Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hindistan vatandaşlığı nasıl alınır ya da ülkenin genel durumunun vatandaşlık işlemlerine olan etkisi nedir merak ediyorsanız; sizi zorlu bir sürecin beklediğini bilmelisiniz.

En kolay hangi ülkeden vatandaşı olunur diye düşünüyorsanız; sorunuzun cevabı kesinlikle Hindistan değil. Hindistan vatandaşlık almanın zor olmasında kast sisteminin etkisi büyüktür. Yani aslında Hintliler göçmen sevmez gibi bir durum yok ama kast sisteminin altındaysanız; vatandaşlık almanız da zorlaşacaktır.

Ülkede kast sisteminin düşük seviyelerinde yaşayanların durumu pek parlak olmadığından; eğer bu statüde altta kalıyorsanız; Hindistan vatandaşlığına başvurmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Dünya genelinde kabul gören bir vatandaşlık olan Hindistan’da etnik farklılık oldukça fazladır.

Ülkede yerli halkın dışında çok sayıda yabancı veya sonradan vatandaşlık alarak Hint olmuş insan yaşamaktadır.

Hindistan vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız; bu konudaki tüm detayları bilmenizde, ince detaylara göre başvurunuzu hazırlamanızda fayda var.

Hindistan vatandaşı olmak bazı durumlarda kolaylaşabilirken; bazı şartlarla daha zor hale gelebilmektedir. Bu vatandaşlığı isteme nedeniniz, ne kadar kazandığınız, genel sağlık durumunuz, oturma ya da çalışma izniniz bu süreçte fazlasıyla etkili olacaktır.

Toplum statünüz iyi bir noktadaysa, etkileyiciyse kast sistemi sorununu aşarak vatandaşlığa daha kolay kabul edilebilirsiniz.

Hindistan Hakkında Bilgi

Asya’nın güneyinde yer alan Hindistan kast sistemiyle yönetilen, genellikle de hijyen konusundaki umursamaz tavırlarıyla dikkat çeken çok karma bir ülke. Dolayısıyla ülkede herhangi bir konuda genelleme yapmak imkânsız.

Bir bölgede hijyen kurallarına hiç dikkat edilmezken başka bir bölgede aksine buna dikkat ediliyor olması mümkün.

Kast sisteminde en düşük grup çiftçiler, zanaatkârlar yani geçimini beden işçisi olarak sağlayanlardan oluşuyor. Dolayısıyla sizin vatandaşlık almak için bu grup dışında en kötü ihtimaller tüccar ya da esnaf olmanız gerekiyor.

Daha iyi bir statü istiyorsanız; ilk iki gruptan yani yönetici, savaşçı, din adamı, avukat ya da doktor olmanız gerekiyor.

Hindistan göçmenlik ve göçmenler konusunda sert tepkileri olan bir ülke değil ama vatandaşlık almak için kast sistemi adımını mutlaka dikkate almanız gerekiyor.

Hindistan Vatandaşlığının Avantajları

Hindistan ülke olarak kendi içinde çok avantajlı olmadığı gibi, vatandaşları dış dünyada da dikkate değer avantajlara sahip değildir. Hindistan vatandaşı olmak avantaj sağlamadığı gibi dezavantaja bile neden olabilir.

Hintlilerin, ilkel  olduğu şeklindeki tabular henüz yıkılamamışken; bu sıfatlara bağlı olarak vatandaşlık aldığınızda bu ifadelerle karşılaşma olasılığınız da oldukça yüksek.

Hindistan Vatandaşlığı için Gerekli Şartlar

Hindistan vatandaşlık işlemleri sırasında adaylarda birçok şart aramaktadır.

Hindistan vatandaşı olma şartları başvuru türüne göre değişiklik gösterse de bazı şartlar tüm başvuru türlerinde geçerliliğini korumaktadır. Hindistan vatandaşlığına başvuracak kişilerin 18 yaşından büyük, eğitimli ve dil biliyor olması gerekiyor.

Hangi yolla başvuru yapılırsa yapılsın; başvuru sırasında oturma izninin olması da önemlidir.

Başvuruyu yapacak kişinin sabıka kaydının temiz olması, belirli bir süredir Hindistan’da yaşıyor olması, gelir düzeyinin iyi olması, sağlıklı olması da aranan şartlardandır.

Hindistan vatandaşlığı almak için aranan şartlarda belli bir süre ülkede yaşamak yer almaktadır. Bu şart başvuru yapanın durumuna göre değişmektedir.

Vatandaşlığı elinden alınan biri Hint vatandaşı olmak istiyorsa 12 yıl, evlenip Hint vatandaşlığı almak istiyorsa 7 yıl, oturma izniyle ülkede yaşayıp vatandaşlık alınacak en az 5 yıl ülkede yaşamış olma şartı aranmaktadır.

Doğum ve aile yoluyla Hint vatandaşlığı alınacak çocuklar için anne babanın her ikisinin de Hint vatandaşı olması gerekir. Ayrıca yeni doğan çocuklar için 1 yılı geçmeden başvuruda bulunmuş olmak gerekmektedir. Baba yabancı ise babadan izin alınması şartı da aranmaktadır.

