Vietnam Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vietnam vatandaşlığı nasıl alınır, gerekli belgeler ve şartlar, Vietnam vatandaşlığının avantajlarını içeriğimizde inceledik. Türklerin vatandaşlık için sıklıkla tercih ettiği bir ülke olmamakla beraber sevilen bir ülke.

Vietnam hayvan ve bitki çeşitliliği açısından Dünya’nın en zengin ülkelerinden birisi. Ülkenin yönetim Cumhuriyet olmakla beraber sosyalist bir rejim mevcut.

Kendi dili olan bir ülke ve ülkenin halkı resmi olarak Vietnamca’yı kabul etmiş durumda. Bir dönem Fransızların sömürgesi olduğundan ötürü Fransızca bilenlerin sayısı oldukça yüksek.

Vietnam’ın önemli bir kısmı budizm dinine inanmakta. Budizmin yanı sıra Hristiyan ve ateist olanların sayısı da oldukça yüksek. Ülkede Amerika ile olan “Vietnam Savaşı” etkileri hala görülmektedir.

Vietnam Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vietnam vatandaşlığı konusunda 1999 yılında bir yasa çıkarılmakla beraber ülkenin vatandaşlık politikası için hala 1988 yılında çıkan yasa kullanılmaktadır.

Vietnam vatandaşlık konusunda son derece hassas ülkeler arasında. Kolay kolay vatandaşlık vermiyor ve ülke kültürüne uyum sağlayamayan kişilerin vatandaşlık alması mümkün olmuyor.

[dropcap]V[/dropcap]ietnam çifte vatandaşlık onayı veren ülkelerden birisi değil. Pek çok çifte vatandaşlığı tanımayan ülkede dahi çifte vatandaşlık konusunda istisnalar tanınıyor. Ancak Vietnam hiçbir istisnaya yer vermiyor. Vietnam vatandaşı farklı bir ülke vatandaşlığına başvuru yapar ve kabul edilirse Vietnam vatandaşlığından çıkmış olur. Aynı şekilde yabancı ülke vatandaşları da Vietnam vatandaşlığı almadan önce kendi ülke vatandaşlıklarından çıkmalılar.

Doğum İle Vietnam Vatandaşlığı Almak

Doğum ile vatandaşlık alma durumu yalnızca ebeveynlerden en az 1 tanesi Vietnamlı ise geçerli. Anne ve babası Vietnamlı olmayıp ülkede doğan bebeklerin vatandaş olma durumu bulunmuyor. Yalnızca doğan çocuğun anne ve babası belli değilse Vietnam vatandaşı olarak kabul edilir.

Anne ve babanın doğum anında Vietnam vatandaşı olmayıp, çocuğun Vietnam’da doğması ve daha sonra ebeveynlerin ülke vatandaşı olma durumunda da çocuk başvurular sonrasında Vietnamlı olabilir.

Vietnam Vatandaşı Olmak - Şartlar - Gerekli Belgeler - Avantajları

Vietnam Vatandaşı Olmak – Şartlar – Gerekli Belgeler – Avantajları

Evlilik Yoluyla Vietnam Vatandaşlığı Almak

Bir Vietnam vatandaşı ile evlenmeniz direkt olarak direkt olarak Vietnam vatandaşı olma hakkını size vermiyor. Ancak bazı kolaylıklar sağlıyor. Evliliğinizi Vietnam ya da farklı bir ülkede gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik sonrasında evliliğinizi kanıtlayan belgelerle beraber uzun süreli oturma izni için başvuru yapmanız gerekiyor. Bu izin sonrasında 5 yıl boyunca ülkede yaşamanız gerekiyor. 5 yıl içerisinde ülkenin dilini tamamen öğrenmeniz ve kültürüne uyum sağlamanız gerekiyor. Ardından vatandaşlık için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Oturma İzni ile Vietnam Vatandaşı Olmak

Oturma izni aracılığı ile Vietnam vatandaşı olmak için öncelikle oturma vizesi almanız gerekiyor. Bunun için ülkeye eğitim ya da çalışma amacı ile gelmiş olmanız işinizi kolaylaştırır. Ülke ile herhangi bir bağınız olmadan Vietnam’a gidip yerleşmeniz kolay değil. Ancak ülkeden ev alır ya da yatırım yaparsanız bir kapı açılabilir.

Hangi yolla başvuru yaparsanız yapın ülkenin vatandaşlık için istediği şartlara uygun olmanız gerekiyor. Bu nedenle en az 5 yıl boyunca ülkede yaşamadan vatandaşlık alamayacağını bilmelisiniz.

