Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler, her geçen gün artmakta ve evlilik ile birbirine bağlanan çiftleri bir arada tutmaktadır. Dünya ülkelerinin geneli, farklı ülke vatandaşı olup evlenen çiftlere sadece oturma izni verirken bu gidişata son vererek vatandaşlık vermeye başlayan ülkeler mevcuttur.

Evlenenlere vatandaşlık veren ülkeler aynı zamanda çift pasaport hakkı da tanımaktadır. Bazı ülkeler çifte vatandaşlık verirken bazı ülkeler evlenen kişinin anavatanında vatandaşlığının bitirilmesini ister. Peki evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler hangileridir? Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler hangi tür vatandaşlık verir?

Başlıklar

Evlilik Yoluyla Almanya Vatandaşlığı Almak

Evlilik yoluyla Almanya vatandaşlığı almak isteyen bir kişi evlendikten sonra Almanya konsolosluğuna vatandaşlık için başvuru yapar. Başvuru değerlendirmeye alındıktan sonra başvuru yapan kişiden bazı belgeler istenir.

İstenilen belgeler toplandıktan sonra vatandaşlık alınır. Almanya’da çifte vatandaşlık olduğundan dolayı yabancı uyruklu kişinin anavatanından vazgeçmesi gerekmez.

Evlilik Yoluyla Angola Vatandaşu Olunur mu?

Evlilik yoluyla Angola vatandaşlığı almak isteyen bir kişinin öncelikle yetkili kurumlara başvuru yapması gerekir. Başvuru alındıktan sonra yetkililer birçok belgeler ister, gerekli evrakları toplayarak teslim edilmesi sonucunda ise Angola vatandaşıyla evlenen kişi de Angola vatandaşı olmaya hak kazanır.

Arjantin Vatandaşı ile Evlenerek Vatandaşlık Alınır mı?

Evlilik ile Arjantin vatandaşlığı almak isteyen kişi öncelikle bunun gerçek bir evlilik olduğunu benimsetmelidir. Yetkililer bir süre kişiyi araştırır ve gözlem yapar.

Evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişi eşiyle ne kadar ilgilenirse, ona karşı nazik olursa evliliğin gerçek olduğuna ikna etme ihtimali de o kadar. Gözlem ve incelemeler sonucunda bir karara varılır ve sonuç olumluysa Arjantin vatandaşlığı verilir.

Evlilik Yoluyla Azerbaycan Vatandaşı Olunur mu?

Türkiye’nin en iyi dostlarında olan Azerbaycan’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak diğer vatandaşlık alma konuları gibi oldukça basittir. Azerbaycan vatandaşı ile evlenen kişi gereken belgelerle yetkili kuruma başvurduktan sonra Azerbaycan vatandaşı olmaya hak kazanır.

Belçika Vatandaşı ile Evlenerek Vatandaşlık Alabilir miyim?

Belçika’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen bir kişinin karşısına çok katı kurallar çıkar. Belçikalı bir vatandaşla evlenmek isteyen kişi evlilik sürecinin uzun bir bölümünde vatandaşlık alamaz. Çünkü kişinin uzun bir süre Belçika’da yaşaması şart koşulmuştur.

Evlilikle Birleşik Arap Emirlikleri Vatandaşı Olunur mu?

Evlilik yoluyla Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olmak isteyen bir kişi, özellikle de Birleşik Arap Emirliklerinden bir kadın ile evlenirse, vatandaşlık alması çok kolaydır. Ancak başvurudan sonraki mülakatta, görevlileri etkilemek daha olumlu bir izlenim yaratılmasını sağlar.

Evlilik Yoluyla Bosna Hersek Vatandaşlığı Almak Mümkün mü?

Bosna Hersek’ten evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen bir kişinin ülke sınırları içerisinde beş yıl evli kalması gerekmektedir. Bunun yanında evliliğin gerçek bir evlilik olduğunu gösteren kanıtlar da gereklidir.

Brezilyalı Birisiyle Evlenerek Brezilya Vatandaşlığı Alınır mı?

Evlilik yoluyla Brezilya vatandaşlığı almak isteyen bir kişi öncelikle Brezilyalı bir kişi ile evlenmelidir. Sürecin devamında ise bir sene Brezilya içinde aralıksız kalması gerekmektedir. Brezilya aynı zamanda çifte vatandaşlığa son dört senedir izin vermektedir.

