Venezuela Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Venezuela vatandaşlığı almak pek çok ülkeye göre daha kolay olup Güney Amerika’ya yerleşmek istiyorum diyenlerin tercihleri arasında yer alabiliyor.

Gerek doğal güzellikleri gerekse renkli kültürü ile ilgili çeken bu güzel ülkede günümüzde büyük bir kriz var. Ekonomi çökme noktasında ve pek çok yiyecek ve içecek karaborsadan alınıyor.

Ülkede nakit para bulmak çok zor. Yurt dışından giden turistler doları bozdurma konusunda fazlası ile zorlanıyor. Ayrıca başkent Caracas dahil hemen hemen her şehir tehlikeli durumda.

Her ne kadar an itibari ile Venezuela’da yaşamak tehlikeli olsa da paramızın Türkiye’ye göre daha değerli olduğu bir gerçek. Bu nedenle ülkenin daha güvenli bölgelerinde maddi olarak rahat bir şekilde yaşamak için Venezuela vatandaşı olmak isteyen pek çok kişi bulunuyor.

Venezuela Vatandaşı Nasıl Olunur?

Venezuela vatandaşlığı almak isteyenler için pek çok farklı yol olduğu bir gerçek. Yalnızca son birkaç yıl içerisinde 5 milyon civarında Venezuela vatandaşı ülkeden ayrılmış bulunuyor. Bu nedenle de ülke, kendileri için işe yarayacak durumlarda vatandaşlık vermeye konusunda oldukça açık davranıyor.

Venezuela Vatandaşı Olmanın Şartları, Avantajları ve Başvuru

Venezuela Vatandaşı Olmanın Şartları, Avantajları ve Başvuru

Evlilik Yoluyla Venezuela Vatandaşı Olmak

Evlilik, yabancı ülke vatandaşlığı almak için en sık tercih edilen yollardan. Evlilikle vatandaşlık almak için o ülkenin vatandaşı ile evlenmeniz ve bu evliliğin gerçek bir evlilik olduğunu kanıtlamak gerekiyor.

Venezuella vatandaşı ile evlenerek vatandaşlık alacaksanız işinizin kolaylaşması adına evlilik işlemlerini Venezuela’da gerçekleştirmeniz önemli. Ancak Türkiye’de evlendikten konsolosluk yoluyla evlilik belgelerinizi Venezuela’ya ileterek de evlilik yoluyla vatandaşlık alma konusunda adım atabilirsiniz.

[duyuru renk=”success”] Ülkemizde Ankara ve İstanbul’da Venezuela konsolosluğu bulunuyor. Vize, oturma izni ve vatandaşlık gibi konularda yardımcı olmaktalar.[/duyuru]

Evlilik yoluyla vatandaşlık almak için [highlight]5 yıl boyunca ülkede ikamet edilmesi gerekmekte.[/highlight]

Parayla Venezuela Vatandaşlığı Almak

Venezuela ekonomisi oldukça zor durumda olduğundan dolayı para ile vatandaşlık verme konusunda esnekler. Ülkeye belli bir miktar para ile gelen, ev alan, iş kuran kişilere vatandaşlık veriyorlar.

Ülkede bürokrasinin işleyişinde bazı sıkıntılar olduğundan dolayı bu konuda net kurallar bulunmuyor. Direkt olarak vatandaşlık alabileceğiniz gibi belli bir süre Venezuela’da yaşamanız da beklenebilir.

Doğum Yoluyla Venezuela Vatandaşı Olmak

Venezuela, doğum yoluyla vatandaşlığı mümkün kılan bir ülke. Almanya, Amerika gibi pek çok ülke bu konuya olumlu yaklaşıyor. Eğer bu ülkelerde doğum yaptıysanız belli şartları yerine getirerek çocuğunuzun o ülkenin vatandaşı olmasını sağlayabiliyorsunuz. Venezuela için de bu durum geçerli.

Eğer bu ülkede doğum yaptıysanız doğum belgeleriniz sayesinde çocuğunuz ülkenin vatandaşı olabilir. Ancak Venezuela’nın sağlık konusunda son derece başarısız. Devlet hastanelerinde ücretsiz hizmet verilse dahi ilaçların bulunamaması ve Avrupa ülkeleri ile ilişkilerindeki sıkıntılar doğumla vatandaşlık almanın önününü kapatan en büyük engeller.

