İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İsveç vatandaşlığı nasıl alınır, almak için nasıl bir yol izlemek gerekir soruları en çok sorulan sorulardandır.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar neticesine İsveç’in en çok vatandaşlık talebi alan ülkeler arasında yer aldığı görülmektedir.

Kişi, vatandaşlığını değiştirmek istediğinde daha refah ve rahat bir yaşam sunan ülkelere yönelmektedir.

İsveç dünya ülkeleri arasında bu özelliklere sahip nadir ülkelerden bir tanesidir.

İsveç vatandaşlık için en uygun ülkedir ancak vatandaşlığını almak tahmin edilenden çok daha zordur.

En kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almadığı için sürece hâkim olmak devamlı takipte kalmak büyük bir önem taşımaktadır.

İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İsveç vatandaşlığı fiyatlarından prosedürlerine kadar birçok kişinin merak ettiği başlıklar arsında yer almaktadır.

Vatandaşlığı nasıl alabilirim diye soranlar, İsveç prosedürlerine muhakkak göz gezdirmelidir.

Çifte vatandaşlık alınabilir mi, nereye başvuru yapılmalıdır, hangi evrakların derlenip toparlanması gerekir gibi pek çok soruya cevap bulunması önemlidir.

İsveç vatandaşlığı almak için doğru adrese doğru şekilde başvuru yapmanız daha sonra evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Bunun arkasından görüşmelere çağırılır mülakat tarzında bir sohbete dâhil edilirsiniz.

İstenilen doğru cevapları vermeniz halinde vatandaşlığa onay almanız çok daha kolay olur. Aksi halde süreç bir hayli zor olacaktır.

İsveç Vatandaşlığı Almanın Şartları

İsveç vatandaşlığı için yapılması gereken bazı işlemler vardır ancak bu işlemlere başlamadan önce vatandaşlık için istenen kriterlerin sağlanıp sağlanmadığına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Şartların sağlanmaması halinde vatandaşlık almak çok daha zor olacaktır. Kişi, vatandaşlık alabilmek için istenen temel şartları sağlarsa süreç daha hızlı ilerleyecek ve kısa süre içerisinde neticeye ulaşacaktır.

İsveç Vatandaşlığı Avantajları, Başvurusu ve Ücreti

İsveç Vatandaşlığı Avantajları, Başvurusu ve Ücreti

İsveç vatandaşlık şartlarının başında kimlik ispatı gelmektedir.

Hangi ülkenin vatandaşıysanız bu durumda vatandaşlığı ispat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında yasak olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

18 yaşını doldurmamış olan kişilerin bireysel olarak başvuru yapmaları mümkün değildir.

Vatandaşlık alabilmek için daimi oturma izi almış olmak da aranan bir diğer şarttır. Bunun dışında istenen evrakları eksiksiz şekilde teslim etmek de son derece önemlidir.

İkametle İsveç Vatandaşlığı Alınır mı?

İsveç daimi oturma izni nasıl alınır sorusuna cevap bulduktan sonra İsveç’te kamet sürenizi doldurmaya çalışmalısınız.

İsveç oturma izni süresini gerektiği gibi dolduran kişi, vatandaşlık talebi olduğunda bir adım öne geçmektedir. Bunun için öncelikle vatandaşlık almak için ikamet yılını tamamlamalısınız.

İsveç’te oturmak istiyorum deyip daha sonra vatandaşlık almak isteyen kişiler en az 5 yıl ülkede ikamet etmiş olmak zorundadır.

Süreyi dolduran kişiler daha sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

3 Yıl İkametle İsveç Vatandaşlığı Alınır mı?

İsveç’te oturmak ya da vatandaş olmak gibi konular bazı detaylara hâkim olmayı gerekli kılmaktadır. Bu detaylardan bir tanesi de vatandaşlık alımıyla ilgilidir.

Birçok kişi 3 yıl ikamet ederek İsveç vatandaşlığı alınabilir düşünesine sahiptir. Bu düşüncenin doğru yanı yalnızca evlilikler için geçerlidir.

Kişi doğma büyüme İsveçli olan biri ile dünya evine girerse ancak bu durumda 3 yıl ikamet ile vatandaşlık alabilmektedir. Bunun dışında evlilik olmadan ya da yabancı biri ile evli olarak İsveç vatandaşı olmak niyetindeyseniz 5 yıl ikamet etmeniz gerekmektedir.

Evlilikle İsveç Vatandaşlığı Alınır mı?

İsveç vatandaşı ile evlenmek pek çok açıdan avantaj elde etmeyi sağlamaktadır. Bu avantajlardan biri de kişinin vatandaşlık için olumlu izlenim yaratmasıdır.

