Vatandaşlık Veren Batı Afrika Ülkeleri

Vatandaşlık veren batı Afrika ülkeleri Afrika kültürüne ilgi duyan ve Türk para birimine göre daha değersiz para birimlerine sahip Afrika ülkelerinde daha rahat yaşamak isteyenlerin ilgisini çeken bir ülke.

Afrika ülkeleri yer altı kaynaklarının zenginliği ve renkli kültürlerine rağmen yıllar boyu sömürülmüş ve kendi aralarında bir türlü birliği oluşturamamış olmalarından dolayı maddi açıdan oldukça sıkıntılı durumdalar. Resmi olarak Batı Afrika’da bir ekonomi birliği var ve bu bölgedeki 16 ülkeden Moritanya hariç 15’i bu ekonomik birliğe dahil. Ancak ne yazık ki tam bir dayanışma söz konusu değil ve ülke insanlarının önemli bir kısmı yoksulluk içerisinde yaşıyor.

Türk gezginlerden Hasan Söylemez, bisikleti ile Afrikayı gezmekte. Yolculuğu ise; Batı Afrika’dan başlıyor. Hasan Söylemez’in gezisini belgesel haline dönüştürmesi ve Youtube kanalında yayınlıyor olması ülkemizde bu bölgenin çok daha fazla ilgi çekmesini sağlamıştır.

Batı Afrika Ülkeleri Vatandaşlık Veriyor Mu?

Vatandaşlık veren Batı Afrika ülkeleri bulunuyor. Ancak bölgenin tamamından vatandaşlık almak mümkün değil. Bu ülkeler arasında vatandaşlık verenlerin de bazı şartları mevcut. Bu ülkelerin vatandaşlığına başvuranların sayısı her ne kadar Avrupa ülkeleri kadar olmasa da mevcut.

Benin Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Benin Vatandaşlığı Alınır?

Benin resmi olarak vatandaşlık veren Afrika ülkeleri arasında yer alıyor; ancak uygulaması çok fazla yok. Genellikle başvurular reddediliyor. Ayrıca çifte vatandaşlığa da onay veriyor.

Doğum ile direkt olarak Benin vatandaşı olmanız mümkün değil. Ancak eğer çocuk doğduğunda anne ve baba herhangi bir ülkenin vatandaşı değilse vatandaşlık alabiliyor.

Benin vatandaşlığı almak için 10 yıl ülkede ikamet etmiş olmanız gerekiyor.

Burkina Faso Vatandaşlık Veriyor MuNasıl Burkina Faso Vatandaşı Olabilirim?

Burkino Faso vatandaşlık vermenin yanı sıra çifte vatandaşlığa da izin veren ülkelerden birisi. Burkino Faso vatandaşı olmak isteyenlerin en az 10 yıl boyunca ülkede yaşıyor olmaları gerekiyor. Bu süreç içerisinde kendilerine verilen izne uygun davranmaları, herhangi bir adli olaya karışmamış olmaları önemli. Ayrıca Fransızca bilmek de ülkenin vatandaşlığını almak için etkili.

Burkino Faso doğum yoluyla da vatandaşlık veriyor. Eğer çocuğunuz bu ülkede doğduysa ve akabinindeki 2 yılda da yaşamını Burkino Faso da sürdüydüyse vatandaşlık alabilir. Anne ve baba da çocuğun vatandaşlık hakkından yararlanabilir.

Yeşil Burun Adaları ( Cape Verde) Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Cape Verde Vatandaşlığı Alınır?

Yeşil burun adaları adı ile de bilinen Cape Verde, takım adalardan oluşan bir ülke. Pek çok gizli cenneti bulabileceğiniz bu ülke aynı zamanda en kolay vatandaşlık veren ülkelerden birisi.

Cape Verde vatandaşlığı almanın en kolay yolu ülkeye yatırım yapmak. Siz bu yatırımı ev alarak da yapabilirsiniz bir iş kurarak da. Yatırım yapmanız gereken rakam 200.000 Euro. 200.000 Euro yatırım yaptığınızda sizin yanı sıra eşinizle çocuklarınız da vatandaşlık hakkından yararlanabiliyor.

Cape Verde çifte vatandaşlığı da tanıyan bir ülke. Vatandaşlığını almanız için var olan vatandaşlık hakkınızdan feragat etmeniz gerekmiyor. Yatırımla vatandaşlık almanın yanı sıra ebeveynlerinizden en az birisinin Yeşil Burun Adaları vatandaşı olması ya da ülke vatandaşı birisi ile evlenmeniz gerekmekte.

