İngiltere’de Yaşamak İstiyorum. İngiltere’ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım?

İngiltere’ye yerleşmek bugün için binlerce kişinin düşündüğü ancak pek çoğunun cesaret edemediği hususlardandır. İngiltere’nin başlı başına zorlu bir ülke olacağı, sürecin yoracağı ve yıpratacağına dair inanışlar olduğundan konu biraz gözde büyütülür.

Kendine ait para biriminden ölçü birimlerine, sağdan akan trafiğinden kalabalık bir yapıya sahip oluşuna kadar pek çok husus İngiltere’ye yerleşmeyi geciktirebilir.

İngiltere gibi dünyanın en büyük ülkelerinden birine yerleşmek isterseniz bazı konuları esaslıca öğrenmelisiniz. Yaşam şartları, maaşları, ev kiraları, göçmenlere tavrı, oturma izni, vatandaşlık gibi pek çok unsuru iyice bilmelisiniz.

Gerektiği gibi başvuru yapıldığında diğer tüm ülkelere olduğu gibi İngiltere’ye de yerleşmek son derece kolay olacaktır.

İngiltere’ye Yerleşmek Mümkün mü?

İngiltere vatandaşlık şartları 2020 yılında da öncesinde olduğu gibi güncellenmiş ziyaretçilere duyurulmuştur. İngiltere’ye yerleşme hayali olan ve bu hayalini gerçekleştirmek için prosedürleri öğrenmek isteyen kişiler doğru bilgileri öğrenmek zorundadır.

Her yıl yenilenen kurallara sahip olan vatandaşlık konusu uzun bir süreçtir. Uzun sürece dahil olmak istemeyenler içinse oturma izni yerleşmek için yeterli olabilir.

İngiltere’de oturma izni ile eğitimle, çalışma şartıyla yerleşik kalabilirsiniz. Ülke vatandaşı olmaksa tüm bu kategorilerden çok sonra gelmektedir. Yerleşerek ülkeyi tanımak bir süre hayatına burada devam etmek isteyen kişiler için oturma izni alabilmek, iş bulabilmek önemlidir.

İngiltere Oturma İzni

İngiltere oturma izni alan kişilerin hemen her biri ülkede bir süre ikamet etme hayali kurar. Gerek iş gerek eğitim gibi nedenlere dayalı olarak ülkede oturma izni alabilirler. Oturma izni alabilmek için bazı temel şartları yerine getirmek esastır çünkü denetlemeler bu şartlar üzerinden yapılır.

İngiltere oturma izni almak isteyen kişi her şeyden önce İngilizce konuşabilmek zorundadır. İngilizcesi yetersiz olan hiç kimsenin yerleşmesine izin verilmez.

İngilizce dışında mülakata çağırıldığında gitme, sorulan İngiliz kültürü ve tarihi sorularına cevap verme şartı da önemlidir. Beraberinde sağlıklı olma şartına ve herhangi bir suç nedeniyle hüküm giymeme şartına da özen göstermek gerekir.

İngiltere Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar         

  • Oturma izni için gerekli evraklar dendiği zaman ilk olarak pasaport ve vize akla gelmelidir. İngiltere için de vizenizin, pasaportunuzun hazır olması önemlidir. Pasaportunuzun en az 2 yaprağının boş olmasına, eksik yaprak bulundurmamasına özen göstermeniz gerekir.
  • İngiltere oturma izni için gereken evraklardan bir diğeri fotoğraftır. Fotoğrafla beraber kimlik fotokopiniz de dosyada bulunmalıdır.
  • İngiltere’ye yerleşebilmek için çalıştığınıza dair son 6 ay dokümanı, maaş bordrosu, banka hesap dokümanınız da dosyada bulunmak durumundadır.
  • Kişinin sağlık raporunu alması ve bulaşıcı herhangi bir hastalığa sahip olmadığını kanıtlaması da önemlidir.
  • Oturma izni için evliyseniz evlilik cüzdanı, çocuklarınız varsa onların da belgelerini temin etmeniz önemlidir.
  • Oturma izni dilekçenizi ve başvuru formunuzu da teslim ettikten sonra başvurunuz incelenebilecektir.

