Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır?

Danimarka çifte vatandaşlık nasıl alınır, vatandaşlık almak için yapılması gerekenler nelerdir soruları merak edilebilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından Danimarka’yı merak eden ve ziyaret etmeyi hedefleyen binlerce kişi bulunmaktadır. Bununla beraber bu merakın neticesinde ülke vatandaşlığı hakkında da sıkça soru sorulmaktadır.

Danimarka’ya ayak bastığınız andan itibaren binlerce Türkün ülkede ikamet ettiğini görebilirsiniz. Kimi yalnızca çalışmak için kimi eğitim için kimi ise vatandaşlık haklarını alabilmek için kalıcı olmaktadır.

Danimarka vatandaşlığı almak özellikle Türkler için zorlaştırılıyor olsa da çifte vatandaşlık hakkının sunulması şu an için en büyük avantajlardan biri kabul edilmektedir.

Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Danimarka çifte vatandaşlık veriyor mu sorusu ülkede ailesi akrabası bulunan ya da oraya yerleşmeyi hayal eden kişilerce çok sık sorulmaktadır.

Yasaları gereği çifte vatandaşlık hususunda Danimarka pozitif sonuçlar sunmaktadır.

Herhangi bir ülkenin vatandaşı ile çifte vatandaşlık konusunda uzlaşması olabilmektedir. Ne var ki Türkler için kurallar biraz daha sertleştirilmiş ve bazı konularda hassas davranıldığı görülmüştür.

Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler özellikle kurallar ve şartlar hususunda gerekli dikkati göstermezlerse büyük problemler yaşayabilirler.

Kişisel ayrıma dayalı olarak çifte vatandaşlık sunan Danimarka özel durumlara öncelik tanımaktadır.

Başvuru yapan herkesin kolaylıkla çifte vatandaşlık hakkından yararlanmasına izin vermemekte, dikkatli şekilde hareket etmeye gayret göstermektedir.

Danimarka Kimlere Çifte Vatandaşlık Verir?

Danimarka vatandaşlık şartları ile çifte vatandaşlık şartları farklılık gösteren bir ülkedir. Bu açıdan kişiler çifte vatandaşlıktan yararlanmak isterlerse bu durumda önce kimlere bu hakkın tanındığını bilmeliler.

Çifte vatandaşlık genel olarak Danimarka’da doğmuş, doğrudan vatandaş olmuş ancak ülke dışında yaşayarak bu hakkını kaybetmiş olan kişilere tanınmaktadır.

Eğer bu ülkede dünyaya gelmiş ancak daha sonra Türkiye’de yaşamaya başlamışsanız vatandaşlık hakkınız bir süre sonra kaybolacaktır.

Sonrasında çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilme şansınız olduğunu unutmamalısınız.

Aile Bağı Olanlar Danimarka Çifte Vatandaşlığını Alabilir mi?

Kan bağı ile vatandaşlık başlığı birçok ülkenin gündeminde olan bir konudur. Gerek vatandaşlık gerekse çifte vatandaşlık konusunda aile ve kan büyük önem taşımaktadır.

Aynı durum Danimarka için de geçerlidir. Danimarka’da ikamet eden bir aile ile kan bağı bulunan ancak kendisi Türkiye sınırlarında yaşayan kişiler bir süre sonra vatandaşlık haklarını kaybederler.

Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır?

Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır?

Kaybedilen bu hakkı çifte vatandaşlık olarak geri isteyebilmek mümkün olabilmektedir.

Her ne kadar Türkler için zorlaştırılan bir süreç olsa da kan bağı ve aile ile çifte vatandaşlık hakkının değerlendirilebilmesi hakkının önüne geçilememektedir. Bu da doğrudan kan bağının avantaj sağlaması manasına gelmektedir.

Doğum Yoluyla Danimarka Çifte Vatandaşı Olunur mu?

Danimarka vatandaşlık kuralları konusunda son derece katı bir ülkedir. Özellikle çifte vatandaşlık hususunda birçok katı kurala ev sahipliği yapmaktadır. Ne var ki bu kurallara uyum sağlanması halinde vatandaşlığın alınmaması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Çifte vatandaşlık için tercih edilebilecek alternatif yollardan bir diğeri doğum olarak bilinmektedir.

Ülke sınırları içerisinde dünyaya gelen birinin bebeği doğrudan vatandaşlık hakkı elde edebilmektedir.

Anne ya da babadan biri Danimarkalı olursa bebek Danimarka nüfusuna alınabilmektedir. İkisi de Türk ise bu durumda doğum yolu ile çifte vatandaşlık şansı denenebilmektedir.

Bebek 18 yaşına gelene kadar çifte vatandaşlık kayıtlarının tamamlanması önemlidir.

Yapılmaması halinde çocuk ülkede dünyaya geldiği için büyüdüğünde kendi rızası ile çifte vatandaşlık başvurusunda da bulunabilmektedir.

Danimarka Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Danimarka’ya yerleşmek burada kendine hayat kurmak isteyen kişiler her şeyden önce çifte vatandaşlık şartlarını sağlayıp sağlamadıklarına göz gezdirmeliler.

Çifte vatandaşlık, vatandaşlık şartları gibi yalnızca oturum izni ya da çalışma iznine bağlı verilmez. Bunun için birtakım şartlar sunulmakta ve kişinin bu şartları sağlayıp sağlayamadığı kontrol edilmektedir.

