Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Göçmen alan, karışık bir nüfus yapısına sahip olan ülkelerden bir tanesi de Danimarka’dır. Türklerin yaptığı başvurularda farklı politikalar uygulasalar da diğer birçok ülkeye göre Danimarka’dan vatandaşlık almak daha kolay kabul edilebilir.

Son yıllarda biraz zorlaştırılmış olsa da Danimarka vatandaşlığı düşünceniz varsa şansınızı deneyebilirsiniz. Danimarka vatandaşlık başvurularını birçok farklı yolla alıyor ama ülkede yaşayarak, şartları görmüş olmanız sizin için en doğrusu olur. Danimarka sınırları içinde fazlaca Türk yaşam sürdürmektedir.

Vatandaşlığın ciddi bir karar olduğunu, gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı detaylı olarak düşünmelisiniz. Vatandaşlık alabilmek için tercih edeceğiniz yol ülkede belirli bir süre yaşamaksa; belli bir süre Türkiye’ye fazla giriş çıkış yapamayacağınızı da unutmamalısınız.

Danimarka hükümetinin sunduğu fırsatları, ülkenin iş potansiyelini, hayat şartlarını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Danimarka Vatandaşlığı için Şartlar

Danimarka vatandaşı olmak için belirlenen şartlar, başvuru yönteminizle doğrudan alakalıdır. Evlilik ya da doğum gibi farklı durumlarda elbette başvuranlarda farklı şartlar aranır.

Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için belirlenmiş genel şartlar dışında diğer şartları başvuru yönteminize göre değerlendirmelisiniz.

Danimarka vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmek için kişinin 18 yaşında olması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşı olduğu ülkede herhangi bir suça bulaşmamış olması da önemlidir.

Kişi oturma izni ile Danimarka’da bulunuyorsa bu süreçte ülke sınırları içinde de bir suça karışmamış olmalıdır. Vatandaşlık başvurusunun yapıldığı sırada Danimarka sınırları içindeyseniz; yasal olarak ülkede bulunuyor olmanız gerekiyor. Aksi halde başvurunuz dikkate alınmayacağı gibi ülkeden de sınır dışı edileceksiniz.

Danimarka’nın vatandaşlık şartları için dil konusunda da önemli detaylar vardır. Adaylar Danca 1, 2 ve 3 sınavlarından başarıyla geçmelidir. Aksi halde vatandaşlık başvuruları tehlikeye girebilir. Dil eğitimini başarıyla tamamlayan kişiler vatandaşlık başvurularında daha şanslıdır.

Pasaport sahibi olmak, başvuru esnasında olması gereken şartlardan birisidir. Danimarka’da vatandaş olmadan geçirdiğiniz süre boyunca hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülkeden aldığınız pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalıdır. Vatandaşlık geçişi tamamlandıktan sonra eski pasaportunuza ihtiyacınız kalmayacak ve Danimarka’dan yeni vatandaşlığınızla pasaport alabileceksiniz.

Danimarka Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Danimarka vatandaşlığı için hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülkeden almış olduğunuz kimlik belgeniz; detaylı nüfus belgeniz, temiz sicil kağıdınız, diğer ülkenin vatandaşlığından çıkacaksanız; vatandaşlıktan çıktığınızı gösteren belge başvuru dosyanızda hazır bulunmalıdır.

Danimarka çifte vatandaşlık uygulamasını şu an kullanıyor ama kaldırılması da gündemde. Bu nedenle başvurunuz sırasında güncel durumu yetkililere mutlaka sorun ve diğer ülke başvurunuzdan ona göre ayrılabilirsiniz. Bu aşamadan sonra gereken belgeler, başvuru durumunuza göre değişiklik gösterebilir.

Danimarka Vatandaşlık - Çİfte Vatandaşlık- Başvuru - Gerekli Belgeler

Danimarka Vatandaşlık – Çİfte Vatandaşlık- Başvuru – Gerekli Belgeler

Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Danimarka vatandaşlığı almanın birçok farklı yolu vardır. Danimarka vatandaşlığına nasıl geçilir merak ediyorsanız; ülkenin göçmen arayışı haberlerini de takip edebilirsiniz.

Danimarka göçmen alıyor haberlerini gördüğünüzde vatandaşlık için harekete geçebilirsiniz. Vatandaşlık için ayrıca evlilik, iş, sınav, doğum gibi alternatifleriniz de var.

Evlilik Yoluyla Danimarka Vatandaşlığı

Evlilik bir ülkeden vatandaşlık almak için ideal yollardan bir tanesidir ama vatandaşlık almak için formalite evliliği yapmak kesinlikle önerilmez. Yetkililerin durumdan şüphelenmeleri başvurunuzun reddedilmesi için yeterlidir.

Danimarka her ne kadar kolay vatandaşlık veren ülkelerden biri olsa da evlilik ile vatandaşlık konusunda biraz serttir. Çiftler evli olsa bile ülkeden her yıl 1000’in üzerinde çift sınır dışı edilmektedir.

Evlilikle vatandaşlık alınması için yabancı olan kişinin en az 24 yaşında olması gereklidir. Ayrıca çiftlerin arasındaki yaş farkının da makul aralıkta olması gerekir. Yani Danimarka vatandaşı ile evlenmek tek başına yeterli değildir. Danimarka aile birleşimi şartları biraz ağırdır ve evliliğin gerçekliğine yetkilileri inandırmak oldukça güçtür.

