Finlandiya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Finlandiya vatandaşlığı nasıl alınır merak konusu olmuştur çünkü ülkenin refah seviyesi, ekonomik durumu, vatandaşlarının yaşam kalitesi düşünülünce birçok kişi buraya giderek vatandaş olma hayali kurmaktadır.

Coğrafi şartları açısından zorlayıcı olabilir ama Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav bölgesindeki ülkelerde hayatı kolaylaştırmak için insanlara birçok yol sunulmaktadır.

Finlandiya’da vatandaş olmak için ülkede yasal olarak bulunuyor olmanız önemlidir çünkü kaçak yaşama durumunuzda vatandaşlık alma ihtimaliniz hiçbir zaman olmayacaktır.

Finlandiya’da kaçak yaşamak neredeyse imkansızdır çünkü yetkililer işlerini dikkatli yapmaktadır. Böyle bir çabanız varsa bile kısa sürede kendinizi ele verebilirsiniz.

Finlandiya’da çalışmak, yaşamak belli bedeller gerektirecektir. Ülkenizdeki vatandaşlığınızdan vazgeçmeniz; belli bir süre kesintisiz Finlandiya’da yaşamanız gerekebilir.

Finlandiya’da nasıl çalışabilirim diyorsanız; çalışma izni konusuna, Finlandiya’da iş imkanları konusuna detaylı olarak bakmalısınız.

Finlandiya’da iş kurmaksa tamamen başka bir konudur. Yatırım söz konusu olduğundan vatandaşlık işlemlerinde farklı detaylara yer vermeniz gerekebilir.

Finlandiya’da göçmen olmak duygusal anlamda zor gelebilir. Yeni bir ülke, tanımadığınız insanlar, alışık olunmadık bir yaşam biçimi zor gelebilir ama ülkede rahatça yaşamak mümkün.

Olumlu yönleri, zor yönleri değerlendirip net olarak karar verdikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşlığı için Gerekli Şartlar

Finlandiya vatandaşlığına başvurabilmek için reşit olmanız önemlidir. Özel durumlarda ebeveynler çocuklar için başvuruda bulunabilir. Ülkenin önem verdiği şartlarda birisi de yasal mevzulardır.

Başvuran kişinin yasal geçmişinin temiz olması, herhangi bir suça karışmamış olması, Finlandiya’da kaldığı süreçte toplumun huzurunu bozacak davranışlardan kaçınmış olması önemli şartlardandır.

Finlandiya’nın talep ettiği kriterlerden birisi de ülke sınırları içinde 5 yıl kadar yaşamış olmanızdır.

Oturma ve çalışma izinleri dahilinde 5 yıl geçirmeden vatandaşlık başvurusunda bulunamazsınız. Vize süreniz dolmadan oturma izni talebinde bulunabilirsiniz ya da vize süreniz bitince ülkenize dönüp oturma izni için sonradan başvuruda bulunabilirsiniz.

Vatandaş olabilmek için maddi yeterliliğinizin olduğunu ispat etmelisiniz. Birikmiş biraz paranız olması, Finlandiya’da çalışıyorsanız gelirinizin yeterli olması oldukça mühim. Ülkede maaşlar gayet iyi seviyede olduğundan bu anlamda sıkıntı çekmezsiniz.

Finlandiya Vatandaşlığı - Çifte Vatandaşlık - Gerekli Belgeler

Finlandiya Vatandaşlığı – Çifte Vatandaşlık – Gerekli Belgeler

Vatandaşlık başvurusu için dil yeterliliğini de ispat etmelisiniz. Finlandiya’da yaşamak istiyorum diyorsanız; dil bilmeniz zaten gerekli bir durum.

Finlandiya Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Finlandiya vatandaşlığına nasıl geçilir diyorsanız; öncelikle başvuru belgelerini hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Öncelikle geçerliliği devam eden bir pasaportunuz ve pasaportunuzun kopyasını almalısınız.

Kimliğinize yönelik bilgileri gösteren belgeyi, gelir durumunuzu ve bankadaki paranızı gösteren banka dekontunu, dil yeterlilik belgesini, adli sicil belgesini, başvuru formu başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Finlandiya vatandaşı ile evlilik söz konusuysa evlilik belgesini de başvuru dosyasına eklemelisiniz.

Finlandiya Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Finlandiya vatandaşlık başvuruları için ülke sınırları içinde olduğunuz süreçte bölgenizdeki göçmenlik bürolarından başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Enter Finland hizmetinden faydalanarak başvurularınızı online olarak da yapabilirsiniz.

Finlandiya göçmen bürosundan işlem yapabilmek için göçmen bürosunun web sitesine girip randevu almanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra belgelerinizi teslim ederek süreci başlatabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Vatandaşlık başvurunuzun sonuçlanması ülkedeki göçmenlik bürolarının yoğunluğuna göre değişmektedir.

Yetkililer başvuruların incelenme süreleriyle ilgili bilgi vermemektedir.Büronun yoğunluğuna göre sürede değişiklikler olabilir. Başvurunuz sonuçlandığı zaman yetkililer size ulaşarak bilgi verecektir.

Finlandiya Vatandaşlık Başvurusu Sonucu

Vatandaşlık başvurunuzu yaparken şartlara uyum sağlayarak yaptığınızı biliyorsanız; gerekli belgeleri eksiksiz sunduysanız başvurunuzun olumsuz sonuçlanması için herhangi bir neden yok.

Yetkililer başvurunuzu işleme alıp inceledikten sonra sonuç olumlu da olsa olumsuz da olsa size bilgi verilecektir. Başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa vatandaşlığa geçiş için işlemlere başlayabilirsiniz.

