Brezilya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya oturma izni almak birçok kişinin hayal ettiği adımlardan bir tanesidir. Brezilya’da seyahat çıkan ve ülkeye hayran kalan kişiler usun süre yaşamaya karar verebilmektedir.

Gerek ikamet etmek gerekse çalışma gibi nedenlere dayandırılmak suretiyle oturma izninin alınabildiği görülmektedir.

Brezilya her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan ülkelerdendir. Seyahate çıkan binlerce kişi Brezilya’da bir süre kaldıktan sonra ikamet süresini uzatmayı dilemektedir.

Birçok ülke gibi Brezilya’nın da yasal olarak göçmen düzenlemesi mevcuttur. Daha uzun süre kalmak isteyen kişiler bu düzenlemelere hâkim olarak adım atmak durumundadır.

Brezilya Oturma İzni Veriyor mu?

Brezilya oturma izni almak isteyen kişiler alabilir miyim sorusunu sık sormaktadır. Brezilya’nın da birçok ülke gibi oturma izni üzerine kararları mevcuttur.

Diğer pek çok ülke gibi Brezilya da oturma izni almadan ülkede uzun süre kalmanıza izin vermemektedir.

Oturma izni olmadan ikamet ettiği fark edilen kişiler ülke sınırlarını çıkarılmakta ve bir daha girişine kesinlikle izin verilmemektedir.

Brezilya oturma izni yasal olarak alınıp ülkede belirlenen süre kadar oturmak çok daha sağlıklıdır.

Sonrasında daha uzun kalmak niyetinde olursanız süreyi uzatma ya da vatandaşlığa geçme gibi adımları takip edebilirsiniz. Kurallara uygun olduğu sürece oturma izni almak herhangi bir zorluk taşımamaktadır.

Brezilya Oturma İzni Türleri

Brezilya oturma izni türleri den ilki kısa süreli oturmadır. Kısa süreli oturma izni genellikle eğitim için gelenler tarafından kullanılmaktadır.

Eğitim dışında ülkeye giren ancak seminer, toplantı, kısa süreli çalışma amacı güden kişiler de Brezilya oturma izni için başvurularını gerçekleştirmek istemektedirler.

Kısa süreli oturma izni olan bu kişiler süreleri sona erdikten sonra ülkeden ayrılmak durumundadırlar.

Uzun süreli oturma izni ise Brezilya için tercih edilen bir başka oturma iznidir. Uzun süreli oturma izni diğerine kıyasla çok daha uzun kalabildiğiniz, ikamet etme, çalışma şansı yakalayıp hayatınızı burada kurabildiğiniz bir oturma iznidir. Diğerine kıyasla daha zor alınsa da tercih edilirliği çok daha yüksek olmaktadır.

Brezilya Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Oturma izni başvurusu yapmak isteyen kişiler her şeyden önce yetkili kurumu tespit etmek durumundadır. Brezilya’da diğer birçok ülkede bulunmayan farklı başvuru merkezleri vardır.

Kişi oturma iznini ne şekilde alacaksa başvuru yapacağı yer de ona göre değişiklik gösterecektir.

Brezilya oturma vizesini yatırımcı olarak alırsanız bu durumda başvuru yapacağınız adres Çalışma Bakanlığı olacaktır. Brezilya çalışma bakanlığı oturma izniyle yakından ilgilenmektedir.

Emekli olup oturma izni almak isteyen kişiler gerekli şartları sağlıyorsa bu durumda Türkiye’de bulunan Brezilya Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilmektedir. Bunlar dışında evlilik söz konusu ise başvuru adresi yine değişiklik göstermektedir.

Brezilya vatandaşıyla evlenen ve oturma izni alması gereken kişiler Adalet Bakanlığı’na başvuru yapmak durumundadır.

Brezilya Oturma İzni Kimlere Verilir?

Brezilya vatandaşlığı isteyen ancak öncesinde oturma izni alması gereken birçok kişi vardır. Oturma izni almak isterken düşünmeniz gereken ilk şey ne amaçla ülkeye giriş yaptığınızdır.

Yetkililer başvuru sürecinden önce size bu soruyu mutlaka soracaktır. Oturma izni almak isteyen kişiler amaçlarına göre değerlendirilmektedir.

Yatırım yapacak, ülkede çalışacak olan kişiler en kolay oturma izni alan kişilerdir. Bunlar dışında evlilik için başvuru yapan kişiler de oturma iznini kolay almaktadır.

Evlilikten kasıt Brezilya vatandaşı olan biriyle evlenmektir. Eğitim için ülkeye gelenler, emekli olup ikamet etme amacı olanlar, Brezilya vatandaşı herhangi biriyle aile bağı bulunanlar da oturma izni için başvuru yapma şansına sahiptirler.

Brezilya Oturma İzni İçin Aranan Şartlar

Brezilya oturma izni şartlarını düşünürken kendinizin bu şartlara uygun olup olmadığınızı da muhakkak gözden geçirmelisiniz.