Vatandaşlık almak için minimum olarak 5 sene boyunca ülkede yaşamış olmanız ve bu esnada herhangi bir suç işlememiş olmanız oldukça önemli.

Hangi Batı Afrika Ülkeleri Vatandaşlık Veriyor?

Hangi Batı Afrika Ülkeleri Vatandaşlık Veriyor?

Fil Dişi Sahili (Cote D’ivoire) Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Fil Dişi Sahili Vatandaşlığı Alınır?

Ülkemizde Fil Dişi Sahili olarak bilinen ülke Dünya çapında Cote D’ivoire adı ile biliniyor. Son derece güzel bir doğaya sahip. Ülkenin yerel halkı genel olarak yoksul ve sömürülmüş olsa da pek çok turistlik bölge bulunuyor. Eğer maddi anlamda sorununuz yoksa bu ülkede kendinizi cennette yaşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Fil Dişi sahili vatandaşlık almanızı mümkün kılan ve çifte vatandaşlık veren bir ülke. Fil dişi sahili vatandaşlığı almak için ülkeden 5 yıl yaşamanız gerekiyor. Bu kuralın dışında kalmak için anne ya da babanızdan en az birinin Cote D’ivoire vatandaşı olması, Cote D’ivoire vatandaşı ile evlenmeniz veya özel bir hizmette bulunmuş olmanız gerekiyor.

Gambiya Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Gambiya Vatandaşlığı Alınır?

En yoksul Afrika ülkelerinden birisi olan Gambiya’dan çeşitli yollarla vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak evlilik yoluyla aldığınız vatandaşlık haricinde çifte vatandaşlığa izin verilmiyor ve Gambiya vatandaşı olmak için vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığından çıkmanız isteniyor.

Gambiya vatandaşlığı almak için evlilik yapmanız, babanızın bu ülkenin vatandaşı olması veya uzun süreli oturum yapmanız gerekiyor.

Doğum ile vatandaşlık durumu haricinde başvuru için en az 18 yaşında olmanız gerekiyor. Ülkede en az 15 yıl boyunca yaşamış olmanız, maddi yeterliliğinizin olması, minimum 1 tane yerli dil bilmeniz ve sabıkanızın olmaması gerekiyor.

Gana Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Gana Vatandaşı Olunur?

Gana vatandaşlık vermenin yanı sıra devlet memurları haricindeki kişilerin çifte vatandaşlık almasına da imkan tanımakta. Gana vatandaşı olmanız için en önemli konu ülkenin kültürü ve dili ile uyum sağlamanız ve bunu kanıtlamanız. Ayrıca herhangi hukuka aykırı bir duruma bulaşırsanız da ülkenin vatandaşlığını almanız oldukça zorlaşır.

Gana vatandaşlığı için en sık tercih edilen yol evlilik. Anne ve baba sayesinde vatandaşlık dışındaki seçenekleri gerçekleştirmeniz için başvuru sürecinin 1 yıl öncesinden başlayarak 7 yılın en az 5 yılında Gana’da yaşamış olmanız gerekiyor. Böylelikle amacınızın yalnızca vatandaşlık almak değil Gana’da yaşamak olduğu anlaşılıyor.

Gine Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır?

Batı Afrika’nın oldukça fakir ülkelerinden birisi olan Gine için vatandaşlık alabiliyorsunuz; ancak çifte vatandaşlığa izin vermiyor. Eğer Gine vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız kendi ülkenizin vatandaşlığından çıkmanız gerekiyor.

Bir çok ülkenin aksine Gine doğum yoluyla da vatandaşlık veriyor. Anne ve babanın bir görev için Gine’ye gelmesi haricinde bir durum mevcutsa Gine’de doğan çocuk Gine vatandaşlığı alabiliyor. Elbette farklı bir ülke vatandaşlığına kayıt olmamak şartı ile.

Eğer Gine’de yaşamak istiyorum diyorsanız ve ülkede kullanılan dillerden birisini öğrenir ve kültür mülakatından geçerseniz vatandaşlık alabilirsiniz. Fakat bunun için en az 10 yıl ülkede ikame etmeniz gerekiyor.

Gine Bissau Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Vatandaşı Olunur?

