Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yatırım ile vatandaşlık veren ülkeler her geçen gün artmaktadır.  Yatırım yoluyla vatandaşlık verme ilk olarak St. Kitts ile 1984’te başlamıştır. St. Kitts’in ardından pek çok ülke küresel ve ekonomik hareketliliği arttırmak amacıyla yatırım yolu ile vatandaşlık verme programını gerçekleştirmeye başlamıştır.

Genellikle bir mülk üzerinden yapılan yatırımlar, ülke hazinesine bağış, bankada para tutma şeklinde de olabilir. Peki yatırım ile vatandaşlık veren ülkeler hangileridir?

Yatırım ile Vatandaşlık Veren Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda yatırım ile vatandaşlık veren ülkeler arasında gelmektedir. Devlet hazinesine ya da bir vakfa bağışla, emlak veya bir iş kurarak Antigua ve Barbuda’dan vatandaşlık alınabilmektedir. Bu yatırımlarda en az 100.000 Dolar yatırım yapmak gerekmektedir.

Antigua ve Barbuda’dan yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişiler aynı zamanda 150 ülkeye vizesiz erişebilir ve kişinin ailesi de vatandaşlıktan yararlanabilir. Yatırım yapıldıktan sonra vatandaşlık almak 3-4 ay arası sürecektir.

Amerika Birleşik Devletleri Yatırım ile Vatandaşlık Veriyor Mu?

Yatırım ile vatandaşlık veren Amerika Birleşik Devletleri en çok tercih edilen yerler arasında gelmektedir. Amerikan ticari kuruluşlardan birine 1.000.000 Dolar yatırım yapıldığında ya da en az 500.000 Dolarlık bir işletme açılıp istihdam yaratıldığı takdirde yatırım ile vatandaşlık verilebilmektedir.

Gerekli şartlar yerine getirilip başvuru yapıldığı zaman başvuru sonucu 20-24 ay arasında sürebilmektedir.

Bulgaristan ve Yatırım ile Vatandaşlık

Yatırım yolu ile Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyen kişiler için iki seçenek vardır. İlki bir gayrimenkul sahibi olmak, ikincisi de devlet tahvillerine bağış yapmaktır. İki seçenekte de 511.292 Euro yatırmak gerekmektedir.

Kısa sürede başvuru sonucu açıklanan yatırım ile Bulgar vatandaşlığında dil ve ikamet zorunluluğu bulunmamaktadır. Aynı zamanda aile vatandaşlığı da verilmektedir. Bir diğer avantaj ise 27 Avrupa Birliği ülkesinde ikamet edilebilir ve vizesiz giriş yapılabilir.

Dominika Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Arasında Mı?

Yatırım ile vatandaşlık almak için Dominika en iyi tercihler arasında gelmektedir. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Dominika’dan yatırım yolu ile vatandaşlık almak isteyen kişiler en az 100.000 Dolar yatırım yapmak zorundadırlar.

Bu yatırım yapılırken seçenekler arasında bağış yapmak ya da emlak yoluyla yatırım yapmak geçerlidir.

Yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişiler 139 ülkeye vizesiz erişebilmektedir. Aynı zamanda kişi ailesi ile değil de ten başına yatırım ile vatandaşlık başvurusu yaparsa en iyi pasaport haklarından yararlanabilirler.

Geçerli şartlar gerçekleştirildikten sonra 3 ila 9 ay arasında yatırım ile Dominika vatandaşlığı alınabilir.

Yatırım ile Vatandaşlık Veren Grenada

Yatırım ile Grenada’dan vatandaşlık almak için iki seçenek vardır. NTF’ye 150.000 Dolar geri ödemesiz bağış yapıldığında ya da gayrimenkule en az 350.000 Dolar yatırım yapıldığında Grenada’dan vatandaşlık almak mümkündür.

Gerekli başvurular yapıldıktan sonra 3 ya da 4 ay gibi kısa bir sürede başvuru sonuçlanır ve olumlu sonuçlanırsa başvuru yapan kişi Grenada vatandaşı olur.

Yatırım yolu ile vatandaşlık alan kişi Çin’e vizesiz giriş yapabilir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne E-2 erişimi yani ABD’de işletme açıp ikamet etme hakkı da vermektedir

İspanya Yatırım ile Vatandaşlık Verir Mi?

Yatırım ile vatandaşlık veren İspanya pek çok yatırım seçeneği sunmaktadır. Golden Visa yani Altın Vize programı yürüten İspanya emlak sektörüne en az 500.000 Euro, devlet tahvillerine en az 2.000.000 Euro, herhangi bir İspanya şirketine en az 1.000.000 Euro ya da İspanya’da en az 1.000.000 Euro yatırım transferi seçeneklerinden herhangi biri ile yatırım yapıldığı takdirde İspanya vatandaşlığı alınabilmektedir.