Olumsuz sonuçlanan başvurularda reddedilme sebebinize bakın ve düzeltebileceğiniz bir durum mu inceleyin.

Eğer geçici bir sebeple reddedilmişseniz; yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ancak kesin olarak reddedilmişseniz ve düzeltilemeyecek bir durumsa yeniden başvuru yapmanıza gerek yoktur.

Finlandiya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Finlandiya vatandaşlığı alabilmek için ülkeye bir şekilde giriş yaptıktan sonra ülkede 4-7 yıl arasında bir süre geçirmelisiniz. Bu süreyi tamamlamak için oturma izni, çalışma izni, eğitim, evlilik, yatırım gibi durumları değerlendirebilirsiniz.

Başvurunuzu nasıl yapacağınızı, nasıl bir yol izleyeceğinizi, ilk adımınızı önceden mutlaka belirlemeli ve planlı hareket etmelisiniz.

Evlilik Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

Finlandiya vatandaşıyla evlendiğinizde ülkeye gidebilir ve oturma izni alarak burada yaşamaya başlayabilirsiniz.

Evliliğiniz devam ettiği müddetçe Finlandiya sınırları içinde en az 4 yılı geçirirseniz; vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz. Finlandiyalı eşin kimlik bilgileri mutlaka başvuru sırasında sunulmalıdır.

Evlilik gerçekleşmişse aile cüzdanının fotokopisini başvuruya ekleyebilirsiniz ama evlilik Finlandiya’da olacaksa nişan durumunu belirtmeli ve bireysel başvuru yapmalısınız.

Yatırım Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

Ülkede yatırım yaparsanız; oturma izni ile vatandaşlık almanın yolunu açmış olursunuz. Girişimcilerin bireysel iş planı olabileceği gibi herhangi bir şirkete bağlı olarak Finlandiya’da şube açmak, Finlandiya’da sıfırdan biri ş kurmak gibi farklı yollarla yatırım yapmak mümkündür.

Yatırımın alt limiti yoktur ama yapılacak işin akıllıca bir planı olmalı ve iş planının sunumunun güzel bir şekilde yapılması önemlidir.

Yatırım yoluyla vatandaşlık işlemleri için danışman desteği almanız mantıklı olabilir. Sonuç olarak Finlandiya’da işlerin nasıl yürüdüğünü net olarak bilemeyebilirsiniz.

Eğitim Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

Eğitim almak için ülkeye gidecekseniz ve eğitiminiz 4-5 yıl sürecekse, ülkede 5 yılı tamamladıktan sonra vatandaşlık talep edebilirsiniz. İlk gidişinizde ülkedeki üniversitelerden hangisine kabul edildiyseniz; okulla iletişime geçerek davet mektubu, kayıt bilgisi gibi bilgileri talep edebilirsiniz.

Eğitiminiz süresince yarı zamanlı çalışacaksanız; çalışma izni için de bürodan bilgi almalısınız.

Eğitim için gidecek olanlar varsa sponsorlarını, bankadaki paralarını, eğitim bitene kadar yetebilecek gelirlerini göstermek zorundadır.

Doğum Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

Ebeveynlerden biri Fin ise ya da çocuk yabancı aileden olup Finlandiya’da doğmuşsa vatandaşlığa kabul edilmektedir. Doğum belgeleri, Fin ebeveyn hakkındaki tüm bilgiler yetkili birime mutlaka sunulmalıdır.

Doğum bağı söz konusu olduğunda kan bağının mutlaka ispatlanması gerekmektedir. Ülkede evlatlık işlemlerinde de çocuğa vatandaşlık verilmektedir.

Çalışma Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

Bir şirkette çalışıyorsanız ve Finlandiya’da bir iş bağlantısı olduğu için ülkeye gidecekseniz; belirli bir süre ülkede kalacaksanız ya da şirketin Finlandiya şubesinin başında olacaksanız; ülkede kurulu bir şirketten iş teklifi almışsanız çalışma izni ile birlikte oturma izni alarak Finlandiya’ya gidebilirsiniz. Bu şekilde 5 yılı tamamladıktan sonra dilerseniz vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Finlandiya Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Finlandiya çifte vatandaşlık uygulamasını kullanan bir ülkedir. Hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülke de çifte vatandaşlık kabul ediyorsa; vatandaşlıktan ayrılmadan Finlandiya vatandaşlığını da alabilirsiniz.

Çifte vatandaşlık durumunda iki ülkenin de yasal prosedürlerine uyum sağlamak durumundasınız.

Finlandiya Vatandaşlığı İptal Olur mu?

Finlandiya’dan vatandaşlık aldıktan sonra vatandaşlığı kaybetmeyeceğinizi düşünüp rehavete kapılmamalısınız. 22 yaşını geçmiş, aynı zamanda başka ülkenin de vatandaşı olan ve Finlandiya ile bağı yetersiz olan kişiler vatandaşlıktan çıkartılabilir.

Doğum yoluyla vatandaşlık almış kişiler baba aracılığıyla vatandaşlık almasına karşın babalık bağı sonradan iptal olmuşsa; bu kişilerin vatandaşlıkları da iptal edilir.

Vatandaşlık başvurusu sırasında yanlış beyanda bulunduğu ortaya çıkanlar da vatandaşlıktan çıkartılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ceyda Kaya dedi ki:

    Finlandiya ya da ona benzer bir ülkede yaşamak istiyorum. İnternetten iş ilanlarına başvuru yapsam oraya turist vizesi ile gidip görüşme yapsam sorun yaşar mıyım?