Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika vize nasıl alınır? sorusu özellikle son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan. Farklı ve renkli kültürü ile dikkat çeken bir Kuzey Amerika ülkesi olan Meksika pahalılık açısından da ülkemiz vatandaşlarına daha çok hitap etmektedir. Her ne kadar çok ucuz bir ülke olmasa da ABD, Japonya gibi ülkelere göre çok daha ucuz bir seyahat gerçekleştirebileceğiniz kesin.

Meksika Vizesiz Mi?

Meksika vizesi kalktı sansasyonel haberleri zaman zaman gündeme geliyor. Ancak Meksika vizesiz seyahate genel olarak izin vermiyor. Ancak diplomatik pasaport sahibi ve bazı özel durumu sağlayan Türk vatandaşları vizesiz olarak Meksika’ya gidebiliyor.

 • Kanada vizesi ya da oturma izni
 • ABD vizesi ya da oturma vizesi
 • İngiltere vizesi ya da oturma izni
 • Japonya vizesi ya oturma izni
 • Schengen vizesi bulunan kişiler Meksika için ayrıca vize almaksızın Meksika’ya gidebilir.

Vize muafiyet politikası uygulamasa da Türk turistlerin seyahat planlarını kolaylaştıran Meksika e-vize uygulaması bulunmaktadır.  Bu uygulama sayesinden internetten online olarak vize başvurunuzu yapma şansınız bulunuyor.

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

[dropcap]M[/dropcap]eksika’ya turist olarak gidecekseniz Meksika internet vizesi alabilirsiniz. Bu aşamada karşınıza “Meksika e vize nasıl alınır?” sorusu çıkar. Meksika konsolosluğuna ait resmi internet sitesi üzerinden Meksika vizesi formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak online başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer internet başvurunuzda olumsuz değerlendirilecek herhangi bir sonuç yoksa vize başvurunuz kabul edildi mailini alırsınız. Ancak sakıncalı görülen bir durum ya da eksik bilgiler söz konusu ise; vize başvurunuzun reddedilmesi de söz konusu olabilir.

Online Meksika vizesi aldıysanız artık seyahatinizin önünde bir engel kalmadı. Uçağa binerken ve gümrük kontrolünde vizeniz kontrol edilir. Vize bilgileri ve sizin bilgileriniz eşleşiyor ise bir sıkıntı olmadan ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Meksika vize ücreti 2018 elektronik vize güncel durumuna göre yoktur. Herhangi bir ücret ödemeden vize başvurunuzu yapıp, vizenizi alabilirsiniz.

Online Meksika vizenizin reddedilmesi durumunda konsolosluk ya da büyükelçiliğe giderek başvurunuzu tekrar yapabilirsiniz. Yetkililer sizin ülke için bir tehlike arz etmediğinize ya da Meksika’ya gidip orada kalmayacağınıza ikna olurlarsa vize alabilirsiniz. Vizenizi konsolosluk üzerinden yaptığınızda 36 dolar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

Meksika Vizesi - Online Vize - Öğrenci Vizesi

Meksika Vizesi – Online Vize – Öğrenci Vizesi

Meksika’ya turist olarak gidecekseniz online vize almanız yeterli olacaktır. Bu vizenin süresi 180 gündür ve tek girişlidir. Ülkeye tekrar giriş çıkış yapamazsınız. Ancak daha uzun süreli olarak Meksika’da kalmanız gerekiyorsa amacınıza uygun diğer vizeleri almanız gerekebilir. Bunlar;

 • Öğrenci vizesi
 • Ticari vize
 • Evlilik vizesi
 • Oturma vizesidir.

Meksika Ticari Vize

Eğer Meksika’ya ticari bir iş için gidecekseniz ticari vize alabilirsiniz. Ticari vize almak için direkt olarak konsolosluğa başvurmanız gerekiyor. Bu aşamada bilmeniz gereken vize evraklarınız arasında olan belgelerin İngilizce ya da İspanyolca olması gerektiğidir. Eğer değilse tercümesini yaptırarak zaman kaybı yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Ticari vize almak için pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olması gerekmekte. Ayrıca maksimum 10 yıl önce alınmış olması gerekiyor. Pasaportunuzun içerisinde yer alan eski vizeleriniz vize alma aşamasında işinizi kolaylaştırabilir.