Evlilik ile Cezayir Vatandaşlığı Almak

Cezayirli bir vatandaşla evlenmek Cezayir’den vatandaşlık almak için yeterli değildir. Biraz daha şartları zorlayan Cezayir’de evlilik dışında bazı şartları yerine getirmek de gerekir. Bu şartlar en az yedi yıl Cezayir’de oturmak, çocuk sahibi olmak ve an bağı ile bağlanmak gerekir.

Evlilik Yolu ile Danimarka Vatandaşı Olunur mu?

Danimarka’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen bir kişi evlendikten sonra evliliğin gerçek bir evlilik olduğuna dair inandırıcı bilgiler vermesi gereklidir. Eğer evliliğin vatandaşlık için sahte bir evlilik olduğu anlaşılırsa kişi sınır dışı edilir.

Evlilik Yoluyla Dominik Cumhuriyeti Vatandaşı Olunur mu?

Dominik Cumhuriyeti’nden evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişi evlendikten sonra yetkili kuruma başvuru yaparak neden Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olmak istediğini belgeleyen evraklarla başvuru işlemini tamamlar.

Daha sonra kişi Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olmaya hak kazanır. Dominik’te çifte vatandaşlık olduğu için yabancı uyruklu kişinin anavatanından vazgeçmesine gerek yoktur.

Evlilik Yoluyla Ekvator Vatandaşı Olabilir miyim?

Ekvator Ginesi’nden evlenerek vatandaşlık almak isteyen bir kişi evlendiği anda vatandaşlığa kabul edilir. Kişi evlendikten sonra gerekli belgelerle başvuru yaparak sonucu bekler. Özel durumlar olmadığı sürece vatandaşlık başvurusu kabul edilir.

Etiyopya Vatandaşı Olmak İçin Evlilik

Evlilik yoluyla Etiyopya vatandaşı olmak isteyen bir kişi, vatandaşlık için gereken iki şarttan birini yerine getirmiş olur. Diğeri ise kan bağı ile vatandaş olmaktır. Kişi gerekli evraklarla başvuru yaparak vatandaşlık alır. Bunun için evlilikten önceki zamanlarda Etiyopya’da ikamet etme şartı da aranmaz.

Evlilik Yolu ile Fas Vatandaşlığı Almak

Evlilik yolu ile Fas’tan vatandaşlık almak oldukça basittir. Fas kurallarına, gelenek göreneklerine, diline saygı duyulduğu zaman vatandaşlık başvurusu daha olumlu bir sonuç alır.

Evlilik Yoluyla Fransa Vatandaşı Olabilir miyim?

Evlilik yoluyla Fransa’dan vatandaşlık almak isteyen bir kişinin öncelikle beş yıl boyunca Fransa’da ikamet etmesi gerekir. İkamet süresi dolunca kişi sınırsız oturum iznine başvurulup vatandaşlık alabilmek için on yıl daha Fransa’da oturması gerekir.

Bir Fransız vatandaşı ile evlenildiğin de bu süre tamamen bitirilmez fakat süre kısıtlamasına gidilir. Fransa’da çifte vatandaşlık olduğu için yabancı uyruklu kişinin anavatanından vazgeçmesine gerek yoktur.

İngilizle Evlenerek İngiltere Vatandaşı Olunur mu?

Evlilik yoluyla İngiltere vatandaşlığı almak isteyen kişinin üç yıl boyunca İngiltere sınırları içinde İngiliz bir vatandaşla evli olması gerekir. Üç yılın sonunda kişi İngiltere vatandaşı olabilir. İngiltere’de çifte vatandaşlık olduğu için yabancı uyruklu kişinin anavatanından vazgeçmesine gerek yoktur.

İranlı Birisiyle Evlenerek Vatandaşlık Alınır mı?

İran’dan evlilik ile vatandaşlık almak isteyen bir kişi için en kesin ve çabuk yöntem bir İran vatandaşı ile evlenmektir. Fakat bu durum sadece erkekler için geçerlidir. Yani yabancı uyruklu bir erkek İranlı bir kadınla evlenirse vatandaşlığı kabul edilir. Kadınlar için bu durum geçersizdir.

İrlanda Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veriyor mu?

Evlilik yolu ile İrlanda’dan vatandaşlık almak isteyen kişileri zor şartlar beklemektedir. Evlilikle İrlanda vatandaşı olmak isteyen kişinin en az beş yıl İrlanda’da oturması gerekmektedir.

Beş yılın en az üç yılında da evlilik şartı bulunmaktadır. Şartlar gerçekleştikten sonra evlilikle vatandaşlık almak isteyen kişi vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Evlilik Yoluyla İspanya Vatandaşlığı Almak

Evlilik yoluyla İspanya vatandaşlığı almak isteyen insanlar bir İspanyol ile evlendikten sonra bir sene sonra İspanya toprakları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.