İngiltere’de Süresiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Süresiz oturma izni veren ülkelerden bir tanesi de İngiltere’dir. İngiltere’den bu izni alabilmeniz için bazı şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekir. Şartlardan bir tanesi 5 yıllık ikamet şartını yerine getirmektir.

Ülke sınırları içerisinde 5 yılınızı geçirmişseniz bu durumda süresiz oturma iznine başvuru hakkınız vardır. 18 yaşından küçük olan kişilerin süresiz oturma izni alabilmesi için en az 7 yıl ülke sınırları içerisinde kalması zaruridir.

Süresiz oturma izni için gereken süreyi tamamladıktan sonra geçiminizi yardım fonları olmadan sağladığınızı göstermelisiniz. Kendisine ve ailesine bakabilecek durumda olan kişiler süresiz oturma izni için uygun olan kişilerdir.

Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’ye Yerleşmek Mümkün mü?

Ankara anlaşmasıyla İngiltere’ye yerleşmek birçok kişinin merak ettiği konu başlıklarındandır. İngiltere’ye yerleşme konusu açıldığında akla gelen ilk ifade Ankara Anlaşması olur.

Fikir sahibi olmadan başvuru yapmak mümkün olmadığı gibi Ankara anlaşmasını iyi bilmek de önemlidir. Anlaşma şartlarını sağladığınızdan emin olduktan sonra İngiltere’ye yerleşmeniz çok da zor olmayacaktır.

Ankara Anlaşması, Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde oluşturulmuş bir protokoldür. Protokol, Türkiye’den İngiltere’ye gitmek isteyen vatandaşların önünü açmak aynı zamanda ülke menfaatine yarayacak alternatif önermekten geçer.

Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’ye Nasıl Yerleşilir?

Ankara Anlaşması İngiltere ekşi sözlükte sık bahsedilen konu başlıklarındandır. Birçok açıdan avantaj sağlayan bu anlaşma İngiltere’ye yerleşme hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir. Hayalinizi gerçek kılabilmek için yapmanız gereken anlaşmaya uygun kişi olduğunuzu ispat etmektir.

Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’ye yerleşmenin şartı iş kurmaktır. Ülkede kendi işini kuracak olan kişilere bu hak verilir. İş planı yapmak, İngiltere’den ve Türkiye’den referans mektupları almak, maddi yatırım gücünüz olduğunu kanıtlamak, oturmayı planladığınız evi hazırlayıp belgelemek yerleşme için dikkat etmeniz gereken hususlardır. Ayrıca tutmayı planladığınız ofisi tanımlayan bir plana ve iş detaylarına yer veren bir dosyaya da ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Ankara Anlaşması kaynaklı yerleşmeyi planlayan kişiler, iş dışında herhangi bir şarta tabi tutulmazlar. Dolayısıyla yeterli miktarda donanımınız ve maddi gücünüz olursa İngiltere’ye yerleşmek hayal olmaktan çıkacaktır.

Çalışmak İçin İngiltere’ye Yerleşilebilir mi?

İngiltere’de çalışmak için tek yol kendi işinizi kurmanız değildir. Herhangi bir iş yerine girerek çalışabilmeniz de mümkündür.

Ankara Anlaşmasına bağlı kalmadan çalışma dayanaklı yerleşim isterseniz bu durumda oturma izni başvurunuzu yapmalı ve sürenizi doldurmalısınız. Süresiz oturma izni almadan ülkeye yerleşmeniz mümkün olmaz.

Çalışarak ülkeye yerleşebilmek için çalışacağınız iş yerinin size sponsor olması temel şarttır. Ayrıca ülke vatandaşlarından ve AB vatandaşlarından çalışan bulamadığını dile getirmesi de beklenir. Beraberinde 3 kez ilan verdikten sonra size davet mektubu göndermesi ve sonrasında sizi işe alması icap etmektedir.

Çalışarak ülkeye yerleşme önce süreli oturma izniyle olur. Arkasından 5 yılı doldurduktan sonra süresiz oturma izni alınabilir.

Girişimle İngiltere’ye Yerleşmek Mümkün mü?

