Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gürcistan vatandaşlığı nasıl alınır 2018 yılında, önceki yıllarda ve gelecekte, Türk vatandaşları arasında da popüler olmaya devam edecektir.

Gürcistan vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler, gerekli şartları sağlıyorlarsa başvuruda bulunabilirler.

Gürcistan vatandaşlık şartları 2018 yılında güncellenmiştir ama şartlarda çok ciddi değişiklikler bulunmamaktadır.

2013 yılında Gürcistan’ın açtığı başvuru fırsatıyla pek çok kişi vatandaşlık başvurusunda bulunmuştur. Ancak artık süreç o yıllara göre daha bir durumdadır.

Gürcistan vatandaşlığı avantajları düşünüldüğünde neden Gürcistan vatandaşı olmanız gerektiğinin cevabını bulabilirsiniz.

Gürcistan’da zorunlu askerliğin kalkmış olması, piyasadaki ucuzluk ve alım gücünün yüksek olması, yaşam kalitesinin yüksek olması birçok kişi için Gürcistan vatandaşlığını cazip kılmaktadır.

Gürcistan vatandaşı olmak 2018 ve sonraki yıllarda, eskisine göre biraz daha zordur.

Yetkililer başvuruları daha ince eleyip sık dokuduğundan bir takım şartları sağlamadan, belgelerle ispatlamadan vatandaşlık başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Gürcistan Vatandaşlığı için Gerekli Şartlar

Gürcistan vatandaşlığı 2018 yılından sonra değişen şartlarıyla zorlaşmış olsa da birçok ülkeye göre daha yumuşak bir süreç sizi beklemektedir.

Gürcistan vatandaşlık başvurusu 2018 yılından sonraki süreçte ülkede yaşamını sürdürmeyenleri kapsamamaktadır. Yani ülkeden vatandaşlık alabilmek için öncelikle Gürcistan’a giderek belirli bir süre yaşamanız gerekiyor.

Süreç tamamlanınca evraklarınızı hazırlayıp başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Ülkede geçirdiğiniz süreçte yasal olarak orada bulunmanız önemlidir. Oturma izniniz olmadan yasadışı olarak Gürcistan’da kaldığınız anlaşılırsa kısa sürede ülkeden sınır dışı edilirsiniz ve vatandaşlık başvurunuz asla işleme alınmaz.

Başvuruda bulunabilmek için 18 yaşından büyük olmanız, yasal geçmişinizin temiz olması, pasaportunuzun geçerlilik süresinin olması gerekmektedir.

ürcistan’da geçirdiğiniz yıllarda herhangi bir suça dahil olmamanız, toplumun düzenini bozmamış olmanız da önemlidir.

Gürcistan Vatandaşlığı için Gerekli Evraklar

Gürcistan vatandaşlığı için öncelikle talebinizi belirten bir dilekçe hazırlamalısınız. Gürcü vatandaşlığı için dilekçe örneğini birçok yerde bulabilirsiniz.

Pasaportunuzun tüm sayfalarının kopyasını almalı ve kopyaların Gürcüce diline çevrilmiş, onaylanmış kopyalarını da hazır etmelisiniz. Pasaport fotokopisinin tercümesinin yeminli tercüman tarafından hazırlanması önemlidir.

Kopyaların tamamının Gürcü noterciliğinde onaylanması gerekmektedir.

Başvuru sırasında yanınızda iki Gürcü kefil bulunmalı ve başvuru sırasında sizin için başvuru formunu imzalamalılar. Bunların dışında adli sicil belgeniz, kimlik bilgilerinizi gösteren belgeler, eğitim durumunuzu gösteren belge, bankadaki paranızı ispat edebilecek dekontlar, gelir durumunuzu ispat eden belge, güncel fotoğrafınız, Gürcü yetkililerce belirlenmiş bir hastaneden alınan sağlık raporu başvuru dosyanızda olmalıdır.

Başvuru durumunuzda iş kurmak, evlenmek, doğum gibi durumlar varsa başvuru dosyanıza ilave belgeler eklemelisiniz.

