Man Adası Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Man Adası çifte vatandaşlık nasıl alınır ya da ülke çifte vatandaşlık veriyor mu gibi konular herkesin aklına gelip, merakına dahil olacak konular değildir.

Man Adası pek bilinmese de Birleşik Krallık yakınında küçük boyutlu bir adadır. Popüler olmadığı için pek bilinmeyen ada son dönemde ülkemiz siyasetinde gündeme gelmiştir.

Man adası vergi cenneti olarak bilinir ve burada yaşamayı tercih edenlerin en önemli sebebi de genellikle budur. En kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur sorusunun yanıtlarından birisi Man Adası olabilir.

Man Adası, Birleşik Krallığa bağlı olduğundan vatandaşlık işlemlerinde Birleşik Krallık şartları ve prosedürü geçerlidir. Bu durumda İngiltere ya da İrlanda vatandaşı olursanız; Man Adası için ayrıca vatandaşlık almanız gerekmez.

Man Adası nüfusu pek kalabalık olmayan, sessiz sakin, huzurlu ve keyifli bir adadır. Ada hayatından hoşlananların, doğa ile iç içe yaşamak isteyenlerin aradıklarını bulacakları adada belirli bir süre yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Man Adası’na gitmek için İrlanda ya da İngiltere’den vize almanız yeterli olacaktır. Man Adası vizesi için ayrıca başvuruda bulunmanız gerekmez.

Vatandaşlık şartları için geçerli olan birçok şart, çifte vatandaşlık başvurusunda da geçerlidir. Birleşik Krallık vatandaşlık ve çifte vatandaşlık şartlarına yönelik prosedür, Man Adası için de aynı şekilde uygulanmaktadır.

man adası vatandaşlık nasıl alınır

man adası vatandaşlık nasıl alınır

Man Adası vatandaşlık veriyor mu sorusunun yanıtı hem evet hem hayır olabilir. Vatandaşlık, çifte vatandaşlık alabilirsiniz ama işlemler Birleşik Krallık prosedüründe ilerleyecektir.

Man Adası çifte vatandaşlığını aldıktan sonra Türkiye’de vatandaşlıktan çıkma işlemi yapmanız gerekmez.

Türkiye, kendi vatandaşlarına ve yabancı vatandaşlara çift vatandaşlık hakkı tanıyan bir ülkedir. Dolayısıyla işlemler sonucunda hem Man Adası ve Türkiye vatandaşı olarak kalabiliyorsunuz.

Man Adası Hakkında Bilgi

İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın merkezinde yer alan Man Adası, Birleşik Krallığa bağlı küçük bir ada ülkesidir. Düşük vergileriyle bilinen Man Adası küçük ama sevimli bir ada ülkesidir.

Man Adası’nda ülkenin küçüklüğüne bağlı olarak iş alternatifleri, iş olanakları biraz kısıtlıdır ama yaşam kalitesi ve refah oldukça yüksektir. Man Adası’na ulaşım genellikle denizyoluyla sağlanmaktadır.

Dilerseniz yerel havaalanına uçakla da gidebilirsiniz ama firmaların Man Adası’na doğrudan uçuşu genellikle yoktur. Man Adası’nda iklimin genellikle serin ve soğuk havalarda oluştuğunu bilmenizde de fayda var.

Bir ülkeye yerleşmek düşüncesindeyseniz; ülkeye dair her detayı enine boyuna değerlendirmelisiniz.

Man Adası Vatandaşı Olmanın Avantajları

Man Adası vatandaşı olarak ülkede yaşamaya başlamanızın en önemli avantajı ekonomik açıdandır.

Vergiler açısından çok avantajlı olan Man Adası’nda kazandığınızın büyük çoğunluğunu vergilere vermekten kurtulabilirsiniz. Alım gücünün yüksek olması, insanların kazandıklarını yetirebilmesi de ülkede yaşamanın size sağlayacağı avantajlardandır.

Man Adası’nda vatandaş olarak yaşamaya başladığınız Birleşik Krallık ülkelerine de giriş çıkış yapabilme şansına sahipsiniz.

Man Adası nedir, neresidir gibi sorular kafanızda sonlandırdıysanız; yerleşim aşamasında yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Man Adası Çifte Vatandaşlık Başvuru için Gereken Şartlar

 Man Adası yani Birleşik Krallık çifte vatandaşlığı için gereken şartları sağlarsanız; vatandaşlık başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Man Adası vatandaşlık şartlarını sağlıyorsanız; vatandaş olmak için önünüzde bir yol var demektir.

Vatandaşlık alabilmek için öncelikle başvuru işlemlerini yerine getirebilecek yaşta yani reşit olmalısınız. 18 yaşından büyükseniz; vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Man Adası’ndan vatandaşlık alabilmek için Birleşik Krallığın çok dikkat ettiği bir nokta da sabıka kaydıdır.

Geçmişte herhangi bir yüz kızartıcı, toplumun ya da bir bireyin huzurunu bozacak, yaralama, öldürme gibi kastedici bir suç işlemişseniz; Man Adası vatandaşlığı almanız pek mümkün değildir.