Yatırımla vatandaşlık veren ülkeler dendiğinde akla parayla satın alınabilen vatandaşlıklar ve oturma izinleri gelir. İngiltere her ne kadar yatırımla oturma izni veriyor olsa da şartları o kadar basit değildir. Ülkeye yerleşmeyi düşünen ve parası olan kişiler girişimci vizesi alarak yerleşim hakkı elde edebilir.

Girişimci olarak İngiltere’ye yerleşmek isterseniz 200.000 poundluk bir harcama yapmanız gerekir. 200.000 pound yatırım yalnızca iş yeri açma temeline dayanır. Alınan herhangi bir gayrimenkul yatırım olarak kabul edilmez.

Yatırımla İngiltere’ye yerleşmek isterseniz bu durumda harcamanız gereken meblağ 2.000.000 pound olarak bilinir. Harcamanızı herhangi bir şekilde yapmanıza da izin verilmez yasaların belirlemiş olduğu şekilde harcamanız gerekir.

Yatırımcı olarak yerleşmek isterseniz yabancı dil şartı bulunmaz ancak girişimci olarak yerleşmek isterseniz İngilizce yeterliliğinizin olması şarttır.

İngiltere’de Yaşam Şartları ve Masraflar

İngiltere’de yaşam şartları birçok ülkeye kıyasla çok daha güzeldir. Refah bir yaşama sahip olan ülke, standartların çok üzerinde kabul edilebilir. Sizin geçim kaynağınız, yaşam kalitenizle de yakından ilgili olan bu durum İngiltere’nin sunduğu imkânlar çerçevesinde oldukça iyi durumda olacaktır.

En çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerden biri olarak İngiltere yaşamın pahalı olduğu ancak alınan maaşların da bu durumu karşıladığı ülkelerdendir. Ülke sınırları içerisinde çalışan pek çok kişi rahat yaşadığını, masraflar konusunda çok da zorlanmadığını dile getirir.

İngiltere Ev Kiraları

İngiltere’de ev kiraları ne kadar sorusu birçok kişinin merak ettiği başlıklardandır. Sorunuzun cevabı yaşadığınız şehre göre değişir çünkü her şehirde aynı olmadığı gibi semte göre de değişebilir.

Kiraların en pahalı olduğu şehir Londra olarak bilinir. Hemen herkesin yaşamayı hayal ettiği bu şehirde eve dair masrafınız biraz daha çok olacaktır.

Özellikle öğrenci olan ya da yalnız olan kişiler ev arkadaşı ile birlikte kalmayı tercih edebilir çünkü ev kirasını paylaşmak, diğer masraflara yardımcı olacaktır.

Londra’da ev kiralamak isteyen biri 1+1 olarak nitelendirilen küçük dairelere 1000 pound vereceğini bilmelidir. Daha büyük evlerin kiraları ise 2000 pound ile başlar.

İngiltere’de ev kiralarıyla ilgili iç rahatlatan tek şey faturaların kiraya dahil olmasıdır. Kira dışında ev için herhangi bir harcama yapmanız gerekmez.

İngiltere’de Yemek Masrafları

İngiltere’de 1 aylık masraf dendiğinde akla gelen masraflardan biri de yemektir. İster evinizde hazırlayın ister dışarıdan yiyin her ay bir miktar yeme masrafınız olduğunu bilmelisiniz.

Ülke genel olarak Türk nüfusunun yoğun olduğu bölgelere sahiptir. Bu bölgelerde Türk mutfağına dair pek çok lezzeti bulabilmek mümkündür.

Dışarıda yemek dışında eve alışveriş yapmak isterseniz 2 pounda su, 15 pounda et, 10 pounda tavuk, 2 pounda makarna alabilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyveleri de 1 ila 3 pound üzerinden hesap ederek alabilmeniz de mümkündür. Haftalık mutfak alışverişi yaptığınızda hesaplı şekilde geçinebilirsiniz.

İngiltere’de Ulaşım Fiyatları

İngiltere’de ulaşım dendiği zaman akla şehri gezdiren araçlar gelse de günlük yaşamı devam ettiren birçok alternatif bulunur. Şehirlerarası otobüsler, taksiler, metro ve özel araçlarla ülke içinde seyahat edebilmek mümkündür.