Evlilik durumunda aile cüzdanı, doğum bağı varsa doğum belgesi, yatırım amacınız varsa iş planı ve şirketin yasal belgeleri de dosyaya eklenmelidir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Gürcistan vatandaşlığı başvurusu doğrudan yapılmaktadır. Yani internet ortamından başvuru yapabileceğiniz bir ortam mevcut değildir.

Bulunduğunuz bölgedeki Gürcistan Adalet Bakanlığı birimlerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gürcistan Vatandaşlığı - Çifte Vatandaşlık - Başvuru ve Gerekli Belgeler

Gürcistan Vatandaşlığı – Çifte Vatandaşlık – Başvuru ve Gerekli Belgeler

Belgeleri teslim ettikten sonra başvurunuz işleme alınacaktır ve inceleme başlayacaktır.

Vatandaşlık başvuru işlemleriyle ilgili olarak danışmanlık almanıza gerek yoktur. Üstelik bu alanlarda dolandırıcılık yapan kişilere karşı da çok dikkatli olmalısınız.

Vatandaşlık başvurunuzu kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Gürcistan Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Gürcistan vatandaşlık başvurusunun sonuçlanma durumuyla ilgili bakanlık tarafından net bir bilgi verilememektedir.

Başvuruyu yapan kişinin durumuna, başvuru yöntemine, bakanlığın yoğunluk durumuna göre inceleme süresi değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapmaya giderken bakanlığın çalışma gün ve saatlerini kontrol etmeyi unutmamalısınız. Resmi tatillerin uzun süre olduğu dönemlerde başvuru yaparsanız; başvurunuz askıya alınacak ve tatil bitene kadar incelenmeyecektir.

Süreyi hesaplarken hafta tatillerini dikkate almadan iş günlerini dikkate almalısınız.

Başvurunuzu yaparken cevap süresi seçeneklerinden birini seçmelisiniz.

30, 60 ve 80 gün olarak size sunulan sürelerden birini tercih ettiğinizde süreye göre ücret ödemeniz gerekecektir.Hızlı cevap istiyorsanız; ödeyeceğiniz miktar değişecektir.

Gürcistan Vatandaşlık Başvurusu Sonucu

Gürcistan vatandaşlığı için yaptığınız başvuru sonuçlandığında tarafınıza olumlu ya da olumsuz bilgi verilecektir.

Başvurunuz sonuçlandığı zaman size verilen bilgi de vatandaşlığa kabul edildiğiniz yazıyorsa vatandaşlık geçişi için işlemlere başlayabilirsiniz.

Başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa reddedilme sebebinize bakmalısınız. Başvurunuz değiştirilebilecek bir sebepten reddedilmişse gerekli durumu düzenleyip başvuruyu yineleyebilirsiniz.

Kesin olarak reddedilmişseniz; yeniden başvuru yapmanız neticeyi değiştirmeyecektir. Büyük olasılıkla başvurunuz yetkililerce işleme bile alınmayacaktır.

Gürcistan Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Gürcistan çifte vatandaşlık 2018 yılında ufak değişimlere uğramıştır. Ancak genel olarak bilinmesi gereken Gürcistan’ın çifte vatandaşlık uygulamasına izin veriyor olmasıdır.

Çifte vatandaşlık özellikle askerlik konusunda avantajlar sağlamaktadır. Doğum, aile bağı gibi durumlarda çifte vatandaşlık işlemleri hızlıca ilerlemektedir.

Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gürcistan’dan vatandaşlık alabilmek için birbirinden farklı yollarınız var.

Eğitim, iş, oturum, doğum, evlilik, yatırım gibi sebeplerle ülkeye giderek, bir süre ülkede yasal olarak var olarak yaşadıktan sonra vatandaşlık işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvuru yönteminiz, sürecin işleyişini doğrudan etkileyecektir.

Evlilik Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan vatandaşlı ile evlilik bağı ile bağlanan Türk vatandaşları, ülkeye vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Evlilik gerçekleşmeden Gürcistan’a gidilecekse yetkililere nişanlı olduğunuzu, nikahın Gürcistan’da gerçekleşeceğini belirtmelisiniz.

