Çin Vize İstiyor Mu? Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi, Çin’e seyahat etmek isteyen birçok kişinin merak ettiği başlıklar arasında yer almaktadır.

Çin vize istiyor mu,  vize almak zorunlu mu sorularının yanı sıra nasıl vize alacağım soruları da birçok kişi tarafından merak konusu olabilmektedir.

Çin için seyahat planı oluştururken öncelikle hangi yasal prosedürleri yerine getirmeniz gerektiğini belirlemelisiniz çünkü doğru adımların atılmaması halinde yolculuğunuzu iptal etmek durumunda kalabilirsiniz.

Çin’e giderken aklınızda bulunması gereken önemli noktalardan biri güncel gelişmeleri takip etmektir.

Özellikle son dönemlerde vize ile ilgili yapılan değişiklikler birçok kişi tarafından kaçırılabilmektedir. Mağdur olmamak adına Çin vizesi nasıl alınır sorusunu en güncel verilerle öğrenmelisiniz.

Çin Vize İstiyor mu?

Çin vizesi 2019 yılında da en çok konuşulan vize başlıklarından biridir. Yapılan değişiklikler neticesinde Çin’e gitmek tahmin edildiğinden çok daha kısa sürmektedir ancak prosedür işlemlerinin yerine getirilmemesi neticesinde birçok kişi seyahat hayalini gerçeğe dönüştürememektedir.

Çin’in vize isteyip istemediğini merak edenler pasaport türüne göre işlem yapıldığını bilmelidir.

Pasaport türüne göre vize şartı ve vize muafiyeti durumu söz konusudur. Devamlı takipte kalmak önemlidir çünkü pasaportunuzun türüne göre yapılan vize düzenlemelerini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Çin vizesinin şart koşulduğu kişiler umuma mahsus pasaport sahibi olan kişilerdir. Bordo pasaport ile vize alabilmek ve seyahati bu şekilde gerçekleştirmek önemlidir.

Çin Vizesinden Kimler Muaf?

Çin vizesi nasıl alınır 2018 yılında merak edilen başlıklardan biridir ancak bunun yanında ben vizeden muaf olabilir miyim araştırması da sık yapılmıştır.

Birçok kişi sahip olduğu pasaport sayesinde Çin vizesinden kısa süreliğine muaf olabilmektedir.

Çin vize muafiyeti için temel şart diplomatik, hususi ya da hizmet pasaportuna sahip olmaktır.

Siyah, yeşil ve gri renkli pasaport sahiplerinin vizeden muaf olabilmeleri mümkün olduğu için seyahatlerinde herhangi bir zorlanma yaşamadıkları görülmektedir.

Sahip olduğunuz pasaport bilgileriniz, evraklarınız doğru şekilde hazırlandığında zorlanmadan vizeden muaf olabilirsiniz.

Çin Vize Muafiyeti Kaç Gündür?

Çin vizesi nasıl alınır 2019 da birçok kişinin öğrenmek istediği sorulardandır.

Yenilikleri öğrenmek, seyahatini en uygun hale getirmek isteyen birçok kişi muafiyeti nasıl elde edeceğini araştırmaktadır. Çin muafiyeti hakkında merak edilen bir başka unsursa ne kadar süreceğidir.

Bugün birçok ülkenin 90 gün ile sınırlı tutulan muafiyet süresi Çin için farklıdır.

Çin seyahatine çıkmak istediğiniz zaman muafiyet grubunda yer alıyorsanız en fazla 30 gün kalabileceğinizi bilmelisiniz.

1 aylık zaman dilimi içerisinde ülkede gerçekleştirmek istediğiniz her şeyi gerçekleştirebilir ona göre kendi ülkenize geri dönebilirsiniz.

İkamet Süresine Göre Çin Vize Türleri

Çin’de ne kadar kalabilirim sorusunu soran bir yabancı aldığı vizeye göre ikamet süresinin de değişeceğini aklında bulundurmalıdır. İkamet süresine göre Çin vizesinin türleri farklılık göstermektedir.

Çin vize türleri temel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Birincisi tek girişli vize çeşididir.

Tek girişli vize türünde vizenin geçerlilik süresi ortalama 3 aydır. 3 ay içerisinde 30 gün ikamet etme hakkı tanınmaktadır.

Bir diğer vize türü ise çok girişli vize türüdür. Çok girişli Çin vizesinde uzun vadede giriş hakkınızı kullanabilmeniz mümkündür ancak bu durumda da 30 gün ikamet hakkınız olduğunu unutmamalısınız.

Kısa Süreli Çin Vize Türleri

Kısa süreli Çin vizeleri hangileri ben hangisini seçebilirim sorusunu soruyorsanız öncelikle seyahat nedeninizi belirlemelisiniz.

Nedene göre seyahatiniz için size uygun vize verilecek ve ona göre seyahat etmeniz istenecektir.

Kısa süreli Çin vizeleri; X2, J2, Q2, X2, S2 olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra L, M, F, G, C ve R harfi ile sembolleştirilen Çin vizeleri de bulunmaktadır.