Genel olarak kıyas yapıldığında toplu taşımanın en verimli olduğu ülkelerden biri İngiltere’dir. Şehir içinde dilediğiniz an araç bulabilmeniz mümkün olabilir.

Özellikle Londra’da toplu taşımanın ulaşamadığı hiçbir nokta yoktur. 7 gün 24 saat kullanıma çık otobüsler ile istediğiniz yere ulaşabilmeniz çok da zor değildir.

Ulaşım masraflarına göz gezdirildiğinde en düşük 2 en fazla 4 pound arasında değiştiği görülebilir. Daha ucuza getirebilmek için seyahat kartlarından satın alınabilir.

İngiltere’de Giyim Fiyatları

Kadın erkek herkesi yakından ilgilendiren bir başla masrafsa kıyafetlerle ilgilidir. Ülkeye adapte olma sürecinin ardından ihtiyaç duyacağınız kıyafetlere de bir miktar para ayırmanız önemlidir.

Giyim alışverişi için birçok küçük dükkândan alışveriş yapabileceğiniz gibi İngiltere’nin büyük mağazalarını da ziyaret edebilirsiniz. Genel olarak göz gezdirildiğinde kıyafetin ucuz olduğu ve indirimlerle çok uygun alışveriş yapılabildiği dikkatinizi çekecektir.

Minimum üzerinden hesaplama yapıldığında ayakkabı için 25 pound, mont için 40 pound, elbiseler için 35 pound, pantolonlar içinse 20 ila 25 pound değerinde ödemeler yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz ürüne göre fiyat değişse de genel olarak ucuza alışveriş yapma şansı yakalarsınız. İngiltere’de yaşam kalitesi alternatif çok olduğu için çok daha yüksektir.

İngiltere’de İş Bulmak Zor mu?

İngiltere’de iş bulmak tahmin edildiğinden daha kısa sürebilir çünkü bu durum tamamıyla sizin donanımınıza bağlıdır. İngilizce yeterliliğiniz varsa dilediğiniz herhangi bir işte şansınızı deneyebilirsiniz.

Öğrenci ya da mezun olun fark etmez, istediğiniz herhangi bir işte sorunsuz şekilde işe başlayabilirsiniz. Önemli olan iş yerine sizi alması için yeterli kaynağı sunmanızdır.

İngiltere’de gerek part time gerekse full time birçok iş bulabilirsiniz. İş bulurken önceliğiniz masraflarınızı karşılayacak bir maaşa sahip olması olmalıdır.

  • İngiltere’ye gitmeden iş bulmak istiyorum diyorsanız ve ülkede bir bağlantınız yoksa sosyal medya sayfalarını inceleyebilirsiniz.

İngiltere’de Hangi Meslekler Revaçta?

İngiltere’de ne iş yapabilirim diye soranlardan biriyseniz mesleğinizi icra etmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle avukatlık, pazarlamacılık ve sağlık sektörü çok büyük önem taşımaktadır. Bu alanlarda herhangi bir yeterliliğiniz varsa ülke sınırları içerisinde iş başvurularınızın daha kolay değerlendirilebileceğini de aklınızda bulundurmalısınız.

İhtiyaç duyulan meslekler dışında kendi işini yapan ve ekonomiye destek veren kişiler de işleriyle ilgili destek görebilirler. Ankara Anlaşması ile yerleşme hakkı bulanlar kendi işlerini kuranlar ve bu alanda yeterli imkâna sahip olan kişilerdir.

İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar?

İngiltere’de maaşlar 2019 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi yenilenmiş ve düzenlenmiştir. Ülkeye yerleşmeyi düşünen birçok kişi yaşam şartlarına göz gezdirirken mesleğinin ne kadar maaş getireceğini de göz önünde bulundurur.

Bugün için yaşam kalitesi yüksek olan ülkede her mesleğin elde ettiği maaş da son derece tatmin edici olabilir.

