Beyaz Rusya (Belarus) Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Beyaz Rusya çifte vatandaşlık nasıl alınır, çifte vatandaşlık hakları nelerdir soruları sıklıkla merak edilmektedir.

Birçok ülkenin çifte vatandaşlığa evet dediği modern çağda Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus da onay vermektedir.

Özellikle gezip görmek ve yaşam sürmek için ideal ülkeler listesinde yer alması, Beyaz Rusya’nın binlerce kişi tarafından tercih edilmesi manasına gelmektedir.

Belarus’a yerleşmek ve bir süre burada kalmak mümkün olduğunda zaman içinde vatandaşlık fikri de sıcak gelmektedir. Üstelik çifte vatandaşlık veren bir ülke olması da herhangi bir kaybın olmamasına neden olmaktadır.

Belarus’ta Türkler arasında yerinizi almak isterseniz, vatandaşlık başvurusunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Belarus’ta yaşam maliyeti pek çok ülkeden çok daha iyi durumdadır. Bu açıdan iyi bir ülkenin vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız Beyaz Rusya en önemli avantajları sunmaktadır.

Çifte vatandaşlığı alabilmek için yapmanız gereken ilk iş başvurunuzu yapmaktır. Doğru adrese başvuru yaptıktan sonra evrakları toparlamanız istenmektedir.

Evraklarınızı eksiksiz şekilde bir araya getirdikten hemen sonra inceleme süreci başlatılmakta ve onay alıp almadığınız da bir süre sonra belli olmaktadır.

Belarus ne iş yapılır, neler yenir, nereler gezilir sorusu kadar vatandaşlık nasıl alınır sorusuyla da meşgul edilen bir ülkedir.

Vatandaşlık alabilmek için birtakım şartları sağlamak son derece önemlidir. Şartların sağlanması halinde kısa sürede çifte vatandaşlardan biri olabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı Alınır mı?

Beyaz Rusya vatandaşlığı gibi bir niyeti olanın yatırım yoluyla vatandaşlık alması en kolay yöntemdir. Belarus’a yatırım yapmak burada yaşamak ve doğrudan hayatını burada kurmak isteyen kişiler çifte vatandaşlık için harekete geçebilirler.

Ülke ekonomisini canlandırmak ve harekete geçirmek gibi bir niyete sahip olmanız halinde Beyaz Rusya vatandaşlığı alabilmeniz hiçbir şekilde zorlayıcı olmamaktadır.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığa Onay Veriyor Mu? Avantajları ve Başvurusu

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığa Onay Veriyor Mu? Avantajları ve Başvurusu

Yatırım için gayrimenkul almak bu açıdan en avantajlı durumdur. Bununla beraber iş yeri açmak ve birkaç çalışana iş imkanı sunmak da ülkede vatandaşlık almaya yardımcı olan haklar arasındadır. Bunlarla birlikte herhangi bir işin ortaklarından biri olabilmek de son derece avantajlı bir durumdur.

Ülkede çifte vatandaşlık için 250 bin Dolar civarında yatırım yapmak yeterli kabul edilmektedir.

Oturma İzni İle Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı Alınır mı?

Belarus oturma izni almak konusunda birçok yabancıya yardımcı olan ülkelerdendir.

Oturma izni aldıktan sonra herhangi bir sebep göstermeksizin doğrudan vatandaşlık başvurusunda bulunabilme şansınız olmaktadır. Bu da kişinin zaman kaybetmeden oturma izni bağlantılı çifte vatandaşlık elde etmesini sağlamaktadır.

Oturma izni aldıktan sonra ülkede birkaç yıl ikamet etmeniz gerekmektedir.

Bu süreç içerisinde devamlı bir işte çalışmak ya da eğitim görmek lehinize olacaktır çünkü sorunsuz şekilde yaşam sürebilecek vatandaş izlenimi yaratmanız gerekmektedir. Bu da oturma izniniz boyunca herhangi bir suç işlememeniz, sağlıklı iletişim kurabilmeniz, çalışkan şekilde işinize devam etmeniz sayesinde mümkündür.

Evlilikle Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı Alınır mı?

Belarus’ta evlilik fikrine sahip olan kişiler evlilikle beraber çifte vatandaşlık hakkını da elde etmektedirler.

Beyaz Rusya vatandaşı olan ya da daha sonra Beyaz Rusya vatandaşlığı almış olan biri ile evlilik hali, sizin de vatandaşlık almanız manasına gelmektedir.

Evliliğin resmi olarak gerçekleşmesinin hemen ardından çifte vatandaşlık için de onay verilebilmesi mümkündür.

Çifte vatandaşlık için evliliğin gerçek olması önemlidir çünkü aksi durumda ülkenin sınır dışına çıkarılmanız söz konusudur.

Evlilikle vatandaşlık alma fikrine sıcak bakan kişiler öncesinde muhakkak oturma ve çalışma izni almış olmalıdır. Bu sayede gerçek bir evlilik, gerçek bir iş ve oturulacak ev ortaya çıkacaktır.

Doğumla Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı Alınır mı?

Çifte vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alan Beyaz Rusya bunu birkaç farklı yolla sağlamaktadır. Bu yollardan bir diğeri de doğumdur. Doğumun hemen arkasından bebek için vatandaşlık alınabilmesi mümkün olmaktadır.

