Dubai Vize İstiyor Mu? Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vizesi yıl içerisinde milyonlarca kişinin başvuru yaptığı vize türlerinden bir tanesidir.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Dubai, Türkiye’den binlerce kişinin uğradığı dünyanın gözde ülkeleri arasında yer almaktadır.

Dubai’nin turizm oranlarının yanı sıra ticari amaçla ziyaretçi ağırlama oranlarının da çok yüksek olduğu görülmektedir. Dolayısıyla gerek gezmek için gerekse iş için Dubai’ye giden kişi sayısı yadsınamayacak kadar çoktur.

Ziyaretini gerçekleştirmeyi düşünen kişilerin hemen her birinin aklında ise Dubai vize istiyor mu sorusu yer almaktadır.

Dubai vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını bildikten sonra vizeyi temin etmek en fazla birkaç hafta sürmektedir.

Kişinin bilinçli davranması ve süreci kolaylaştırması için evraklar, görüşmeler konusunda sıkı çalışması gerekmektedir.

Dubai Vize İstiyor mu?

Dubai vizesi başvurusu yapmadan önce vizeden muaf olup olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir.

Dubai vizesi alması gereken kişiler ile almaktan muaf olan kişilerin bulunduğunu söylemek mümkündür. Vize istiyor mu sorusu pasaportunuzun türüne göre farklılık göstermektedir.

Kişinin sahip olduğu pasaport hem ülkeye girişte hem de ikamet süresi üzerinde çok büyük söz hakkına sahiptir. Bu açıdan doğru başvuruyu yapabilmek için pasaportunuzun önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kimler Dubai Vizesinden Muaf?

Dubai vizesi nasıl alınır THY ile Dubai’ye nasıl gidilir gibi seyahat planları yapıyorsanız muafiyet hakkınız olabileceğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Sahip olduğunuz pasaport diplomatik, hususi ya da hizmet pasaportu ise bu durumda vizeden muaf olma hakkına sahipsiniz demektir.

Siyah, gri ve yeşil renkli pasaportlarla seyahat eden kişiler vize muafiyeti haklarını istedikleri şekilde kullanabilmektedirler.

Muafiyetin dışında kalan tek grup umuma mahsus pasaport sahibi olan kişilerdir. Bordo pasaportlular olarak bilinen grubun vize için başvuruda bulunması icap etmektedir.

Dubai Vize Muafiyeti Kaç Gündür?

Dubai vize ücreti 2018 gibi araştırmalar yaparken diğer yandan ülkede ne kadar kalacağınızı ve size nelere mal olacağını da hesap etmeniz gerekmektedir.

Dubai gibi pahalı merkezlere yolculuk yapmak birçok kişiyi korkutur ancak vize almadan gelmeniz dahi masrafları azaltacaktır.

Vize için herhangi bir bedel ödemesi gerekmeyen kişiler yalnızca seyahatin tadını çıkarabilirler.  Dubai’ye 180 gün içerisinde 90 günle sınırlandırılmış seyahatler düzenleyebilirler.

90 günlük periyodun içerisinde ister iş için ister turistik gezi için planlama yapabilmeniz mümkündür. 3 ayın sonunda ise ülkenize geri dönmeniz icap etmektedir.

Dubai Vize Türleri

Dubai vizeleri dendiği zaman öncelikle akla ikamet süresi gelmektedir. Ülkede kısa süre kalan kişilerle uzun süre kalan kişilerin prosedür farklılıkları yaşadıkları görülmektedir.

Uygun başvuruyu yapabilmek için ne kadar kalacağınızı bilmeli, başvurunuza ona göre karar vermelisiniz.

Dubai vizelerinden bir kısa süreli vizedir. Kısa süreli vize yanında uzun süreli vize ve transit vize bulunmaktadır.

Özellikle transit vizenin sıkça kullanıldığı ülkeler arası seyahatlerde çokça tercih edildiği dikkatlerden kaçmamaktadır.

İkamet Süresine Göre Dubai Vizeleri

Dubai kısa süreli vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuru öncesinde hangi girişi seçecekleri belli olmalıdır. Tek ve çift giriş olmak üzere 2 ayrı giriş alternatifi bulunmaktadır.

30 güne kadar konaklama şansı tanıyan kısa süreli vizenin en önemli noktası, sürenin uzatılmamasıdır.

Süreyi uzatmayarak yalnızca size tanınan 30 gün içerisinde ikamet edebilme şansınız bulunmaktadır.

Dubai uzun süreli vize ise ilk girişinizden itibaren 90 güne kadar kalmanızı sağlamaktadır.

Tek ve çift girişli şekilde yapılan bu vizenin de uzatılması durumu söz konusu olmamaktadır.

İkamet türüne göre tercih edilebilecek son vize türü ise transit vizedir.