Kan Bağıyla Venezuela Vatandaşlığı Almak

Kan bağı nedeni ile Venezuela vatandaşlığı almak için belli bir yaş sınırı bulunmakta. Doğumunuzdan sonra ülkeden ayrıldıysanız ya da başka bir ülkede doğduysanız 18 yaşına kadar ebeveynlerinizin sizi vatandaşlığa kaydettirmeleri gerekiyor. Eğer bu süreçte vatandaş olmadıysanız 25 yaşına kadar kendiniz de vatandaşlık başvurunuzu yapabilirsiniz.

25 yaşına kadar ülke vatandaşı olmadıysanız vatandaşlık hakkınız feragat etmiş oluyorsunuz ve kan bağı nedeni ile tekrar vatandaşlık alamıyorsunuz.

Venezuela Vatandaşlık Şartları ve Gerekli Belgeler

Venezuela Vatandaşlık Şartları ve Gerekli Belgeler

Venezuela Vatandaşlık Şartları ve Gerekli Belgeler

 • Venezuela vatandaşlığına kabul edilmek için ülkede yaşıyor olmanız önemli. Eğer 5 yıllık bir oturum durumunuz bulunuyorsa işiniz çok daha kolay olacaktır.
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık almak için evlilik belgelerinize ihtiyaç bulunuyor.
 • Başvuru için mutlaka yanınızda vesikalık fotoğrafınızı bulundurun.
 • Venezuela suç oranı en yüksek ülkelerin başında yer alıyor. Hali hazırda bu kadar suçlu varken daha fazlasını almak istemiyorlar ve bu nedenle mutlaka sabıka kaydınız olmalı.

Venezuela Vatandaşlık Başvurusu

Venezuela vatandaşlık başvurusu için İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluklara başvurabilirsiniz. Ülke karışık bir dönemde olduğu için Venezuela’dan başvuru yapmak yerine öncelikle Büyükelçilik veya konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Venezuela Büyükelçiliği’ne 0312 441 2149, İstanbul Venezuela Konsolosluğuna 0212 215 62 08 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle oturma izni alıp, belli bir süre ülkede yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvurmanız da işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca unutmayın da Venezuela’da 90 gün vizesiz kalma hakkınız da bulunuyor.

Venezuela Çifte Vatandaşlık Kabul Ediyor Mu?

Çifte vatandaşlık alabilmeniz için vatandaşı olmak istediğiniz her iki ülkenin de çifte vatandaşlığa onay vermesi gerekiyor. Türkiye, bu konuda esnek bir ülke ve çifte vatandaşlığı kabul ediyor. Ancak aynı şeyi Venezuela için söylemek mümkün değil. Venezuela çifte vatandaşlığa izin vermiyor.

Türk vatandaşlığından feragat etmeden Venezuela vatandaşı olamıyorsunuz. Aynı şekilde Türk vatandaşı olmak için de Venezuela vatandaşlığından feragat etmek gerekiyor.

Venezuela vatandaşları, vatandaşlık haklarından feragat edip başka bir ülkenin vatandaşlığını aldıktan sonra bu durumda vazgeçip tekrar ülke vatandaşlığına geri dönebiliyor. Özellikle evlilik nedeni ile edinilen vatandaşlıkta bu durum ülke halkı için oldukça önemli oluyor.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tural Zeynalov dedi ki:

  Venezuelami?
  Ne apalim orda?!
  En iyisi Avrupadir

 2. Mehmet Şen dedi ki:

  Ülkelerin vatandaşlık şartlarını yerine getirmeden vatandaşlık almak için bir ihtimal var mı?

 3. İrem Kurt dedi ki:

  En kolay vatandaşlık veren ülkelerin başında Venezuela vatandaşlığı geliyor ama oradan da vatandaşlık alıp ne yapacaksınız. Ülke batmış da batmış.

  • KoBRaHaLiL dedi ki:

   kardesım oraya oturmak ıcın vatandaslık almıyoruz tıcaret ıcın orda yasanılmayacagını herkes bılıyor tıcaret bakımından en uygun ulke orası yapacagın ıs sırket kurup o sırket uzerınden petrol satısı yapacaksın turkıye olur cin olur rusya olur en yakın ulke neresı ıse oaraya ama en akıllıcası turkıye olur esın dostunabır sırket turkıyede kurarsın turkıyedekı sırket petrolu satar senın sırket petrolu tedarık eder : mantık bu 5 000 dolar butur ıslerıne yeterde artar :