İspanya vatandaşlığı edinen kişiler aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir, kalabilir ve rahatlıkla seyahat edebilirler. İspanya’da çifte vatandaşlık olduğu için yabancı uyruklu kişinin anavatanından vazgeçmesine gerek yoktur.

İsviçreli Birisiyle Evlenerek Vatandaşlık Alınır mı?

İsviçre’den evlilik yoluyla vatandaşlık almak mümkündür. İsviçre vatandaşı olan bir kişi ile evlilik yapıldıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapmak yeterli olacaktır. Evliliğin sahte ya da vatandaşlık almak için yürütülen bir evlilik olduğu anlaşıldığında kişi sınır dışı edilir.

İtalya Evlilikle Vatandaşlık Verir mi?

İtalya’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen bir kişinin evlilik sonrasında gerekli evraklarla beraber vatandaşlık başvurusu yapması gerekmektedir. Bu başvuru sırasında kişi İtalyan vatandaşı ile en az altı evli olması lazımdır.

Eğer vatandaşlık alındıktan sonra evlilik biterse konu inceleme altına alınabilir ve sahte evlilik olduğu anlaşılırsa kişinin vatandaşlığı geri alınabilir. İtalya’da çifte vatandaşlık olduğu için yabancı uyruklu kişinin anavatanından vazgeçmesine gerek yoktur.

İzlanda Vatandaşı Olmak İçin Evlenmek

Evlilik yolu ile İzlanda’dan vatandaşlık almak isteyen bir kişi bu işlemi basitçe gerçekleştirebilir. Evlilik gerçekleştikten sonra vatandaşlık almak isteyen kişi yetkili kuruma başvurarak istenilen belgeleri teslim edip vatandaşlık alırlar.

Japonla Evlenerek Japonya Vatandaşı Olunur mu?

Japonya’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak mümkün bir yöntemdir. Evlilik gerçekleştikten sonra gereken belgelerle beraber başvuru yapmak sonucunda kişi Japon vatandaşı olma hakkı kazanır.

Evlilik Yoluyla Kazakistan Vatandaşlığı Almak

Kazakistan’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak çok kolaydır. Kişi Kazakistanlı bir vatandaşla evlendikten sonra vatandaş olmak için Kazakistan Konsolosluğuna başvurur. Daha sonra istenilen belgeler verilir, mülakat olur ve sonuç beklenir.

Maldivler Evlilikle Vatandaşlık Veriyor mu?

Maldivler’den evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen bir kişi evlilik işlemi gerçekleştikten sonra vatandaşlık başvurusu yapabilir.

Maldivler’de bu konu sıkı sıkıya takip edildiğinden dolayı evliğin gerçek olup olmadığı hakkında araştırma yapılır. Eğer vatandaşlık almak için kişinin sahte evlilik yaptığı anlaşılırsa o kişi sınır dışı edilir.

Evlilikle Meksika Vatandaşlığı Alınır mı?

Evlilik yoluyla Meksika vatandaşlığı almak isteyen insanlar Meksikalı biri ile evlenip sonrasında ise iki sene Meksika sınırları içerisinde yaşadıktan sonra vatandaşlık hakkına sahip olabilir. Meksika pasaportu ile yüz otuz üç ülkeye vizesiz seyahat imkânı tanımaktadır.

Evlilik ile Mısır Vatandaşı Olunur mu?

Evlilik yolu ile Mısır vatandaşlığı almak isteyen biri evlendiği zaman başvuru yaparak Mısır vatandaşı olabilir. Ancak birçok kişinin zorlandığı mülakat bölümü vardır. Bu bölümde Mısır vatandaşı olmak isteyen kişinin çok iyi derece Arapça bilmesi gerekir.

Nijerya Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Verir mi?

Nijerya’da evlilik yoluyla vatandaşlık almak çok basittir. Nijerya vatandaşı ile evlenen kişinin gerekli evraklarla birlikte başvuru yapması yeterli olacaktır. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece Nijerya’ya vatandaşlık başvurusu kabul edilir.

Norveç Evlilik ile Vatandaşlık Veriyor mu?

Evlilik yolu ile Norveç’ten vatandaşlık almak isteyen kişi için izlenecek yol çok basittir. Kişi yetkili kuruma vatandaşlık başvurusu yapar ve istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim eder.

Evlilik amacı ile vatandaşlık almak istediğini kanıtlayacak belgeler de teslim eder. Başvuru sonucunda da kişi Norveç vatandaşı olmaya hak kazanır.

