Özbekistan Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık vermeyen Özbekistan vatandaşlık almak için bile şartları çok zorlamaktadır. Günümüzde pek çok ülke çeşitli nedenlerden dolayı çifte vatandaşlık verse de Özbekistan çifte vatandaşlığı reddeden Orta Asya ülkeleri arasında gelmektedir. Peki Özbekistan neden çifte vatandaşlık vermiyor?

Özbekistan Neden Çifte Vatandaşlık Vermez?

Pek çok Orta Asya ülkesinin korkuları arasında yer alan çifte vatandaşlık sorunu Özbekistan için de geçerlidir. Bunun birçok sebebi vardır fakat en büyük sorun tekrar Çin işgaline uğramaktır. Bu nedenle ülkenin demografik yapısını korumak amacıyla normal vatandaşlığı bile zorlayıcı şartlar altında vermektedir.

Bir başka sebebi ise azınlık durumudur. Başka ülkelerde yaşayan Özbek soyundan gelen kişiler ya da Özbekistan’da yaşayan başka soylardan gelen azınlıkların çifte vatandaşlık hakkını kullanarak sorun çıkartmasına engel olmak amacı ile de çifte vatandaşlık verilmemektedir.

Çifte vatandaşlık vermek istemeyen Özbekistan vatandaşları ülkede tutmak, göç olayına ihtimal vermemek için de çifte vatandaşlık vermez. Özellikle ülkenin kalkınması adına eğitim seviyesi yüksek kişilerin başka ülkelere göç etmemesi için çifte vatandaşlığa sıcak bakılmamaktadır.

Özbekistan Vatandaşı Olabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Çifte vatandaşlık vermeyen Özbekistan normal yollarla vatandaş olmak isteyenlerin şartlarını da zorlamaktadır. Özbekistan vatandaşlığı için sayılı yöntemler vardır.

Özbekistan’da Oturma İzni ile Vatandaş Olmak

Özbekistan’da oturma izni ile vatandaş olmak için en az beş yıl Özbekistan’da yaşanmalıdır. Beş yılın altında ikamet edip vatandaşlık başvurusu yapan kişilerin ret cevabı alması kaçınılmazdır. Beş yıl şartının yanı sıra kişinin çok temiz bir sicilinin olması da gereklidir.

Özbekistan vatandaşlığı almak isteyen kişi gerçekten Özbekistan vatandaşı olmak istediği de kanıtlanmalıdır. Bu durumu kanıtlamak için de Özbekistan Anayasası iyi şekilde benimsenmeli, ülkede geçinilebildiği gösterilmeli, çeşitli başarıların elde edildiği kanıtlanmalıdır. Daha sonra yetkililer ikna olursa vatandaşlık verilir.

Özbekistan’da Evlilik Yolu ile Vatandaş Olmak

Özbekistan’da evlilik yolu ile vatandaş olmak isteyen kişi öncelikle kendi ülkesinin vatandaşlığından vazgeçmelidir.

Özbek vatandaşıyla evlilik gerçekleştirildikten sonra eşi aile kriterlerine gireceği için vatandaşlık gerçekleşir. Fakat bu durumda da özellikle Anayasayı benimsemek şarttır.

Özbekistan’da Kökenle Vatandaş Olmak

Kökenle Özbekistan vatandaşı olmak isteyenler için gerekli olan şart en fazla dede ve ninenin Özbek vatandaşı olduğunu göstermektir. Bunun için gerekli belgeler teslim edilerek kanıtlanmak zorunludur. Beş yıl ikamet şartı bu durumda da geçerlidir.

Özbekistan’da Üstün Başarı ile Vatandaş Olmak

Özbekistan’da üstün başarı ile vatandaş olmak için kişinin sanat, bilim, spor, iş, ekonomi gibi alanlarda başarılı olduğunu göstermesi gerekmektedir. Bu alanlarda takdire değecek başarı gösteren kişiler beş yıl Özbekistan’da ikamet etmişse vatandaşlık verilir.

Özbekistan Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Özbekistan vatandaşlığı için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru olarak teslim edilmedir. Vatandaş olmak isteyen kişiden vatandaşlık sebebine göre başka belgeler de istenebilir.

Belgelerin yanlış bilgi içermemesi temel kuraldır. Yanlış bilgi içere belgeler tespit edildiği takdirde vatandaşlık sonucu ret cevabı alır.

  • İlk olarak Özbekistan başkanına bir dilekçe ile vatandaş olmak istenildiği beyan edilmelidir.
  • Özbekistan vatandaşlığı formu doldurulmalıdır. Aynı zamanda formda kendini ayrıntılı olarak bir özgeçmiş yazmalıdır ve bu özgeçmişi form şeklinde sunmalıdır.
  • Son altı ayda çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf belgeler arasında bulunmalıdır.
  • Kişinin kendi ülkesinin vatandaşlığından çıktığını gösteren bir belge bulunmalıdır.
  • Özbekistan vatandaşı olmak isteyen kişinin ailesinin ikametgâh bilgilerinin olduğu bir evrak hazırlanmalıdır.
  • Kişinin sicilinin temiz olduğunu kanıtlayan yasal geçmişi hakkında bir belge de sunulmalıdır.
  • Özbekistan vatandaşı olmak isteyen kişiden duruma göre fazladan belge istenebilmektedir. Bu başvuru sürecinin uzamasına neden olabilir.

 

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özbekistan Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Özbekistan Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? için yorumda bulun

    Özbekistan Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Özbekistan Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? için ilk yorumu yapabilirsin.