İzni alabilmeniz için kesinlikle 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanlar muvafakat name ile ebeveyn onayıyla oturma izni başvurusu yapmaktadır.

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta sabıkanın temiz olmasıdır.

Sağlığın el vermesi ve herhangi bir bulaşıcı rahatsızlığa sahip olmamak da aranan kriterlerden bir diğeridir. Ayrıca yeterli maddi güce sahip olmak ve dil konusunda üst düzey performans göstermek de oturma izni almak için aranan şartlardandır.

Brezilya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Oturma izni için evraklar düşünüldüğü zaman akla ilk olarak pasaport gelmelidir. Pasaportunuzun yeni olmasına ve yapraklarında herhangi bir eksik bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pasaport dışında 4 adet fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu, çalışan olarak gidiliyorsa çalışan belgesi, banka hesap dokümanı, başvuru için ödenen ücretin dekontu da muhakkak gerekli evraklar arasında yerini almak durumundadır.

Türkiye’de sahip olduğunuz herhangi bir mülk varsa ruhsat ve tapu fotokopileri de oturma izni için gerekmektedir. İstenen belgeler başvuru yapma nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Oturma izni için gerekli belgeleri kurum da dilerse arttırıp azaltabilmektedir. Değişiklikleri yakından takip etmek bu açıdan son derece önemlidir.

Evlilikle Brezilya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Brezilya’da evlenmek ve oturma izni almak niyetiniz varsa her şeyden önce Brezilya’da kabul görecek bir evlilik yapmanız gerekmektedir. Farklı bir ülkede gerçekleştirmiş olduğunuz evliliğin herhangi bir hükmü bulunmamaktadır.

Kendi ülkenizde evliliğinizi kabul ettirmek isterseniz uluslararası evlilik belgesi almış olmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuzun kabul edilmesi mümkün değildir.

Evlilikle oturma izni alabilmek için aynı evde yaşadığınızı gösteren ikametgâh belgesi de istenmektedir. Ne kadar uzun süre birlikte olursanız, evliliğiniz ne kadar gerçek olursa oturma iznini alma şansınız da bir o kadar yüksek olmaktadır.

Yatırımla Brezilya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Yatırım yoluyla oturma izni almak isteyen kişiler gerekli ortak belgelerin dışında kendilerine has istenen belgeleri de temin etmek durumundadır. Yatırım yoluyla kabul edilen oturum izni en az 200.000 Dolar yatırım yapılırsa geçerli olmaktadır.

İş yeri açmayı düşünüyorsanız en az bu rakamı karşılayabilir durumda olmanız gerekmektedir. Farklı ya da ortaklı bir yatırım düşünüyorsanız bu durumda talep edilen miktar 50.000 Dolar olarak bilinmektedir.

Yatırımla oturma izni almak istediğinizde aylık maaşınızı gösteren bordro, iş yerinizdeki konumunuzu kanıtlayan belge, imza sirküleri, vergi levhası gibi detay evraklar da talep edilebilmektedir.

Emeklilikle Brezilya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Emeklilere oturma izni almak birçok kişiye göre çok daha kolaydır. Brezilya oturma izni konusunda oldukça rahatlatıcı bir ülkedir ancak her ülkede olduğu gibi Brezilya’da da bazı şartlar bulunmaktadır.

Emekli olan ve Brezilya oturma iznine sahip olmak isteyen kişiler her şeyden önce emekli maaşlarının yetip yetmediğine dikkat etmek durumundadırlar.

Emeklilikte maaş ve farklı bir yerden gelen geliriniz 2.000 Dolar üzerinde ise geçici oturma izni alabilme şansınız vardır. Bunu gösteren banka hesap dokümanı belgesini muhakkak teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca aylık en az 1000 Dolar maaş aldığınızı gösteren evraklar da teslim edilmesi gerekenlerdendir.

Brezilya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Oturma izni süreci birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çoğunlukla 1 ay gibi bir süre içerisinde başvuru yapılmakta, evraklar toparlanıp teslim edilmekte ve incelemeler başlatılmaktadır.

En geç 1,5 ay içerisinde kişinin oturma izni alıp almadığı netlik kazanmaktadır.

Sürecin ve kurumun yoğunluğuna bağlı olarak elde edilen sonuçta farklılıklar görülebilmektedir. Erken davranmak bu açıdan büyük bir önem taşımaktadır.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gezgin Zengin dedi ki:

    Benim en çok beğendiğim bir ülkeler arasında Brezilya. Özellikle Rio De Janeiro gibi bir şehri var ki adeta muhteşem. Eğlencesi hayatı çok güzel. Karnavalını bilmeyen muhtemelen yoktur zaten. Geçen senenin yılbaşı buradaydım ve büyülendim. Geçirdiğim en güzel yılbaşı diyebilirim. Bunun içinde yanımda olan insanların payı olabilir ama büyük pay bu şehrin kesinlikle. Brezilya’ya hep tatil için gittim. Artık önümüzdeki yıl Brezilya’da oturma izni için başvuruda bulunacağım. Umarım olumlu sonuçlanır.