Bahamalar Vize İstiyor mu? Bahamalar Vizesi Nasıl Alınır?

Bahamalar vize istiyor mu, Bahamalar vizesi nasıl alınır sorusu sık sık sorulmaktadır. Özellikle tatillerin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Bahamalar, dünya genelinde en sık ziyaret edilen noktalardan biridir.

Birçok ülkeden binlerce misafire ev sahipliği yapan Bahamalar’ın da diğer ülkelerde olduğu gibi prosedürleri bulunmaktadır. Ülkeye giriş çıkış yaparken elinizden geldiğince bu prosedürlere uygun hareket etmeniz gerekmektedir.

Doğru adımları attığınızda vize almak için yaptığınız başvurularınızdan kolaylıkla sonuç alabilirsiniz. Prosedürlere uygun hareket etmek bu açıdan çok önemlidir.

Bahamalar vize istiyor mu sorusu başta olmak üzere nasıl gidilir, hangi evraklar teslim edilmeli gibi birçok soru da sorunun da cevabını bilmek önemlidir.

Bahamalar Vize İstiyor mu?

Bahamalar vizesi, seyahat etmek için gerekli mi diyenlerdenseniz vize muafiyeti olduğunu bilmelisiniz. Ülkeye turistik seyahat amacıyla gelen kişilerin herhangi bir vize sorunu doğup doğmayacağını merak etmesi son derece doğaldır. Turizm gezintisi için tercihiniz Bahamalar ise hiçbir sorun olmadan ülkede dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti ve Bahamalar arasında yapılan anlaşma doğrultusunda iki ülkenin vatandaşlarının vize muafiyetinden yararlanması ve yalnızca birkaç belge ile istedikleri gibi seyahat edebilmeleri mümkündür.

Bahamalarda turizm amaçlı değil de iş için bulunuyorsanız Bahamalar iş imkânı seçeneklerinden yararlanıp daha uzun süre kalmanız gerekir. Bu durumda oturma izni başta olmak üzere daha farklı prosedür izlemeniz gerekmektedir.

Bahamalar İçin Transit Vize Gerekir mi?

Bahamalar iklimi ile doğal güzellikleri ile herkesin ilgisini çeken adreslerden bir tanesidir. Kişi tercih ettiği zaman Bahamalar seyahati planlayarak dilediği gibi yolculuk yapabilmektedir. Ne var ki Bahamalarla ilgili sık sık kargaşaya neden olan konu unutulabilmektedir.

Seyahatiniz için yolculuğunuzu Amerika üzerinden yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Dolasıyla Bahamalar seyahati için vize gerekiyor olmasa da Amerika üzerinden yolculuk yapabilmek için transit vizenin gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Yolculuğunuz için planlama yaparken önce Amerika transit vizesi nasıl alınır onu incelemeli daha sonra başvuruda bulunmalısınız. Transit vizeyi temin ettikten sonra Bahamalar’a uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Bahamalar Vize Muafiyet Süresi

Transit vize işlemlerini hallettikten sonra Bahamalar’a yolculuğa çıkabilirsiniz. Yolculuğunuzu vize muafiyeti kapsamında yürütmek isterseniz bu durumda sürenizin kısıtlı olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız.

Vize muafiyeti seyahatlerinde tanınan süre en fazla 3 aydır. 3 aylık seyahati rahatlıkla yapabilir, yolculuğunuzun başında herhangi bir vize sorunuyla karşılaşmadan dilediğiniz gibi yola çıkabilirsiniz.

3 aylık zaman dilimi sona erdiği zaman seyahatinizi sonlandırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sonrasında ülkenize geri dönmeli, Bahamalar’dan ayrılmalısınız. Daha uzun süre kalma fikrine sahip olursanız bu durumda oturma izni almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Seyahatiniz sona ermeden son 1 ay içerisinde oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bahamalar Seyahati İçin Gerekli Belgeler

Bahamalar için gerekli evraklar önemlidir çünkü vize olmasa da seyahat esnasında kapıda evraklar kontrol edilmektedir. Bahamalar gümrüğüne gelindiği zaman yetkililer evrakları gözden geçirmekte uygun olup olmadığına karar verdikten sonra geçiş izni tanımaktadır.

Evraklarda eksik olması ya da herhangi birinde hata bulunması sonucunda seyahat için kesinlikle izin verilmemektedir. Bu nedenle evrakları detaylı şekilde takip etmek, eksik ya da hata olmadığına kanaat getirmek önemlidir.

Bahamalar seyahatinde gümrük görevlilerinin sizden isteyeceği evraklar pasaport, kimlik fotokopisi, rezervasyon belgeleri, banka hesap dokümanınızdır. Bu evrakları gözden geçirdikten sonra uygun görmesi halinde giriş yapabilmeniz mümkündür.

Bahamalar İçin Pasaport Nasıl Olmalı?