Vize almak için 4 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğrafınız gerekiyor. Meksika vizesi fotoğraf ölçüsü 5×6 cm olup, arka fonun beyaz ve kulaklarınızın açık olması gerekmekte.

Ticari vize için karşı taraftan gelen bir davetiye mektubu olması çok önemli. Çalıştığınız firmanın tüm bilgilerinin yer aldığı bir davet mektubu olmadan işiniz oldukça zor. Ayrıca sizin görevinizin ne olduğu da net olarak ispatlanmalı.

Ticari vize için mutlaka sağlık sigortası yaptırmanız ve bu sigortanın 30.000 dolar teminatlı olması gerekiyor. Konaklama yerinizin bilgileri ve rezervasyon ayrıntıları da ticari vize için istenen belgelerden.

Ticari vize aldıysanız ve vize süreniz içerisinde işleriniz bitmediyse konsolosluk ya da büyükelçilik üzerinden vize sürenizi uzatabilirsiniz. Ancak bu işlemi vizeniz bitmeden en az 30 gün önce yapmanız gerekiyor.

Meksika Öğrenci Vizesi

Eğer Meksika’ya bir dil kursu için gidecekseniz ve bu süreç 180 günden az sürecekse elektronik vize ile gitmenizde bir sakınca yok. Ancak 6 aydan daha uzun eğitimler için Meksika öğrenci vizesi almanız gerekiyor.

Meksika öğrenci vizesi almak için öncelikle eğitim göreceğiniz okuldan kabul belgesinin bulunması gerekiyor. Bu belge olmadan öğrenci vizesi için başvuru yapamazsınız.

Kabul formu ile beraber eğitimin tüm detaylarına yer verilmelidir. Eğitim ne kadar sürecek, ne zaman başlayacak ve bitecek, okulun tam adı ve bilgileri ile beraber eğitim masrafları da belgelenmelidir.

En az 6 ay süresi olan bir pasaport ile Meksika konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca 4 adet 5X6 cm boyutlarındaki biyometrik fotoğraf, banka bilgilerinizin çıktısı(Bir sponsorunuz bulunuyorsa onun bilgileri) ve Meksika’da eğitim için bir yerden burs aldıysanız bunu kanıtlayan belgelerle beraber öğrenci vizesi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Meksika Vizesi İçin Gerekli Belgeler, Geçerlilik Süresi ve Meksika Vize Ücreti

Meksika Vizesi İçin Gerekli Belgeler, Geçerlilik Süresi ve Meksika Vize Ücreti

Meksika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Eğer online vize alacaksanız gereken bir belge bulunmuyor. Ancak her ne kadar bu durumla kolay kolay karşılaşılmasa da vizeniz olmasına rağmen gümrükten çevrilmeniz olası. Gümrükte vizenin yanı sıra göstermeniz istenen belgeler olabilir.

 • Meksika’da kalacağınız yerin bilgileri ve dönüş için uçak biletiniz
 • Ekonomik durumunuz ile ilgili kanıtlar (Bordro ya da banka hesabı bilgileriniz olabilir) girişiniz için size sorulabilir.

Meksika Vizesi Almak Zor Mu? Kolay Mı?

Meksika vizesi alınabilecek en kolay vizeler arasında yer alıyor. Eğer herhangi sabıkanız ya da yurt dışına çıkışınızı engelleyen bir durum yoksa çok büyük ihtimalle vizeniz olumlu sonuçlanır. Ancak zaman zaman Meksika’da yaşanan karışık dönemler nedeni ile vize onayları daha ince incelebiliyor.

Meksika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika online vizesinin sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 2-4 gündür. Zaman zaman daha kısa sürede de sonuçlanabilir. Konsolosluk ya da büyükelçilikten yapacağınız başvurular ise; 20-30 gün içerisinde belli olmaktadır.

Seyahatinizin aksamaması adına mümkün oldukça erken başvuru yapmanız karınıza olacaktır. Ancak online başvurularda başvurunuz onaylandıktan sonraki 30 gün içerisinde giriş yapmanız gerekli olduğundan bu konuya özen göstermelisiniz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hüseyin Can dedi ki:

  Meksika vizesi online başvuru ile alınıyor. Onda sorun yok ama meksika vizesi kalktı diyenler var. Onlara inanmayın. Sadece diplomatik pasaportlar için bu durum geçerli.