Dubai’ye girdiğinizde ülkede kalabileceğiniz süre maksimum 96 saat ile sınırlandırılmaktadır. 96 saatin sonunda ülkeden ayrılmanız gerekmektedir.

Seyahat Amacına Göre Dubai Vizeleri

Dubai turistik vizesi, ticari vizesi gibi birçok vize türü dikkatinizi çekecektir.

Hangisini seçmeliyim sorusu seyahatinizin nedenine bağlı olarak cevaplanmaktadır.

Seyahatiniz iş için mi, eğitim için mi yoksa aile fertlerinden birini ziyaret etmek için mi karar vermeli başvurularınızı ona göre yapmalısınız.

Seyahat amacına göre vizeler; turistik, ticari ve ziyaret vizesi olarak 3 ana dala ayrılmaktadır.

Kişi gezip görmek eğlenmek için ülkeye geliyorsa turistik vizeyi tercih etmeli; iş için geliyorsa ticari vizeyi tercih etmelidir.

Ziyaret etme maksadınız varsa bunun için ziyaret vizesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Dubai Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dubai vize merkezi ya da vize için özel bir bina olmaksızın başvurular için online sistem kullanmaktadır.

Ülkeye vize başvurusunda bulunmak niyetindeyseniz bunun için 2 ayrı basamakta ilerleyebilirsiniz. İlk basamak online sistem üzerinden randevu almaktır.

Resmi internet sitesinden randevu almanız neticesinde başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Online başvuru yalnızca randevu almak için kullanılmaktadır.

İkinci basamak olarak yetkili kuruma gidip görüşmeniz evraklarınızı teslim etmeniz ve vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz icap etmektedir.

İki basamağı da başarılı şekilde yerine getirip evrakları teslim ettiğinizde vizeden onay almanız ya da reddedilmeniz sonucu tarafınıza bildirilecektir.

Dubai Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Dubai vizesini temin edebilmek için başvuru yapacağınız adresler birkaç tanedir.

Kişi yalnızca resmi kurumlara başvuru yapmak zorunda değil aynı zamanda yetkilendirilmiş diğer kurumlara da başvuru yapabilmektedir. Dubai vizesi için başvuru yapacağınız kurumlardan biri Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’dur.

Göçmenlik bürosunun yanı sıra havayolları aracılığıyla da başvuru yapabilmek mümkündür.

Hangi havayolunu tercih edecekseniz önce resmi sitesine göz gezdirip vize başvurusu alıp almadığına bakmalısınız.

Başvuru alıyorsa online sistem üzerinden başvuru yapıp evraklarınızı gönderebilirsiniz.

Evrak gönderip ücreti yatırdıktan sonra havayoluyla da vize temin edebilmek mümkün olmaktadır.

Tercih eden kişiler de Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden vize temin edebilmektedir.

Adreslere başvuru yapıldığında rahatlıkla sürecin başlatılabilmesi mümkün olmaktadır.

Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Dubai vizesi için gereken evrakların başında pasaport gelmektedir. Pasaportunuzun en az 6 ay daha kullanım süresi olmalı ve 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Eksik ya da yırtık yaprak bulundurmaması bunun yanında muhakkak en az 2 yaprak boşluğunun yer alması istenmektedir.
  • Kimlik fotokopisi ve kişinin sağlık durumunu gösteren sağlık raporu belgeler arasında bulunmalıdır.
  • Kişinin ücreti yatırdığına dair dekontu ve hesabında yeterince para olduğunu gösteren dokümanı da teslim etmesi gerekmektedir.
  • Sabıka kaydı, seyahat sağlık sigortası ve fotoğraf da istenen diğer belgeler arasında yer almaktadır.
  • Gerekli görülmesi halinde kurum tarafından farklı belgeler de talep edilebilmektedir.

Dubai Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Dubai vizesi başvurularında başvuru süresine göre temin etme süresi de değişkenlik göstermektedir.

Havayolları aracılığıyla vize başvurusunda bulunan bir kişinin vizesine onay ya da ret cevabını alması 7 ila 10 iş gününü bulmaktadır.

7 ila 10 iş günü içinde tarafınıza mail ya da belge gönderimi yapılmaktadır.

Yetkili resmi kurumlar üzerinden vize başvurusu yapan kişiler ise çoğu zaman 3 iş günü içinde vize sonuçlarını alabilmektedir.

Sonuçlar, yoğun sezonlarda daha uzun sürede alınabilmektedir. Bu nedenle vize başvurularında herhangi bir aksilik olması durumunu mutlaka aklınızda bulundurmalısınız.

Aksiliklere karşı gerekli önlemleri alarak seyahatinizden birkaç hafta önce vize başvurunuzu yapmalısınız.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dubai Vize İstiyor Mu? Dubai Vizesi Nasıl Alınır? Dubai Vize İstiyor Mu? Dubai Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Dubai Vize İstiyor Mu? Dubai Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dubai Vize İstiyor Mu? Dubai Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.