Hindistan Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Hindistan vatandaşı olmak için aranan şartlara uyum sağlıyorsanız; ülkeden vatandaşlık almak için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzdan önce belgelerinizi hazırlamanız süreci biraz daha hızlandıracaktır.

Her başvuru türü için pasaport ve kopyası, kimlik bilgilerini gösteren belge, sağlık raporu, sabıka kaydı raporu, dil yeterlilik belgesi, fotoğraf, başvuru formu ve vizeniz varsa vize belgeniz ya da geçerli oturma izni belgesi zorunlu evraklardır. Bunun dışında başvuru türüne göre değişiklik gösteren bazı özel belgeler talep edilmektedir.

Doğum ya da köken yoluyla yapılacak başvurularda doğum belgesi, aile bağını gösteren nüfus kayıt bilgileri yetkililere sunulmalıdır.

Evlilik söz konusu olan durumlarda yetkililere evliliğin uluslararası belgesini sunmak durumundasınız.

Kast sisteminde üst seviyelerde yer aldığınızı ispat edebilmeniz için gereken tüm evrakları da kullanmalısınız.

Meslek belgeniz, geçmişte yaptığınız işler, eğitim durumunuzu gösteren belgeler başvuru sırasında işinizi kolaylaştıracaktır. Aksi halde kast sisteminin alt tabakasında olduğunuza karar verilirse vatandaşlık almanız zorlaşabilir.

Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hindistan vatandaşlığı alırken kullanabileceğiniz bazı yollar vardır. Doğum, köken, aile bağı gibi durumlarda ya da doğrudan başvuru ile vatandaşlık almanız bir nebze daha kolayken; evlilik yoluyla vatandaşlık almanız zordur.

Ülkede evlilik önemli bir olgudur ve evliliğin gerçekliğinden emin olana kadar size vatandaşlık vermeyebilirler.

Evlilik kavramının çok değerli olduğu ülkede, sadece vatandaşlık almak için evlilik kurduğunuz düşünülürse bir daha vatandaşlık başvurusu yapma şansınız bile olmayabilir.

Hindistan yatırım yoluyla vatandaşlık verme politikasına sıcak bakmayan ülkelerden birisidir. Bu şekilde bir prosedürleri olmadığı için yatırım yapmanız vatandaşlık aşamasında size bir şey kazandırmaz ama kast sisteminde iyi bir noktada görünmeniz için faydalı olabilir.

Hindistan Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Hindistan’dan vatandaşlığı almak konusunda merak edilen bir diğer konu da çifte vatandaşlıktır.

Hindistan çifte vatandaşlık uygulamasını tercih etmeyen ülkelerden bir tanesidir. Dolayısıyla eğer Hindistan vatandaşı olmak istiyorsanız; Türk vatandaşlığından çıkmanız gerekecektir.

Türkiye çifte vatandaşlığı kabul etse de Hindistan çifte vatandaşlık uygulamasını kabul etmediği için iki vatandaşlıktan birini tercih etmek durumundasınız.

Vatandaşlıktan çıkmamışken başvurunuz çoktan işleme alınmışsa ve Türk vatandaşlığından çıkacağınızı belirtmişseniz; yetkililer onay süreci için size zaman vereceklerdir.

Hindistan Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vatandaşı nasıl olunur merak ediyorsanız atmanız gereken ilk adım başvurunuzu oluşturmaktır.

Başvurunuzu yetkililere yapmadan önce hangi yolla başvuru yapacağınıza, başvuru türünüze göre şartlara uyup uymadığınıza bakmalısınız.

Şartlar açısından uygun olduğunuzu düşünüyorsanız; başvuru işlemleriniz için gerekli belgeleri toparlamaya başlayabilirsiniz.

Vatandaşlık başvurusu yapacağınız sırada Hindistan’da olmanız; prosedürleri daha kolay yürütmenizde faydalı olacaktır.

Gereken tüm evraklar hazırlanmışsa başvuru dosyanızı yetkililere teslim edebilir ve kendilerinden haber bekleyebilirsiniz. Evraklarınızı teslim ettikten sonra yetkililer sizi görüşme için tekrar çağırabilirler.

Vatandaşlık başvurularınızı Hindistan Göçmenlik Bürosu’na yapmanız gerekmektedir.

Başvuru ve sonrasındaki süreçte muhatabınız göçmenlik büroları olacaktır. Bulunduğunuz bölgedeki göçmenlik bürolarına gidebilirsiniz.

Hindistan Vatandaşlık Başvurusu Sonucu

Hindistan vatandaşlık başvurularının sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilir. Göçmenlik bürosunun yoğunluğu, resmi tatil günleri, başvuru durumunuz süreci etkileyecek detaylardır.

Süreç sona erdiğinde size mutlaka bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme de vatandaşlık başvurunuzun kabul edildiği yazıyorsa işlemler için tekrar büroyu gidebilirsiniz.

Başvurunuz reddedilmişse; reddedilme nedeniniz düzeltilebilecek bir durumda yeniden deneyebilirsiniz ama düzeltilemez bir nedenden, kesin olarak reddedilmişseniz; yeniden başvuru yapmanız da anlamsız olacağı gibi başvurunuz yetkililerce kabul edilmeyebilir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.