Bahamalar vize politikası gereği kişileri gümrükte bekletebilmektedir. Vize istememekte ancak gerekli olan belgeleri gümrük kapısında istemektedir. Bahamalar vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusuna verilen ilk cevap pasaporttur çünkü pasaport en önemli evraklar arasında kabul edilmektedir.

Pasaportun kullanım kurallarına uygun olması oldukça önemlidir bunun için 10 yılda daha eski olmaması gerektiğini bilmelisiniz. 10 yıldan daha eski olmayan pasaport aynı zamanda seyahatiniz sona erdiğinde 6 ay daha kullanılabilecek süreye sahip olmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri pasaportta herhangi bir eksik ya da yırtık sayfa bulunmamasıdır. Eksik ya da yırtık olduğunda pasaport geçersiz kabul edilmektedir.

Bahamalar Vize Çeşitleri

Bahamalar turistik seyahatler için vize muafiyeti tanımaktadır ancak diğer amaçlarla yapılan seyahatlerde vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu sebeple önce hangi amaçla seyahat edeceğinize karar vermeli daha sonra gerekli yolu izlemelisiniz.

Bahamalar seyahati sizin için iş demekse bu durumda ticari vize almanız icap etmektedir. Ticari vize özellikle Bahamalarda iş kuracak, işe girecek kişiler tarafından istenmektedir. Dolayısıyla vize çeşitlerinden biri ticari vize olarak bilinmektedir.

Ticari vize dışında ziyaret vizesi de Bahamalar için tercih edilebilir ancak kullanım oranı en düşük vize olduğu bilinmektedir.

Bahamalar Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Bahamalar ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler her şeyden önce hangi işte çalışacaklarını belirlemeliler. Eğer bir iş yerine çalışan olarak gireceklerse bu durumda önce davet edilmeleri gerekir.

Kendileri iş kurmak niyetindelerse iş kurmak istediklerini başvuru dilekçesinde belirtmeleri icap etmektedir. Belirttikten sonra ancak istenildiği gibi başvuru yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Kişinin ticari vize başvurusu yapması, gümrükte evrak teslim etmesi ile aynı değildir. Başvuru sürecinde birtakım evraklar istenmekte ve o evrakların eksik olmadan teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edildikten sonra ticari vize başvuruları büyük ölçüde iş kolaylaştırıcı kabul edilmektedir.

Bahamalar Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Ziyaret vizesi ülkeye göre yoğunluğu olan vizelerdendir. Bahamalar gibi turizm odaklı olan noktalarda ziyaret vizesi çok da tercih edilmemektedir.

Ziyaret vizesi temel olarak Bahamalar’da yaşayan aile veyahut akrabaları ziyaret etmeyi hedeflemektedir. Orada bulunan yakınınız olduğunda bu vize ile yanlarında kalabilmeniz mümkündür.

Ziyaret vizesini alabilmek için ikamet belgelerini sunmanız,  akrabalık ilişkilerini de kanıtlamanız gerekmektedir. Bu sayede ziyaret vizesi başvurularınız istediğiniz gibi şekillenebilecektir.

Bahamalar Vizesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Bahamalarda çalışma izni almak isteyen birçok kişi önce vize alması gerektiğin bilmelidir. İş için ülkeye giriş yapan kişiler ticari vize almak zorundadır. Vizeler için yetkili olan kuruma başvuru yapmak, süreci son derece kolaylaştıracaktır. Karar verdikten hemen sonra önce yetkili kurumu bilmek gerekmektedir.

Türkiye’de Bahamalar için yetkili olan kurum fahri konsolosluktur. Fahri konsolosluğu bulduktan sonra vize almak istediğinize dair dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeyi de yazdıktan sonra istenilen evrakları teslim etmek ve sürecin sonlanmasını beklemek gerekir.

Bahamalar Vizesini Temin Etmek Ne Kadar Sürer?

Amerika transit vizesi alıp muaf şekilde Bahamalara gitmek çok kolaydır ancak özellikle iş için yapılacak planlamalarda uzun süre kalmak gerekmektedir. Uzun süre kalındığı için vize temin edilmesi gerekmektedir. Başvurularını gerektiği gibi yapan kişilerin vize temin etmesi hiçbir şekilde zor olmamaktadır.

Uygun şartlar sağlandığında Bahamalar vizesi alabilmek en fazla bir hafta sürmektedir. 7 iş günü içerisinde incelemeler yapılmakta ve vize için uygun olup olmadığınız tarafınıza bildirilmektedir.

Uygun olduğunuza karar verilirse onay, uygun olmadığınıza karar verilirse ret cevabı tarafınıza bildirilmiş olacaktır. Sonrasında Bahamalar seyahatinizi dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. İstediğiniz zaman diliminde yolculuk şartlarınızı ayarlama şansı elde edebilirsiniz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bahamalar Vize İstiyor mu? Bahamalar Vizesi Nasıl Alınır? Bahamalar Vize İstiyor mu? Bahamalar Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Bahamalar Vize İstiyor mu? Bahamalar Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bahamalar Vize İstiyor mu? Bahamalar Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.