Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Arnavutluk çifte vatandaşlığı onaylıyor mu? Nasıl Arnavutluk vatandaşı olabilirim? Göçmenlere Arnavutluk vatandaşı veriliyor mu? soruları pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Balkanların sevilen ülkelerinden birisi olan Arnavutluk çifte vatandaşlığı almak istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Arnavutluk çifte vatandaşlık veren ülkelerden birisidir. Türkiye ya da farklı bir ülkenin vatandaşı olmanız Arnavutluk’tan vatandaşlık alabilmenizin önüne geçmez. Arnavutluk vatandaşlık şartlarını taşıdığınız sürece ülkenizin vatandaşlığından çıkmanıza gerek kalmadan Arnavut vatandaşlı olabilirsiniz.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Şartları

Arnavutluk’tan çifte vatandaşlık almanız için bazı şartları yerine getirmeniz önemlidir. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

 • Arnavutluk vatandaşı olabilmek için en az 5 yıl boyunca resmi oturum izni ile ülkede yaşamış olmanız gereklidir.
 • Arnavut ya da an itibari ile vatandaşı olduğunuz ülkede bir suç işlememeniz önemlidir. Ancak siyasi nedenler, bu maddenin dışında kalmaktadır.
 • Temel seviyede Arnavutça konuşabiliyor olmak.
 • Arnavutluk’ta kendinizi geçindirebilmek için gerekli olan maddi güce sahip olmanız.
 • Arnavutluk vatandaşı ile evliyseniz, Arnavutluk kökenlerinizi ispatlayabiliyorsanız ya da ülkeye katkı sağlayacak bir alanda (spor, bilim, ekonomi gibi) atılım yaptıysanız vatandaşlık almanız çok daha kolay olur.

Nasıl Arnavutluk Vatandaşı Olabilirim?

Arnavut vatandaşı olabilmeniz için birden fazla yol vardır. En kolayı evlilik olmakla beraber size en uygun olanı seçerek bu yöntem üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Hangi yöntem sayesinden Arnavutluk vatandaşlığı alacak olursanız olun ülkenin genel kültürünü bilmeniz, dili öğrenmeniz ve adli sicil kaydınızın temiz olması şarttır.

Doğum Yoluyla Arnavutluk Vatandaşlığı Almak

Arnavutluk’ta doğan ancak anne ve babası Arnavutluk vatandaşı olmayan çocuklar vatansız ise Arnavutluk vatandaşı olabilirler. Çocuğun 18 yaşından önce vatandaşlık alma imkânı bulunur. Bu durumun anlamı göçmen ya da sığınmacı olarak Arnavutluk’ta bulunan kişilerin doğan çocuklarının Arnavutluk vatandaşı olabileceği anlamına gelir. Ayrıca anne babası belli olmayan yabancı çocuklar Arnavutluk’taki yetimhanelerde yaşıyorsa ebeveynlerinin bulunarak aksi talep edilmediği takdirde vatandaşlık hakları devam edecektir.

Soy Bağı ile Arnavut Vatandaşlığı

Anne ya da babadan birisinin Arnavutluk vatandaşı olması durumunda izlenecek yol değişiklik gösterse de çocuk istediği takdirde vatandaşlık almaları mümkündür.

 • Anne ve baba Arnavutluk vatandaşı ise çocuğun hangi ülkede doğduğu önemli olmaksızın Arnavutluk vatandaşı olarak kabul edilir.
 • Çocuk Arnavutluk’ta doğduysa çocuğun Arnavutluk vatandaşlığı alabilmesi için ebeveynlerden yalnızca bir tanesinin Arnavutluk vatandaşı olması yeterlidir.
 • Anne ya da babadan bir tanesi Arnavutluk vatandaşı diğeri ise vatansız ise çocuğun Arnavutluk vatandaşı olması için Arnavutluk’ta doğmuş olması şart değildir.

Göçmenlere Arnavutluk Vatandaşlığı

“Dedem Arnavut vatandaşlık alabilir miyim?” sorusu Arnavutluk ile ilgili sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Arnavutluk göçmenlere vatandaşlık verme konusunda son derece esnek davranmaktadır.

Dedeniz ya da büyükannenizin Arnavut vatandaşı olduğunu kanıtlayabilirseniz ülkenin vatandaşlığı almanız mümkündür. Göçmenlere Arnavutluk vatandaşlığı verme 2 kuşak ile sınırlıdır. 3. Kuşaklar bu haktan yararlanamaz. Ancak kökeninin Arnavut olduğunu kanıtlayan kişilerin vatandaşlık alabilmesi için en az 3 yıl ülkede yaşaması gerekmektedir.

Yaklaşık 2 milyon Arnavut’un dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşadığı bilinmektedir. Bu nedenle göçmenlere verilen vatandaşlık son derece önemli olup yasalar üzerinde sıklıkla çalışmalar yapılmaktadır. 2013-2019 yılı arasında yapılan Arnavutluk vatandaşlık kanunundaki değişiklikler ülkeden vatandaşlık almayı daha kolay hale getirmiştir.

Evlilik Yoluyla Arnavutluk Vatandaşlığı

Arnavutluk vatandaşı ile evlenen kişinin kendi ülkesinin vatandaşlığından vazgeçmeden Arnavutluk vatandaşı olması mümkündür. Ancak evlilik sonrasında en az 3 yılının Arnavutluk’ta geçmesi şarttır. Bu sürenin minimum 1 yılında Arnavutluk oturum izni alarak ülkede yaşaması gerekmektedir.

Diğer vatandaşlık yollarında olduğunun aksine evlilik yoluyla Arnavutluk vatandaşı olmak isteyenlerde maddi yeterlilik aranmaz. Arnavutluk vatandaşı olan eşin geçim sorunluluğu aldığı varsayılır.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için yorumda bulun

  Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.