Bir kişi İsveçli biri ile evlendiği için doğrudan vatandaş olamaz ancak vatandaşlık gibi bir isteği varsa bu durumda başvurularında onay alma ihtimali çok daha yüksek olur.

Evlilikte cinsiyet üzerinden herhangi bir şartlandırma yoktur. Kişi, İsveçli biri ile dünya evine girdiği zaman en az 3 yıl evli kalmalı ve evliliğinin gerçek olduğunu ispat etmelidir. Bu süre içerisinde ikamet ettikleri yer İsveç olmalı ve çalışarak kendilerine bakabildiklerini de kanıtlamalılar.

İsveç’te evlilik sonrasında başvurular oturma iznine ve iş potansiyeline bağlı olarak olumlu ya da olumsuz şekilde değerlendirilmektedir.

Doğumla İsveç Vatandaşlığı Alınır mı?

İsveç’te doğum yapmak vatandaşlık kazanmak için yeterli olur mu sorusu da sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Doğum için İşvece gelen binlerce kişiden biri olabilirsiniz ancak bunu vatandaşlık için yapıyorsanız ne yazık ki yanlış ülkedesiniz.

İsveç, ülke sınırları içerisinde dünyaya gelen bebeklere kayıtsız şartsız vatandaşlık veren bir ülke değildir. Bu nedenle kişi İsveç’te bebek doğurduktan sonra bebeğine İsveç vatandaşlığı alabilme hakkı taşımamaktadır.

Kan Bağıyla İsveç Vatandaşlığı Alınır mı?

İsveç aile birleşimi ya da daimi oturma izni gibi kan bağı da vatandaşlık almaya yardımcı olan unsurlardandır. Ne var ki bu durumun da kendi içinde bazı şartları bulunmaktadır.

İsveç vatandaşı olmak isteyen biri kan bağı yolunu tercih edecekse bunun için anne ya da babasının İsveç olması gerekmektedir. Bu durum doğma büyüme İsveç vatandaşlarının çocukları için geçerli bir durumdur.

Kan bağı ile vatandaşlık alma durumu ikinci dereceli akrabalar için geçerli değildir.

Kişi teyzesi, dayısı, ananesi ya da dedesi İsveç vatandaşı olduğu için vatandaşlık talep etme hakkına sahip olamamaktadır.

İsveç Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İsveç vatandaşlarından biri olabilmek için vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler her şeyden önce nereye başvuru yapmaları gerektiğini iyi bilmeliler.

İsveç vatandaşlığını alabilmek için başvuru yapabileceğiniz yer göçmen bürosudur. İsveç’e gittikten sonra İsveç Göçmen Bürosu’nu bulup başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu yaptıktan sonra size forma doldurulacaktır. Formun arkasından gerekli evrakları toparlayıp teslim etmeniz istenecektir.

Teslim ettikten sonra mülakat yapılacaktır. Mülakattan olumlu sonuç almanız halinde başvurunuzun neticesi kısa süre içerisinde tarafınıza bildirilecektir.

İsveç Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

Vatandaşlık için doldurulmuş başvuru formu, 10 yıldan daha yeni olan pasaport, kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve fotoğraf başvuru sürecinde istenen evraklar arasında yer almaktadır. Bunlarla beraber kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir malı mülkü varsa onların tapu evrakları da teslim edilmelidir.

Gerekli evraklar arasında sabıka kaydı ve sağlık raporu da yer almaktadır. Kişi daha önce herhangi bir nedenden hüküm giymişse vatandaşlık başvurularından onay alma ihtimali çok düşüktür.

Aynı şekilde bulaşıcı bir hastalığın olması durumunda da kişinin vatandaşlık onayı alması mümkün olamamaktadır. Bu durumda önce tedavi olup daha sonra temiz sağlık raporu ile başvuru yapmak çok daha mantıklı olmaktadır.

İsveç Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Vatandaşlık başvuruları, vize başvuruları gibi kısa süre içerisinde sonuçlanan durumlar değildir. Bu nedenle kişi süreci doğru şekilde hesaplayıp ona göre başvuru da bulunmaya gayret etmelidir.

İsveç vatandaşlığını alabilmek için dikkat edilmesi gereken ilk iş erken başvuru yapmaktır.

Özellikle seyahatlerin sıklaştığı dönemlerde başvuru yapa kişilerin gecikme sorunuyla karşı karşıya kalma ihtimali bir hayli yüksektir.

Vatandaşlık sonuçları genel olarak birkaç ay içerisinde belli olmaktadır.

Evraklarda herhangi bir eksik ya da hata bulunması halinde ise ya reddedilme kararı alınmakta ya da süreç gereğinden fazla uzamaktadır. Bu gibi bir durumda netice tarafınıza iletişim araçları yoluyla muhakkak bildirilecektir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır? İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.