Danimarka çifte vatandaşlığını alabilmek için gerekli şartlar sağlandığında yetkili kuruma başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Başvurular için evraklar toparlanmalı ve daha sonrasında kişinin evrakları teslim etmesi istenmektedir.

Evraklar teslim edildikten sonra inceleme süreci başlatılmaktadır. İnceleme tamamlandıktan hemen sonra onay ya da ret cevabı kişiye bildirilmektedir.

Danimarka Çifte Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuruda Bulunulmalı?

Çifte vatandaşlık başvuru süreci göz önünde getirildiğinde Danimarka için biraz sabırlı olmak ve hata yapmamak önemlidir.

Başvuru sürecinde her ley yolunda giderse incelemeleriniz onay alacak ve arkasından sorunsuz şekilde çifte vatandaş olmanız sağlanacaktır. Bu süreçte başvurunuzu gerçekleştirmeniz gereken iki ayrı ülke bulunmaktadır.

Danimarka’da ikamet ederken çifte vatandaşlık için başvuru yapmak isterseniz bu durumda vatandaşlık başvurunuzu önce göçmenlik dairesine yapmalısınız.

Danimarka’da başvuru yapıp evrakları teslim ettikten sonra Türkiye’de başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Türkiye’de Danimarka Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu bu konu ile doğrudan ilgili olan 2 ayrı kurumdur. Tercih ettiğiniz kuruma başvuruda bulunabilmeniz mümkündür.

Danimarka Çifte Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

Danimarka vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız veyahut 2 ayrı ülkenin de ortak vatandaşlığını elde etmek istiyorum diyorsanız bu noktada evrak teslimi gerçekleştirmeniz istenmektedir.

Evraklar, başvuru sürecinin kilit noktasıdır. Bu nedenle herhangi bir yanlış ya da eksik olmamasına özen göstermelisiniz. Verdiğiniz tüm bilgiler doğru şekilde yansıtılmak durumundadır.

Çifte vatandaşlık için öncelikle form doldurup kuruma teslim etmelisiniz. Bunun dışında pasaportunuz, kimliğini ve fotokopileri, evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Sabıka kaydı ve sağlık raporu da son derece önemli 2 evrak olarak bilinmektedir. Bu 2 evrakın herhangi birinde kusur olması halinde çifte vatandaşlık şansı tanınmamaktadır.

Çifte vatandaşlık ile vatandaşlık talepleri evrak konusunda da farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle özellikle çifte vatandaşlık talebiniz olduğunu yetkililere sözlü olarak da belirtmelisiniz.

Danimarka Çifte Vatandaşlık İçin Sınav

Danimarka vatandaşlık sınavı hemen herkesçe bilinen sınavlardan bir tanesidir. Nasıl ki vatandaşlık için sınav yapılıyorsa çifte vatandaşlık için de doğrudan sınav yapıldığı göze çarpmaktadır.

Kişi, çifte vatandaşlık almak isterse bu durumda muhakkak sınava girmek durumundadır.

Danimarka çifte vatandaşlık sınavında, kişilerin Danimarka kültürüne ne kadar bağlı oldukları görülmektedir.

Danimarka’da kullanılan dile hâkim olmayan, kendini anlatmakta zorlanan kişiler sınavdan geçer not almadıkları gibi onay alabilmeleri de mümkün olmamaktadır.

Danimarka’ya dair akla gelen her konu başlığı sınavda yerini alabilmektedir. Bu nedenle devamlı takipte olmak son derece önemlidir.

Danimarka Çifte Vatandaşlık Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Danimarka’da çalışmak istiyorum deyip ülkede bir süre çalışan kişiler daha sonra çifte vatandaşlık haklarından yararlanmayı düşünebilmektedir. Bu süreçte çifte vatandaşlık aşamalarını adım adım takip etmek önemlidir.

Başvurular doğru ve eksiksiz şekilde yapıldıysa 1 yılı kadar bekleme süreci doğabilmektedir.

Başvuru yapan kişinin durumuna göre inceleme süreci farklılık gösterebilmektedir. Doğumla çifte vatandaşlık talebi olan birinin evlilikle çifte vatandaşlık talebi aynı olmamaktadır.

Evlilik yoluyla çifte vatandaşlık talebinde bulunan kişiler 1 kadar bekleyebilmektedir. Bunun dışında özel durumlar 6 ila 9 ay içerisinde belli olabilmektedir.

Danimarka Çifte Vatandaşlık Başvurusu Tekrar Yapılabilir mi?

Danimarka çifte vatandaşlığı için başvuruda bulunmak isteyen kişiler, başvurularının reddedilmesi sonucu ile karşı karşıya kalabilirler. Böyle bir durum olduğunda nedeni üzerine gitmek önemlidir.

Neden reddedildiğini öğrendikten sonra hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.

Danimarka çifte vatandaşlığı için kişinin başvurusu reddedilmiş ve geri dönüşü olmayan bir sebebe dayandırılmışsa tekrar başvuru yapmanın herhangi bir mantığı yoktur. Sonuç değişmeyecektir.

Evrak hatası ya da herhangi bir bilgi eksikliği nedeniyle reddedilme durumu varsa başvurunun tekrar edilmesinde herhangi bir engel yoktur.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Danimarka Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.