Gine Bissau vatandaşlık işlemleri 1973 yılında çıkan yasa ile oldukça kolaylaştırılmakla beraber çifte vatandaşlığa izin verilmemektedir. Bu nedenle de ülkede yaşamak isteyen kişiler genellikle vatandaşlık yerine Gine Bissau oturum izni alarak ülkede yaşamakta.

Çifte vatandaşlık konusundaki istisna durum doğumla vatandaşlık alanlar için geçerli. Yeni doğan çocuk hem Gine Bissau hem de başka bir ülkenin vatandaşlığını alabilir. Ancak 18 yaşına geldiğinde bir seçim yapmak zorunda. Vatandaşı olduğu diğer ülkenin vatandaşlığından çıkmazsa ülkedeki vatandaşlığı otomatik olarak iptal edilmekte.

Gine Bissau vatandaşlığı almak isteyenlerin sabıka kaydı olmaması önemli. Afrika ülkeleri genel olarak suç oranı yüksek ülkeler olduğundan dolayı bu konuya ekstra olarak dikkat edilmekte.

Liberya Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Liberya Vatandaşı Olabilirim?

Liberya vatandaşlıık konusunda oldukça katı bir ülke. Vatandaşlık almak için ırk ve renk kaydı koyan nadir ülkelerden birisi. Liberya vatandaşlığı yalnızca siyahi veya siyahi kökenli kişilere verilmektedir.

Liberya çifte vatandaşlığı da kabul etmez. Kendi ülkenizin vatandaşlığından çıkmadan Liberya vatandaşı olamazsınız.

Mali Vatandaşık Veriyor Mu? Nasıl Mali Vatandaşlığı Alabilirim?

Çifte vatandaşlığa izin veren Mali’den vatandaşlık almak için kişinin Mali de doğmuş olması yeterli olmuyor. Ebeveynlerden en az birisinin Mali vatandaşı olması da şart.

Evlilikle vatandaşlık alma durumu da en kolay yol. Bunun dışında Mali vatandaşlığı almanın oldukça zor olduğunu ve özel bir durumunuzun olması gerektiğini söylemeliyiz.

Evlilikle vatandaşlık almak isteyen kadın ve erkekler için de farklılık söz konusu. Eğer Malili bir erkekle evlenen kadınsanız direkt vatandaşlık alabiliyorsunuz. Fakat Malili kadınla evlenen bir erkekseniz vatandaşlık almak için 3 yıl gibi bir süre beklemeniz gerekiyor.

Moritanya Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Moritanya Vatandaşı Olunur?

Batı Afrika’nın yüz ölçümü açısından en büyük ülkelerinden birisi Moritanya. Moritanya vatandaşlığı alabilirsiniz. Ancak özel durum haricinde çifte vatandaşlığa izin verilmemektedir. Bu özel durum ise; yalnızca Moritanya’da yaşayan kadınları kapsar.

Moritanyalı bir kadın farklı ülkeden bir erkekle evlenip o ülkenin vatandaşlığını alırsa vatandaşlıktan çıkmak zorunda değil.

Normal şartlarda Moritanya’da doğan bir kişinin ailesi Moritanyalı değilse vatandaşlık alamıyor. Ancak bunun için de özel bir durum söz konusu. Kişinin anne veya babası Moritanya’da doğduysa ve bunu doğum belgesi ile ispatlayabiliyorsa çocuk Moritanya vatandaşı olabiliyor.

Moritanyalı bir erkek ile evlenen yabancı bir kadına direkt olarak vatandaşlık verilebiliyor. Adli geçmiş haricinde de herhangi bir şart aranmıyor. Ancak erkekler için aynı durum söz konusu değil. Bir süre beklenmesi ve mülakatlara girmesi gerekiyor.

Nijer Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Nijer Vatandaşlığı Alınır?

Nijer, vatandaşlık konusunda oldukça kapalı Afrika ülkelerinden birisi. Çifte vatandaşlığı da tanımıyor. Yalnızca anne ya da babadan birisi Nijeryalı olan ya da Nijerya’da doğan kişiler vatandaşlık alabiliyor. İstisna olarak sadece Cumhurbaşkanının onayı ile vatandaşlık almak mümkün.

Batı Afrika'da Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler

Batı Afrika’da Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler

Nijerya Vatandaşlık Veriyor Mu? Nijerya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Nijerya vatandaşlık veren Batı Afrika ülkelerinden birisi. Çifte vatandaşlık durumuna ise; yalnızca doğuştan Nijeryalılar için izin veriyor. Nijeryalı bir kişi başka bir ülkenin vatandaşlığını alabiliyor. Ancak başka bir ülke Nijerya vatandaşlığı alamıyor.