Büyük olasılıkla size oturum izni verilecek ve evlilik gerçekleştikten bir süre sonra tekrar gelmeniz söylenecektir.

Evlilik başka bir ülkede ya da Gürcistan’da gerçekleşmişse evlilik cüzdanı, Gürcü vatandaşın kimlik bilgilerini gösteren belge yetkililere sunulmalıdır. Bu belgelerin kopyalarını, Gürcü diline çevrilmiş kopyaları da hazır edilmelidir.

Gürcistan vatandaşlığına evlilik yoluyla başvurulacaksa işlemler Public Center’a yapılmalıdır.

Yatırım Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Birçok ülke gibi Gürcistan da yatırım yaparak yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Yatırım planınız, iş planınız, ayırdığınız bütçe, işe dair tüm bilgiler ve bunları açıkça gösteren belgeler başvuru dosyasında mutlaka yer almalıdır.

Gürcistan’da yatırım yaparak vatandaşlık alacak olanlar, yatırım yapacakları sektöre göre minimum tutarı kullanarak yatırımlarını yapmalılar.

Yatırım planınızda geniş istihdam alanı varsa, yatırım ülke ekonomisine katkıda bulunacaksa vatandaşlık için şansınız daha yüksektir.

Doğum Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Annesi ya da babası Gürcü olan çocuklar, ailesi tamamen yabancı olan Gürcistan sınırları içinde dünyaya gelmiş çocuklar, Gürcü bir ebeveyn tarafından evlatlık alınmış çocuklar Gürcü vatandaşlığına kabul edilmektedir.

Özlük durumu varsa kan bağının ispat edilmesi, doğum belgelerinin sunulması, Gürcü olan ebeveynin kimlik bilgileri başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Doğum yoluyla çocuğa Gürcü vatandaşlığı dışında bir vatandaşlık da verildikten sonra çocuk ilerleyen zaman tek bir vatandaşlığı tercih etmek isterse böyle bir hakkı da vardır.

Eğitim ve İş Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Yabancılar ülkeye eğitim ve iş için gelerek oturma ve çalışma izni alarak birkaç sene Gürcistan’da yaşayabilirler. Bu şekilde geçen zamandan sonra kişi eğer vatandaşlık almak isterse yetkili birimlere başvuruda bulunabilir.

İş aracılığıyla Gürcistan’a gidilirken sponsor sağlanması, Gürcistan’da bir iş yerinden davet mektubu alınması işleri kolaylaştıracaktır.

Gürcistan Vatandaşlığı İptal Edilir mi?

Gürcistan vatandaşlığına kabul edilmiş olmanız; her daim vatandaş olarak kalacağınız anlamına gelmiyor.

Ülke huzurunu bozacak davranışlarda bulunmanız, ciddi bir suça karışmanız, başvuru sırasında verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğunun fark edilmesi gibi birçok nedenden vatandaşlığınız iptal edilebilir. Bu nedenle vatandaş olduğunuz müddetçe de dikkatli olmalısınız.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Erdal Kaymaz dedi ki:

    5 senedir Gürcistan da yaşamakta ve ticari danışmanlık yapmaktayım. 2019 yılı itibari ile bırakın vatandaşlığı oturum bile neredeyse imkansız. Denildiği gibi birçok dolandırıcı mevcut bu konuda. Yatırım yolu ile almanız bile çok zor unutmayın. Demem o ki 5 senedir validen tutun birçok tanıdığım olmasına rağmen malesef olmuyor. Avrupa birliği sürecinde olduklarından işi iyice zora sokuyorlar. Bu şekilde düşüncesi olan kesinlikle aklında çıkarsın. Evlilik yolunu aklına getirenlere de örnek vereyim; orada 10 senedir oturan iki çocuğu olan tanıdığım var, sınırsız oturum veriyor. Vatandaşlık vermiyor 🙂 Vatandaş olmanın diğer bir hususu da şudur burada yazılmadığı için ekleme yapayım dedim. Gürcü dilini anlaşabilecek kadar konuşmanız ve gürcü tarihini de bilmeniz gerekiyor. Hoş zaten olmuyor ama ekleme yapmak istedim