Bu yatırım seçeneklerinden birini yetine getirip başvuru yapıldığı zaman İspanya vatandaşı olunabilir. Bu programda aile vatandaşlığı mevcut değildir. Aynı zamanda yatırım yolu ile vatandaşlık alan kişi İspanya’da ikamet etmek zorundadır.

Kamboçya ve Yatırım ile Vatandaşlık

Yatırım ile vatandaşlık veren Kamboçya Asya ülkeleri arasında yatırımla vatandaşlık veren ilk ülkedir. Bu şekilde vatandaşlık almak isteyen kişi sadece bağış yolu ile yatırım yapabilmektedir. Çünkü Kamboçya ekonomik olarak yenilenmeye gittiği için yatırım ile sadece bu şartla vatandaşlık vermektedir.

Bağış yapılırken yatırılması gereken alt limit 250.000 Dolar olarak belirlenmiştir. Yatırım ile Kamboçya vatandaşlığı alan kişi Asya ülkeleri dahil olmak üzere 54 ülkeye vizesiz girebilmektedir.

Kanada ve Yatırım Vatandaşlığı

Yatırım ile vatandaşlık veren Kanada devlet hazinesine bağış ile vatandaşlık vermektedir. 5 yıl içinde 800.000 Dolar bağış yapıldığı takdirde yatırım ile vatandaşlık başvurusu yapan kişiler Kanada vatandaşı olabilmektedir.

Yatırım ile Vatandaşlık Veren Karadağ

Yatırım ile vatandaşlık veren Karadağ hibrit bağışı ve herhangi bir gayrimenkul alımı ile vatandaşlık vermektedir. Bu yatırımlar için yatırılması gereken en az tutar 350.000 Dolar’dır.

Gerekli şartlar yerine getirildikten sonra yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişi 3 ila 6 ay arasında Karadağ vatandaşı olabilir.

Yatırım yolu ile Karadağ vatandaşı olunduktan sonra 120’den fazla ülkeye vizesiz giriş yapılabilir. Bunun yanında Avrupa’da yaşam için en iyi pasaport imkanından yararlanılabilir.

Kıbrıs Yatırım ile Vatandaşlık Veriyor Mu?

Kıbrıs’tan yatırım ile vatandaşlık almak pek çok kişinin ilk tercihi arasına gelmektedir. En az 2.150.000 Euro yatırım yapıldığı takdirde Kıbrıs’tan vatandaşlık alınabilmektedir.

Konut alımı gibi emlak yoluyla ya da bir işletme açılarak yapılan yatırımlar kabul edilmektedir. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra vatandaşlık almak 6 ila 8 ay arasında sürecektir.

Kıbrıs’tan yatırım yoluyla vatandaşlık almanın avantajları bulunmaktadır. 170 ülkeye vizesiz girilebileceği gibi AB’ye gitmek için pasaport imkânı da sunmaktadır.

Malta Yatırım ile Vatandaşlık Veriyor Mu?

Malta’dan Yatırım ile Vatandaşlık almak isteyen kişi hibrit modeli, bağış ve tahvil ile yatırım yapabilir. Yatırım yapılırken en az 88.000 Euro gerekmektedir.

Malta’dan yatırım ile vatandaşlık alındığı zaman 180 ülkeye vizesiz giriş sağlanmaktadır. Aynı zamanda ABD’ye vizesiz giriş için pasaport alabilmek de Malta’dan yatırım ile vatandaşlık almanın avantajları arasındadır.

Malta’dan yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişi en az 1 yıl Malta’da ikamet etmek zorundadır. İkamet süresi tamamlandıktan sonra işlemler 15 ay içinde tamamlanmaktadır.

Mısır ve Yatırım ile Vatandaşlık

Yatırım ile Mısır vatandaşlığı almak isteyen kişiler için pek çok seçenek mevcuttur. Gayrimenkul satın alarak, banka mevduata ile, tahvil yolu ile ve sermaye yatırımı yaparak Mısır vatandaşı olmak mümkündür.

Yatırım yaparken belirlenen alt limit 500.000 Dolar’dır. Yatırım ile Mısır vatandaşı olan kişiler 49 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.

Moldova ve Yatırım Vatandaşlığı

Yatırım yolu ile Moldova vatandaşlığı almak doğu Avrupa için en uygun fiyatlı ülkeler arasında gelmektedir. Bağış yolu ile tek seferde en az 100.000 Euro yatırım yapıldığı takdirde Moldova vatandaşı olmak için 3-4 aylık bir süre kalmış demektir.

Moldova vatandaşlığı alan kişi pek çok ülkeye vizesiz seyahat girişi sağladığı gibi ABD’den E-2 erişimi de sağlamaktadır.

Portekiz Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veriyor Mu?

Portekiz’den yatırım yolu ile vatandaşlık almak isteyen kişinin vatandaşlık alabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişi İsviçre vatandaşı, AB vatandaşı ve Avrupa Ekonomi Bölgesi vatandaşı olmadığı sürece yatırım yaparak vatandaşlık alabilir.