Polonya Vatandaşı Olmak İçin Evlilik

Polonya’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişi için şartlar çok kolaydır. Kişi evlendikten sonra bulunduğu bölgenin yetkilisi tarafından incelenmeye başlar bir süre evliliğin vatandaşlık için olup olmadığı ve nasıl sürdüğü değerlendirilir. Değerlendirmeler altı ay içinde tamamlanır ve altı ay sonunda vatandaşlık başvurusu yapan kişiye sonuç iletilir.

Portekiz Vatandaşı Olmak İçin Evlilik

Portekiz vatandaşlığını elde etmek isteyen insanlar evlilik yolu ile vatandaşlığı kolayca kazanabilmektedir. Portekizli bir kişiyle evlilik durumunda ikamete bile gerek olmadan vatandaşlık kazanabilmektedir. Diğer bir şart ise Portekizce bilmektir.

Romanya Roman Vatandaşı ile Evlenenlere Vatandaşlık Verir mi?

Romanya’da evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişiler evlilik işlemleri bittikten sonra yetkili kuruma vatandaşlık başvurusu yapar. Başvuru sonuçlandıktan sonra kişiye vatandaşlık verilir. Vatandaşlık alan kişinin vatandaşlık süresi evli kaldığı süre boyunca geçerli olur.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Sudan

Sudan vatandaşlığı almak isteyen kişi evlenerek çok basit bir şekilde vatandaşlık alır. Evlenmenin yanı sıra bir Sudan vatandaşından çocuk sahibi olmak da vatandaşlık almak için yeterlidir. Gereken belgelerle beraber başvuru yapıldığında başvuru çoğunlukla kabul edilir.

Şili Vatandaşı ile Evlenerek Vatandaşlık Almak

Evlilik yoluyla Şili vatandaşlığı almak isteyen bir kişi gerekli evraklarla yetkili kuruma başvurmalıdır. Eğer evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu yapan kişi, Şili’nin kalkınmasına yarar sağlayacak ya da Şili için istihdam sağlayacak şeyler yapmışsa başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali daha da yükselir.

Evlilik Yoluyla Tayland Vatandaşı Olunur mu?

Evlilik yoluyla Tayland vatandaşı olmak isteyen bir kişi öncelikle oturma izni almalıdır. Oturma izni olan bir kişinin vatandaşlık alması için on yıl Tayland’da yaşaması gerekir. Fakat kişi evlenirse bu süre kısalır ve vatandaşlık alma süresi kısalır.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Ukrayna Vatandaşlığı Almak

Ukrayna’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişiyi biraz zorlu bir yol beklemektedir. Öncelikle kişi Ukrayna anayasasın, bayrağını kabul etmeli, Ukrayna’nın ana dilini bilmeli ve Ukrayna toplumuna saygı duymalıdır. Daha sonra gerekli evraklarla başvuru yapılarak Ukrayna vatandaşı olunmaya hak kazanılır.

Umman Vatandaşı ile Evlenerek Vatandaşlık Alınır mı?

Evlilik yoluyla Umman’dan vatandaşlık almak isteyen bir kişinin karşısına oldukça zorlu şartlar çıkmaktadır. Bu nedenle pek çok insanın tercih etmediği bir ülkedir. Evlilik ile vatandaşlık almak isteyen kişinin on beş yıl boyunca evlendiği Umman vatandaşı ile evli kalmak mecburiyetindedir.

Ürdün Evlilik ile Vatandaşlık Veriyor mu?

Ürdün’den evlilikle vatandaşlık almak isteyen kişi, kesinlikle sadece vatandaşlık almak amacıyla evlilik yapmamalıdır. Gerçek evlilik yapan yabancı uyruklu vatandaşlara, vatandaşlık verilirken göstermelik evlilik yapanlar sınır dışı edilmektedir.

Yemen Evlilik ile Vatandaşlık Verir mi?

Yemen’den evlilik ile vatandaşlık almak isteyen kişilerin öncelikle oturma izni alması gereklidir. Evlilik gerçekleştikten sonra vatandaşlık için başvuru yapılır fakat Yemen sınırları içinde iki yıl evli kalmak şartı kişinin karşına çıkar.

Yeni Zelanda Vatandaşıyla Evlenerek Vatandaşlım Almak

Yeni Zelanda’dan evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişi gerçek bir evlilik yapmak zorundadır. Eğer inceleme aşamasında kişinin vatandaşlık almak amacıyla sahte bir evlilik yaptığı anlaşılırsa vatandaşlık başvuru sonucu olumsuz olur.

 

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler için yorumda bulun

    Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler için ilk yorumu yapabilirsin.