içerisindeki bireylerin belgelerinin eksiksiz ve tam doldurulmuş olması son derece önemlidir.

Kanada Çifte Vatandaşlık Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle, yaptığınız işin Kanada’nın önem verdiği meslek gruplarından olması başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır. Örnek olarak; pratisyen hemşire, diş hekimi, şantiye şefi, mühendislik müdürü gibi Kanada’nın ihtiyaç duyduğu mesleklerden herhangi birini yapıyorsanız, başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali bir hayli yüksek.

Kanada’nın resmi dillerinden olan İngilizce ve Fransızcadan en az birini ileri derecede bilmek vatandaşlık başvurusu için yeterlidir. Ancak İngilizce ve Fransızca dillerinden ikisi de konuşabiliyor ve anlayabiliyorsanız, iki dilden herhangi birini konuşabilen kişiden daha avantajlı konumdasınız demektir.

Çifte vatandaşlık alabilmek için yapılacaklar arasında, hâlihazırda vatandaşı olduğunuz ülkede en az altı ay yaşayabildiğinizi kanıtlamak önemli bir yer tutar. Vatandaşı olduğunuz ülkede iyi bir akademik pozisyona ve mesleğe sahipseniz çifte vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali artacaktır.

 

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kanada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? Kanada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Kanada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kanada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.