Yatırım ile Portekiz vatandaşlığı almak isteyen kişiler en az 500.000 Euro’ya emlak yatırımı, ulusal sanat ve kültüre en az 250.000 Euro ‘lük bağış, bina yaşı 30’dan fazla olan bir gayrimenkule 350.000 Euro yatırım, Portekiz bilim ve araştırmalarına en az 350.000 Euro bağış Portekiz devletine en az 1.000.000 Euro bağış yaptığı taktirde vatandaşlık alabilirler.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Saint Lucia

Saint Lucia yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişiler için pek çok yatırım seçeneği sunmaktadır. Kurumsal bir projeye destek vererek, tahvil ile, bağış yaparak ya da emlak aracılığı ile yatırım yapılırsa kısa sürede vatandaşlık alınabilir. Yatırımlarda alt sınır 100.000 Dolar’dır.

Gerekli şartlar sağlandığı zaman Saint Lucia’dan yatırım ile vatandaşlık almak isteyen kişi 3 ya da 4 ay içerisinde bu hakka sahip olur. Aynı zamanda yatırımla vatandaşlık ala kişi 145’ten fazla ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.

Samoa Yatırım ile Vatandaşlık Veriyor Mu?

Samoa yatırım ile vatandaşlık veren ülkeler arasında gelmektedir fakat yatırım ile vatandaş olabilmek için tek şart bağış yapmaktır. Yapılan bağış en az 1.000.000 ABD Doları olmak zorundadır.

Aynı zamanda yatırım ile vatandaşlık veren Samoa kişiye ilk önce 3 yıl boyunca sürecek ikametgâh kartı verdikten sonra yatırım ile vatandaşlık vermektedir.

St. Kitts ve Nevis ve Yatırım ile Vatandaşlık

Karayip’lerin yatırım yolu ile vatandaşlıkta en çok tercih ettiği ülkeler arasında gelen St. Kitts ve Nevis 150.000 Dolar bağış ya da 200.000 Dolarlık emlak yatırımı ile vatandaşlık vermektedir.

3 ile 6 ay arasında sonuçlanan yatırım ile vatandaşlıkta St. Kitts ve Nevis aile olarak vatandaşlık almak isteyenler için günümüzde Covid-19 indirimi de yapmaktadır.

St. Kitts ve Nevis’ten vatandaşlık almak isteyen kişiler geçerli şartları sağladıktan sonra Amerika’ya gidebilmek için pasaporta sahip olurlar aynı zamanda 150’den fazla ülkeye de vizesiz giriş sağlanmaktadır.

Türkiye Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Verir mi?

Yatırım yolu ile vatandaşlık veren Türkiye pek çok yatırım seçeneğine sahiptir. Türkiye’den gayrimenkul yatırımı yaparak, Türk bankalarında para bulundurarak, bir işletme açarak ve Türk vatandaşlarını çalıştırarak Türkiye’den vatandaşlık alınabilmektedir. Bu yatırımlar için alt limit 250.000 Dolar olarak belirlenmiştir.

Yatırım yolu ile vatandaşlık başvurusu yapıldığında Türkiye’de başvuru sonucu 3-4 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vatandaşlığa kabul edilen kişiler aynı zamanda ABD’den E-2 erişimi de alabilmektedir. Bunun yanında yatırım yoluyla Türk vatandaşı olan kişi 120’den fazla ülkeye de vizesiz giriş hakkı da kazanmaktadır.

Vanuatu ve Yatırım Vatandaşlığı

Vanuatu yatırım ile vatandaşlık başvurusunu en hızlı sonuçlandıran ülkeler arasında gelmektedir. Bağış yolu ile 130.000 Dolar yatırım yapanlar bu vatandaşlık hakkından yararlanabilmektedir.

Vanuatu’ya yatırım yolu ile vatandaşlık başvuru yapıldığı zaman 1-2 ay içerisinde başvuru sonuçlanır. Başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde kişi 125’ten fazla ülkeye vizesiz erişim hakkına da sahip olur.

Yunanistan Yatırım ile Vatandaşlık Verir Mi?

Yatırım yolu ile Yunanistan vatandaşlığı almak görüldüğü kadar kolay değildir. Yunanistan’dan en az 250.000 Euro‘lük gayrimenkul yatırımı yapan kişiler yatırım ile vatandaşlık almaya hak kazanabilirler fakat Yunan vatandaşlığının alınabilmesi için ülkede en az 7 yıl ikamet edilmesi gerekmektedir.

Yatırım yolu ile Yunan vatandaşlığı alan kişiler tün Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapabilmektedir. Kalma şartı sunmadığı gibi aile vatandaşlığı da vermektedir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler için yorumda bulun

    Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler için ilk yorumu yapabilirsin.