Çifte vatandaşlığı alabilmeniz içi iyi bir karaktere sahip olmanız da yetkililerce önemli bir husustur.

Başvuru esnasında taşkınlık yapmak, görevlilere hakaret etmek, ortamın huzurunu bozacak davranışlar sergilemek vatandaşlık almanızı engelleyebilir.

Man Adası vatandaşlığını alabilmeniz için herhangi bir bağlayıcı sebep yoksa en az 5 yıl Birleşik Krallık sınırları içinde yasal olarak yaşamış olmalı ve başvuru sırasında en az 1 yıllık oturma izni olmalıdır. Bu 5 yılın içinde ülkeyi 450 günden fazla terk etmemiş olmak da önemli bir şarttır.

Evlilik söz konusu olan başvurularda evli kişilerin en az 3 yıl Birleşik Krallık sınırlarında yaşamış olması şartı aranmaktadır.

Başvuran kişilerin vatandaşlık testini de başarıyla geçmesi gerekir. Ayrıca İngilizce, İskoç Gaelic ya da Galce dillerinden birini temel seviyede bilmek şartına da bakılmaktadır.

Ülkede geçiminizi sağlayacak maddi imkanınız olduğunu da ispat edebilmelisiniz.

Man Adası Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Man Adası çifte vatandaşlık başvuru sürecini başlatabilmeniz için sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Eksiksiz belgeyle işleme geçerseniz; başvurunuzun incelenmeye alınması daha hızlı olacaktır.

Man Adası çifte vatandaşlık başvurusu için sunacağınız belgelerin asılları ve onaylı hallerinin yanında kopyalarını da bulundurmayı ihmal etmeyin. Ayrıca orijinali Türkçe olan belgelerin İngilizce çevirisi yapılmış hallerini de dosyanıza mutlaka ekleyin.

Vatandaşlık işlemleri için pasaport, pasaport fotokopisi, fotoğraf, başvuru dilekçesi, vatandaşlık testini geçtiğini gösteren belge, sabıka kaydı, nüfus kayıt belgeleri, varsa oturma izni belgesi ya da vize belgesi, ülkedeki ikametgah adresinin belgesi başvuru türü ne olursa olsun hazır edilmelidir.

Bunlara ek olarak evlilik yoluyla yapılan başvurularda uluslararası evlilik belgesi, Birleşik Krallık vatandaşı olan tarafından doğum bilgileri, nüfus kayıt bilgileri de yetkililere sunulmalıdır.

Birlikte yaşanılan evin ikametgah belgesi gibi evliliği ispat edecek her türlü belge de dosyaya eklenebilir.

Doğum ve aile bağı ilişkili başvurularda doğum belgesi, kan bağını ispat eden belgeler, yabancı ya da krallık vatandaşı olan anne ya da babanın nüfus kayıt belgeleri mutlaka başvuru dosyasına eklenmelidir.

Man Adası Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Man Adası’ndan yani Birleşik Krallıktan vatandaşlık almak için doğrudan başvuru yöntemi dışında evlilik, doğum, aile bağı gibi klasik yöntemlerle başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında Britanya silahlı kuvvetlerinde 5 yıl görev alan ama görev süresi dolmadan yaralanan kişi, vatandaşlık testini geçebilirse çifte vatandaşlık alabilir.

Doğum söz konusu olan durumlarda evlilik dışı doğumlarda sadece anne krallık vatandaşı ise çocuk da vatandaşlık kazanabilmektedir. Bunun yanında Krallık vatandaşı olan bir çift yabancı bir çocuğu evlat edinmişse de bu çocuğa çifte vatandaşlık verilmektedir.

Çocuk isterse ilerleyen yıllarda tek bir vatandaşlığı tercih edebilir.

Man Adası Çifte Vatandaşlık Başvuruları Nereye Yapılır?

Man Adası vatandaşlık başvurusu işlemleri Birleşik Krallık sınırları içinde vatandaşlık işlemleriyle görevli göçmen bürolarında yapılabilmektedir. Size en yakın göçmen bürosunu ziyaret ederek işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Öncesinde yapmanız gereken hangi yolla başvuru yapacağınızı belirlemek ve başvuru türünüze göre şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınıza bakmaktır.

Şartlar açısından uygunsanız; gerekli belgeleri hazırlayarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Man Adası çifte vatandaşlık başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağıyla ilgili net bir tarih verilmemektedir. Büronun yoğunluğuna göre işlemin sonuçlanma süresi de değişiklik gösterebilir.

Çifte vatandaşlık başvurunuz sonuçlandığında kabul edildiğiniz belirtiliyorsa hemen vatandaşlık işlemlerine başlayabilirsiniz.

Sonuç olumsuz olmuşsa neden reddedilmiş olduğunuza bakmanızda fayda var. Buna göre ilerleyen zamanlarda yeniden başvuru oluşturabilirsiniz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Man Adası Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? Man Adası Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Man Adası Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Man Adası Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.