Vatandaşlık Sınavı ile Danimarka Vatandaşlığı

Danimarka vatandaşlık sınavı, göçmenliği azaltmayı hedefleyen Danimarka’nın caydırıcı olması amacıyla gündeme getirdiği bir sınavdır. Danimarka’ya dair bilinmesi gereken her şey sınavın konusu dahilindedir.

Danimarka coğrafyası, tarihi, siyaseti ve ekonomisi, ülkenin kültür ve sporu dallarına yönelik konular sınavda karşınıza çıkacak konulardır. Sınavın zorluk derecesi her geçen yıl artmaktadır.

Oturma ve Çalışma İzni ile Danimarka Vatandaşlığı

Danimarka oturma izni şartlarını sağlamışsanız ve ülkede uzunca zaman yaşamışsanız; vatandaşlık almanız mümkün. Aynı şekilde Danimarka çalışma iznine sahipseniz ve uzun süre ülkede çalışarak yasal olarak yaşamışsanız; vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ülkede bu şartlar altında 7 yıl yaşamışsanız; başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bu sistemde puanlama olduğundan; işler biraz zorlaşmıştır. Kişinin evliliği, iş hayatı ve ülkenin sosyal kurallarıyla yaşadığı uyum puanlamayı etkilemektedir.

Göçmen 100 puana ulaştığında önce oturma izni alabilir; sonra da vatandaşlık işlemlerine başlayabilir. Danimarka’da çalışmak istiyorum diyorsanız; önce yine zorlu bir süreçten geçmelisiniz.

Doğum Yoluyla Danimarka Vatandaşlığı

Ebeveynlerinden biri Danimarka vatandaşı olanlar, ülkede dünyaya gelmiş çocuklar Danimarka vatandaşlığından faydalanabilirler. Bunun için ailenin doğumdan sonra başvurması yeterlidir ama çocuk isterse 18 yaşını doldurduktan sonra da vatandaşlıklardan birini seçebilir.

Doğum yoluyla Danimarka vatandaşlığında başvurular sırasında doğum belgelerini, nüfus kayıt belgelerini başvuru dosyasına eklemelisiniz.

Danimarka Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Danimarka vatandaşlık başvuruları, ülke sınırları içindeki göçmenlik bürolarına yapılmalıdır. Yalnızca toplu göçmen alımı başlaması durumunda bulunduğunuz ülkede bulunan Danimarka elçilikleri ve konsolosluklarından başvurunuzu yapabilirsiniz.

Danimarka’da göçmenlik büroları dışında yerlere başvuruda bulunmamanız önemlidir. Ülkede başınızın derde girmemesi için göçmenlik bürolarında yasal işlemlerle yolunuza devam etmelisiniz.

Danimarka Vatandaşlık Başvuru Süreci

Danimarka vatandaşlığı için başvuruda bulunduktan sonra sonucu bekleyebilirsiniz. Başvuru için evraklarınızı teslim ettikten sonra evrak eksikliği gibi bir durum olursa yetkililer sizinle tekrar iletişime geçebilir.

Başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı büronun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca başvuru yaptıktan sonra göçmenlik bürosunda yetkililerle görüşme için çağrılacaksınız. Bu görüşmede ikna edici olmanız, şüphe uyandırıcı bir harekette bulunamamanız oldukça önemli.

Görüşmeler tek seferle kalmayıp birçok kez de olabilir. Başvuru yönteminiz süreci doğrudan etkileyecektir. Doğum, aile bağı gibi sebeplerle yapılan başvuruların sonuçlanması daha hızlı olmaktadır.

Evlilik yoluyla yapılan başvurularda inceleme süreci uzun olduğundan süreç daha yavaş ilerlemektedir.

Danimarka Çifte Vatandaşlık - Danimarka Vatandaşı Olmak İstiyorum

Danimarka Çifte Vatandaşlık – Danimarka Vatandaşı Olmak İstiyorum

Danimarka Vatandaşlık Başvuru Sonucu

Başvurunuzu yaptınız ve yeterli süre bekledikten sonra sonuç tarafınıza ulaştı. Vatandaşlığa kabul edilmişseniz; artık resmen Danimarka vatandaşı oldunuz demektir. Vatandaşlık başvurunuz reddedilmişse ve herhangi bir durumda düzeltme yapmanız bekleniyorsa; belli bir süre sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru sonucunuz kesin olarak reddedilmişse yani düzeltilemeyecek bir şartı taşıyorsanız ya da yetkililer sizi vatandaşlık için uygun görmemişse yeniden başvuru yapmanıza gerek yoktur. Yaptığınız her yeni başvuru büyük olasılıkla doğrudan reddedilecektir.

Danimarka Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Danimarka aslında çifte vatandaşlık uygulamasına izin veriyor ama bu sistemi çoğunlukla Danimarka’da doğup vatandaş olmasına rağmen ülke dışında yaşayarak bu hakkını kaybetmiş ya da aile bağı olmasına rağmen Danimarka vatandaşlığından faydalanmamış kişilerin vatandaşlığa geçmesi için kullanıyor. Üstelik çifte vatandaşlık uygulaması Türkler ve ikinci sınıf ülkelerin vatandaşları için daha zor hale getirilmeye çalışılıyor.

Son dönemde Danimarka’da birçok yetkili, Türklerin Danimarka ile çifte vatandaşlık şeklinde devam etmesini uygun bulmadığını açıklıyor. Dolayısıyla görüşmeler ve oylamalar sonucunda çifte vatandaşlık sisteminin kaldırılması da sıkça gündeme geliyor.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.