Doğumla Beyaz Rusya çifte vatandaşlığı alabilmek için ülke sınırları içerisinde bulunan bir hastanede olmanız yeterlidir.

Doğduktan sonra hastaneden doğum belgesi alınmalı ve sonrasında yetkili kuruma giderek bebeğin nüfus kaydı başlatılmalıdır. Bu işlem en fazla birkaç gün alacaktır sonrasında bebeğiniz iyi bir duruma geldiğinde kendi ülkenize dönmek isterseniz dönebilirsiniz.

Doğumla vatandaşlık için çocuğunuz 18 yaşına gelene kadar ülke onayı mümkündür. Sonrasında çocuk çifte vatandaşlıktan ayrılmak isterse kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Doğum yoluyla çifte vatandaşlık için temel şart ebeveynlerden bir tanesinin Beyaz Rusyalı olmasıdır.

Kan Bağıyla Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı Alınır mı?

Çifte vatandaşlık avantajları göz önüne alındığı zaman ebeveynler çocuklarının çifte vatandaşlık alabileceği ülkeleri araştırmaktadır.

En doğru tercihlerden biri olan Beyaz Rusya yalnızca doğumla değil aynı zamanda kan bağıyla da vatandaşlık elde etmeyi sağlamaktadır.

Çocuğunuzun Beyaz Rusya çifte vatandaşlarından biri olmasını isterseniz anne ya da babadan bir tanesinin vatandaş olması yeterli kabul edilmektedir. Bununla beraber yalnızca anne ya da baba değil aynı zamanda büyükanne ve büyükbaba aracılığıyla da vatandaşlık alınabilmesi mümkün olmaktadır.

Beyaz Rusya çifte vatandaşlık hakları yalnızca torunla sınırlı tutulmaktadır. Bunun dışındaki akrabalık ilişkilerinde herhangi bir vatandaşlık talebinizin olması mümkün değildir.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı İçin Aranan Şartlar

Belarus’ta yaşam fırsatını gören ve sonrasında çifte vatandaşlık talebi olan kişiler her şeyden önce aranan şartları sağladıklarından emin olmalılar. Beyaz Rusya çifte vatandaşlığı için ilk temel şart 18 yaşından büyük olmaktır.

18 yaşından büyük olan herkes için vatandaşlık alternatifleri bulunmaktadır. Bunun dışında bir başka kıstas ise herhangi bir suç nedeniyle hüküm giymemiş olmaktır.

Herhangi bir suçtan hüküm giymiş, yüz kızartan suçlardan herhangi birini işlemiş olan kişiler vatandaşlık elde edememektedir.

Kişinin yasal olarak geçimini sağlayabilmesi de aranan temel şartlardan bir tanesidir.

Yasal olarak geçimini sağlayabilmekten kasıt ülke sınırlarında kanunen kabul edilebilir bir işte çalışmaktır.

Temel kriterlerden bir diğeri ise oturma sürenizin 5 yılı aşmasıdır. İstisnai durumlar söz konusu olsa da 5 yıldan daha az süre için ülkede bulunmak çifte vatandaşlık almaya yardımcı olmamaktadır.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Belarus ev fiyatlarından yaşam kalitesine kadar birçok kişinin aklına yatan bir ülkedir. Bu nedenle çifte vatandaşlık için sıkça tercih edildiği görülmektedir.

Tercih ettiğiniz ülke Beyaz Rusya olacaksa bu durumda çifte vatandaşlık için evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim etmelisiniz.

Vatandaşlık başvuru formu, kimlik fotokopisi, ikametgah, adli sicil kaydı gerekli olan evraklar arasında yer almaktadır. Bu evraklarla birlikte gelir durumunu ispat eden belge, sağlık raporu ve en az 3 aylık iş belgesi gerekmektedir.

Son 3 ayın çalışma belgelerini ortaya koyduğunuzda düzenli olarak çalışabildiğinizi de ispat etmiş olursunuz.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı İçin Özel İstenen Evraklar

Beyaz Rusya çifte vatandaşlığı isteyen kişiler, duruma göre hareket etmektedirler. Evrak konusu sizin durumunuza göre belirlenmektedir.

Evli olan kişiler için ekstra evlilik belgesi, evlilik cüzdanı fotokopisi talep edilmektedir.

Doğum yoluyla çifte vatandaşlık talep eden kişiler doğum belgesi ve hastane raporu teslim etmek durumundadır. Bunun yanında kan bağı ile başvuru yapılması halinde DNA belgesi ve kan testlerinin sonuçlarının dokümanları istenmektedir. Bu belgeler sizin durumunuza özel olarak verilmektedir.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Beyaz Rusya için çifte vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler bunun için doğru adrese başvuru yapmalılar.

Türkiye üzerinden başvuru yapılması gereken adres Belarus Büyükelçiliği olarak bilinmektedir. Bu adrese evraklarınızı teslim edip başvurunuzu yaptığınızda işlemler başlatılmış olacaktır. Bununla beraber Beyaz Rusya göçmenlik bürosundan da başvurularınızı yapabilirsiniz

Çifte vatandaşlık için her iki ülkenin de yasal olarak onay vermesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? Beyaz Rusya (Belarus) Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Beyaz Rusya (Belarus) Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beyaz Rusya (Belarus) Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.