Nijerya’da doğan bir çocuğun Nijerya vatandaşı sayılabilmesi için anne ya da babasından birisinin Nijerya vatandaşı olması gerekiyor. Yalnızca doğum nedeni ile vatandaşlık alınamıyor.

En az 15 yıl boyunca ülkede yaşamış ve bu süreçte herhangi bir suça bulaşmamış, iyi bir vatandaş olabileceğini ispat eden ve Nijerya’nın resmi dilini başarılı şekilde konuşabilen kişiler vatandaşlık alabiliyor.

Senegal Vatandaşlık Veriyor Mu? Senegal Vatandaşı Nasıl Olunur?

1989 yılında çıkan yasaya göre Senegal vatandaşı olmak için kişinin Senegal topraklarında doğmuş olması yeterli olmuyor. Hangi ülkede doğarsa doğsun Senegalli bir babanın çocuğu Senegal vatandaşlığı alabiliyor. Annesinin Senegalli olması ise; tek başına yeterli değil. Aynı zamanda babasının belli olmaması gerekiyor.

Evlilikle vatandaşlık konusunda önemli kriterler bulunmuyor. İster erkek isterse kadın bir Senegal vatandaşı ile evlendiğinizde beklemenize gerek kalmadan vatandaşlık alabilirsiniz.

Oturma izni yolu ile Senegal vatandaşlığı almak için öncelikle oturma izni için başvurmanız gerekiyor. Oturma vizesi ile en az 5 yıl boyunca ülkede yaşamanız gerekiyor. Bu 5 yıl boyunca iyi bir vatandaş olur ve herhangi bir suça bulaşmazsanız ülkenin vatandaşlığını alabilirsiniz.

Çifte vatandaşlık kuralları ise; tek yanlı işliyor. Senegal vatandaşları başka ülkenin de vatandaşı olabiliyor. Bu durumu ülkeye bildirip vatandaşlıktan çıkmak istemediği sürece hala Senegal vatandaşı olarak görünüyor. Ancak yabancı kişilerin Senegal’i ikinci vatanları olarak görmesine izin verilmiyor.

Sierra Leone Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Olunur?

Sierra Leone 1961 yılında kurulan bir ülke. Ülkenin vatandaşlık kanunu da ilk kez bu yılda çıkmıştır. Ülke 1961 yılında kurulduğundan yalnızca bu süreçten sonra doğanlar ülke vatandaşı olabiliyor.

Anne ya da babasından bir tanesi siyahi ve Afrikalı olan kişiler Sierra Leone vatandaşlığı için başvuru yapabilir. Çifte vatandaşlık kabul edilmiyor ve bu konuda bir istisna bulunmuyor.

Vatandaşlık almanın oldukça zor olduğu bu ülkeden vatandaşlık almak için siyahi kökenli olmak gerekli.

Togo Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Togo Vatandaşı Olunur?

Togo çifte vatandaşlığı tanıyan Afrika ülkelerinden birisi. Çocuk nerede doğmuş olursa olsun baba Togolu ise; başvuru yapıldığı takdirde Togo vatandaşlığı alınabilir. Ancak anne Togolu olduğunda iş biraz daha karışık. Bu durumda çocuğun resmi bir evlilikte doğmamış ve babanın belli olmamış olması gerekiyor.

Evlilikle vatandaşlık almak mümkün. Herhangi bir kurala bağlı olmaksızın Togo vatandaşı ile evlilik yapan kadın ya da erkek kendi vatandaşlığından çıkmadan Togo vatandaşı olabiliyor.

Togo ile herhangi bir bağınız yok ama Togo’ya yerleşip Togo vatandaşı olmak istiyorsanız öncelikle oturma izni almanız gerekiyor. En az 5 yıl boyunca Togo’da yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvuru yapabiliyorsunuz.

Aklınıza takılan sorularınızı sormak veya düşüncelerinizi paylaşmak için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Filiz Gül dedi ki:

    Afrikada vatandaşlık veren ülkeler çok ilgimi çekiyor. Özellikle batı afrikayı çok beğeniyorum. 3-4 ülkeye gidip gezme şansım oldu ama eğer oradan vatandaşlık alabilirsem gidip yerleşmek istiyorum. TÜrkiye’den gelirim var. Hatta bir Afrikalı çocuğu evlatlık almak da hayallerim arasında.