Başbakan İzni ile Vietnam Vatandaşı Olmak

Vietnam başbakanı uygun gördüğü takdirde herhangi bir şartı sağlayıp sağlamadığına bakılmaksızın Vietnam vatandaşlığı alabilirsiniz. Başbakanın onayı ile vatandaşlık alma durumu genellikle üstün başarı gösteren sporcular ve ülkeye önemli katkıda bulunan kişiler (bilim adamı, yazar, iş adamı gibi) için geçerli olmaktadır.

Vietnam Vatandaşlığı Almak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Vietnam vatandaşlığı almak için gerekli şartları yerine getirmeden ve belgelerinizi tamamlamadan vatandaşlık almanız mümkün değil. Ancak bu belge ve şartların tamamlanması da Vietnam vatandaşı olmanız için yeterli olmayabilir.

Vietnam Vatandaşlığı Almak İçin Gerekli Şartlar

 • Vietnam vatandaşı olmanız için isminizi de Vietnamca olarak değiştirmeniz gerekir.
 • Ülkenizin vatandaşlığından feragat etmeniz gerekir. İki ülkenin birden vatandaşı olmanız mümkün değil.
 • Vietnam’da yaşayacak maddi yeterliliğiniz olması gerekiyor.
 • Vietnamca’yı iyi derecede bilmeniz gerekli.
 • En az 5 yıl boyunca ülkede yaşamış olmanız ve ülkenin gelenek göreneklerini öğrenmiş olmanız şart.
Vietnamlı Olmak - Başvuru Nereye Yapılır? - Vietnam Çifte Vatandaşlık

Vietnamlı Olmak – Başvuru Nereye Yapılır? – Vietnam Çifte Vatandaşlık

Vietnam Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Vietnam vatandaşlığı başvurusu için gerekli belgelerin mutlaka ülkenin resmi diline çevrilmesi gerekli. Başvurunuz için gerekli olan formu doldurarak belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Vatandaşlığı hangi yolla alıyorsanız bu duruma ait belgeleri bir araya getirin. 5 yıldır ülkede yaşadığınızı, evlendiğinizi ya da ebeveynlerinizin Vietnamlı olduğunu kanıtlayan belgeleri hazırlayın.

Ülkede yaşadığınız sürece hiçbir adli olaya karışmadığınızı belirten sicil belgesi.

Eğer varsa ülkenin resmi dili Vietnamca’yı bildiğinizi kanıtlayan kurs bitirme sertifikası. Böyle bir belgeniz bulunmuyorsa göçmenlik bürosu sizi bir dil sınavından geçirecektir.

Yaşamanızı sürdürmeniz için gerekli olan maddi yeterliliği kanıtlayan gelir durumu belgesi.

Vietnam Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Vietnam vatandaşlığı başvurusu için Vietnam’da oturma izniniz olması büyük avantaj yaratır. Böyle bir durum varsa başvuru için Vietnam göçmenlik bürosu ve adalet bakanlığına başvuru yapabilirsiniz.

Her ne kadar tercih edilir bir durum olmasa da özel şartlar altında Türkiye’de bulunan Vietnam konsolosluk ve büyük elçiliğine de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vietnam Vatandaşı Olmanın Avantajları

 • Vietnam vatandaşlığınız varsa ülkede ticaret yapmanız çok daha kolay olur. Ülke vatandaşlarının pek çok imtiyazı bulunuyor ve daha az vergi ile ticaret yapabiliyorsunuz.
 • Vietnam vatandaşı olursanız Güney Asya ülkelerine vize gerekmeden rahatça seyahat edebilirsiniz. Ayrıca son 10 yıldır bu ülkelerde ticaret yapmanız da çok daha kolaylaşmıştır.
 • Vietnam’da oturma izni ile yaşıyorsanız imza gereken her yerde zorlanabilirsiniz. Banka hesabınızdan tutun kira sözleşmesine kadar pek çok aşamada zaman kaybedersiniz. Vatandaşlık aldığınızda ise işler çok daha hızlı ilerler.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Recep Şahin dedi ki:

  Vietnam vatandaşlığı konusunda çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkür ederim. Vietnama gittim ve gezdim. Gerçekten çok güzel bir ülke. Hem gezilip görülecek yerleri hem de tarihi insanı etkiliyor. Orada yaşamayı isterim.

 2. Ahmet dedi ki:

  Vietnamlı bir kadınla evleneceğim. Evliliği Türkiye’de yapsak Vietnam vatandaşlığı almam zorlaşır mı?