Seyahatinizin türüne göre hangi vizeyi almak istediğinize karar vermeli başvurunuzu ona göre yapmalısınız.

Kısa Süreli Çin Vizeleri Nelerdir?

Çin turistik vize 2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi çok araştırılmıştır. Son düzenlemelerin ardından kişinin alabileceği vize alternatifleri arasında birçok çeşidin yer aldığı görülmektedir.

Kısa süreli Çin vizesinde turistik amaçla seyahat etmek isteyenler L, ticari faaliyet göstermek isteyenler M,  ziyaret ya da iş görüşmesi için ülkeye girecek olanlar da F tipi vizelere başvuru yapmak durumundadır.

Ülkeye farklı bir ülkeden gelen ya da geçen kişiler G tipi transit vizeyi tercih ederken; uluslararası araçların çalışanları olarak geçenler C tipi vizeyi almaktadırlar. Ayrıca acil ihtiyaç duyulan uzmanlar, üst düzey yetenekli kişiler ise R tipi vizeyi almaktadırlar.

Çin’de 180 günden daha kısa eğitim alacak kişiler için X2 vizesi verilirken; yabancı uyruklu kişilere J2 vizesi verilmektedir.

Çin’de ikamet eden bir aileniz varsa 180 günden kısa sürecek ziyaretleriniz için Q2, çalışan bir aileniz varsa ve siz de eğitim ya da çalışma için gidecekseniz S2 vizesi temin etmek durumundasınız.

Uzun Süreli Çin Vizesi Türleri

Uzun süreli Çin vizesi türlerinden hangisinin kendine hitap ettiğini merak eden kişiler seyahatlerinin nedenine bağlı olarak vize için başvuruda bulunabilmektedirler.

Uzun süreli Çin vizesi başvurunuzda hangi vizenin size hitap ettiğini öğrenebilirseniz ona göre seyahat başvurunuzun çok daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

Uzun süreli Çin vizesi türleri arasında; D, Z tipi vizelerin yanında Q1, J1, X1 ve S1 vizeleri bulunmaktadır.

Kişi seyahatini hangi kategoriye göre ayarlayacağına karar verip görüşmelerini yapmaktadır.

Uzun Süreli Çin Vizeleri Nelerdir?

Uzun süreli Çin vizesi türlerinden ilki D tipi vizedir. D tipi vize Çin’e sürekli oturum izni için başvuruda bulunan kişilere verilmektedir.

Sürekli oturum izni haklarına sahipseniz bu vizeyi alabilir, dilediğiniz gibi seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çin’de çalışmak isteyen kişiler içinse Z tipi vize verilmektedir. Uzun süreli vizeler arasından X1 vizeyi tercih ederseniz ülkede uzun süre eğitim alma şansınız olmaktadır.

Gazeteci olarak uzun süreli giriş yapmak isteyenlere J1, aile üyelerinin yanına gelmek isteyenlere Q1 ve çalışma ya da eğitim için 180 günden uzun kalacak kişilerin ailelerine de S1 vizesi temin edilmektedir.

Çin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin vizesini almak için öncelikle ne amaçla ülkeye girdiğiniz önemlidir çünkü turistik vize başvurusu ile ticari vize başvurusu aynı şekilde yapılmamaktadır.

Kişi turistik seyahat için bireysel olarak vize başvurusunda bulunamamaktadır. Bir süre önce yapılan değişiklikler neticesinde ülkeye yalnızca grupla girecek olan kişilerin turistik vize başvuruları alınmaktadır.

Grubunuzun kontrolü kimse ise başvuruları sizin adınıza tek bir şekilde yapmaktadır.

Bireysel yapılan başvurularda başvuru randevusu online sistem üzerinden alınmaktadır.

İnternetten başvuru yapıp vize formunu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında başvuru için davet edilmeniz mümkündür.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Çin vizesi almak için başvuru yapmayı düşünüyorsanız gerekli evrakları eksik olmadan temin etmelisiniz.
  • Vizeniz için kimlik fotokopiniz, pasaportunuz, sağlık raporunuz, sabıka kaydınız ve banka hesabınızda yeterli para olduğunu gösteren belge gerekmektedir.
  • İster turistik ister ticari fark etmeksizin davet mektubunuzun olması gerekmektedir. Grupla gidenlerin turizm davet mektubu, iş için gidenlerinse davetiye mektubu olması istenmektedir.
  • Öğrenci olarak başvuru yapanların kabul belgesini sunması, lise diplomasını temin etmesi icap etmektedir.
  • Vize için başvuru yapacak kişinin son 3 ay içerisinde çektirdiği vesikalık fotoğraf da son derece önemli bir evraktır.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çin Vize İstiyor Mu? Çin Vizesi Nasıl Alınır? Çin Vize İstiyor Mu? Çin Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Çin Vize İstiyor Mu? Çin Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin Vize İstiyor Mu? Çin Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.