Doktorların aylık 22 bin pound, psikologların 13 bin pound, öğretmenlerin18 bin pound aldığı İngiltere’de; avukatlar 22 bin pound, mühendisler 16 bin pound, hemşireler 9 bin pound alabilir. Üst düzey polis memurunun 16 bin pound aldığı ülkede kendi işini yapan kişi ise ticarete dayalı kazanç elde edebilir.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere’de asgari ücret yapılan son açıklamalar sonucunda açıklanmış ve yerleşmeyi düşünen kişilere de ışık tutmuş durumda. Özellikle sahip olduğu maaşlı bir mesleği olmayan ve İngiltere’de herhangi bir iş yapmayı düşünen kişiler için asgari ücret çok büyük önem taşır.

Asgari ücretle geçinebileceğiniz bir işe sahipseniz bu durumda saatlik pound alacağınızı ve kazancınızın bu duruma göre ayarlanacağını iyi bilmelisiniz.

İngiltere’de saat başına alınan ücret 8 ila 9 pound arasında değişkenlik gösterir. Kişi gün içerisinde ne kadar saat çalışırsa kazanacağı ücret de o kadar artar. Asgari ücreti saat başına alan ve geçimini bu şekilde idame ettiren birçok kişinin olduğu görülebilir.

İngiltere’de Ne Kadar Maaşla Rahat Geçinilebilir?

İngiltere’ye gitmek ve orada para sıkıntısı yaşamadan hayatını kurmak isteyen kişiler bu isteklerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Öncelikle geçinebileceğiniz ücreti veren bir iş bulmanız ve sonrasında kazancınıza göre ev kiralamanız size yardımcı olabilir.

Harcamalarınızı belirledikten sonra hayatınızı düzene sokmanız hiçbir şekilde zor olmayacaktır.

Genel masraflar ve alınan maaşlar göz önüne alındığında kişinin asgari ücretle rahat şekilde geçinebildiği ve İngiltere’de 1000 pound ile sorunsuz şekilde yaşanabildiği görülür. Daha fazla kazanılması halinde eğlenceye, birikime ya da yatırıma da para ayrılabilmesi mümkündür.

İngiltere’de Sosyal Hayat Nasıl?

İngiltere’de sosyal yaşam herkesin bir arada bulunduğu kozmopolit bir yapıya sahiptir. Başta Hindistan ve Pakistan olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi ağırlayan İngiltere herkese kucak açabilen bir yapıdadır.

İngiliz insanının soğuk ve mesafeli tavrına karşı endişeyle gidiliyor olsa da sosyal yaşamın son derece sıcak olduğu görülebilir. Özellikle eğitim ortamlarında ve çalışma sahasında kozmopolit yapının hissedilmesi İngiltere’de de evinizde hissetmenizi sağlayabilir.

İngiltere’de Eğlence ve Kültürel Hayatı

İngiltere kültürel ve tarihsel yoğunluğun çok fazla olduğu ülkelerdendir. Zaman geçirme konusunda hiçbir kaygı duymayacağınız ülkede eğlence de tarihsel ve kültürel aktiviteler de son derece başarılı şekilde yürütülmektedir.

Uluslararası etkinliklere yer veren, ülkenin farklı farklı pek çok noktasında gerek modern gerekse geleneksel hareketliliklere ev sahipliği yapan faaliyetler yapabilmek mümkündür.

İngiltere’ye yerleştikten sonra yalnızca ülkeyi tanımanız, şehirlerarası seyahat edip görmeniz dahi haftalarınızı alabilir. Turistler için gezilip görülecek yerleri bitirdikten sonra ülkede ne kadar zaman geçirdiğinize kendiniz dahi şaşırabilirsiniz. Ayrıca gece kulüpleri ve barlarıyla da eğlenceyi doyasıya yaşayabileceğiniz bir ülkedir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İngiltere'de Yaşamak İstiyorum. İngiltere'ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım? İngiltere’de Yaşamak İstiyorum. İngiltere’ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım? için yorumda bulun

    İngiltere’de Yaşamak İstiyorum. İngiltere’ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İngiltere’de Yaşamak İstiyorum. İngiltere’ye Yerleşmek İçin Ne Yapmalıyım? için ilk yorumu yapabilirsin.