Azerbaycan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Azerbaycan oturma izni birçok kişi tarafından değerlendirilen izinlerden bir tanesidir. Azerbaycan’da vakit geçirmek arzusunda olan kişiler yasal olarak oturma iznini temin etmek durumundadır.

Oturma izni aldıktan sonra Azerbaycan’da yaşamak son derece kolay ve zahmetsiz olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken prosedürleri bilmek, evrakları hazırlamak ve başvuruyu doğru şekilde yapmak oturma izni almayı kolaylaştırmaktadır.

Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da bazı prosedürler bulunmaktadır. 1 Ağustos 2013 yılında alınan karar neticesinde ülkede oturma izni almak için bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir.

Azerbaycan oturma izni almak zor değildir fakat dikkat edilmesi gereken noktalar da es geçilmemelidir.

Azerbaycan Oturma İzni Veriyor mu?

Oturma izni nasıl alınır sorusu en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Kimi ülkeler oturma izni vermeden vize ile seyahat hakkı tanırken bazıları çalışan, eğitim alan ya da ülkede daha uzun süre ikamet etmek isteyen kişilere oturma izni vermektedir.

Azerbaycan oturma izni veren ülkelerden bir tanesidir. Ülke sınırları içerisinde farklı nedenlerle uzun ya da kısa kalmanız gerektiğinde oturma izni almanız mümkün olmaktadır.

Azerbaycan’da da diğer ülkelerde olduğu gibi oturma izninin bazı prosedürleri bulunmaktadır. Başvuru yaparken hem prosedürleri yerine getirmeye hem de şartları sağlayıp sağlamadığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Oturma İzni Türleri

Azerbaycan oturma izni türlerinden en çok kullanılanı kısa süreli oturma iznidir. Kısa süreli oturma izni hemen herkes tarafından talep edilen izinlerden bir tanesidir.

Birçok kişi tarafından tercih edilen kısa süreli oturma izninin ülkede eğitim alan ve kısa dönem çalışmak isteyen kişilerce tercih edildiği görülmektedir. Ayrıca Azerbaycan’da ikamet eden akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişiler de kısa süreli oturma izni için başvuru yapmaktadır.

Kısa süreli dışında bir de uzun süreli oturma izni bulunmaktadır. Uzun süreli oturma izni aslında daha çok vatandaşlık isteyenler tarafından kullanılmaktadır.

Ülkede belli bir düzeni olan ve sonrasında vatandaşlık için başvuru yapmayı düşünen kişiler uzun süreli oturma iznine başvurmaktadırlar.

Azerbaycan’da Akraba Ziyaretine Oturma İzni Verilir mi?

Kimler oturma izni alabilir sorusu ülkeden ülkeye farklı cevap alabilmektedir. Azerbaycan’dan oturma izni talebi olan kişiler, oturma iznini alabilmek için hangi yolları kullanabileceklerini merak etmektedirler.

Uzun ya da kısa fark etmeksizin oturma izni için başvuru yapabileceğiniz konulardan bir tanesi Azerbaycan’da akrabanızın bulunması durumudur. Azerbaycan’da akrabanız varsa ziyaret etme amacıyla oturma izni almanıza izin verilmektedir.

Akrabalık derecenizi ispat etmeniz ve kalacağınız yeri ikametgâh adresiyle beraber belgelemeniz Azerbaycan oturma izni alabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Size ayrılan oturma izni boyunca ülkede kalabilmenizi sağlayacak adımlar bunlardır. Yakın akrabalık ilişkisi Azerbaycan oturma izni başvurusundan olumlu sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Azerbaycan’da Yatırım Yaparak Oturma İzni Alınır mı?

Azerbaycan’a nasıl yerleşebilirim diyorsanız yatırım yoluyla yerleşme şansınız olduğunu bilmelisiniz. Yatırım yoluyla yerleşme ancak belli bir miktar yatırım yapmayla mümkün olmaktadır.

Genellikle iş kurduktan sonra kabul edilmekte ve ona göre plan yapılmaktadır. İş yeri açıp istihdam oluşturan kişilerin kısa ya da uzun süreli oturma izni alması hiçbir şekilde zor olmamaktadır.

Yatırım yaparak oturma izni almak isterseniz bu durumda en az 500.000 AZN tutarında yatırım yapmak durumundasınız.

Azerbaycan para birimiyle oldukça yüksek olan bu meblağ size orada ciddi bir yatırım yapma fırsatı da tanımaktadır.

Gayrimenkul almak isterseniz bu durumda yatırım miktarı en az 100,00 AZN olmak durumundadır.

Uzmanlık İçin Azerbaycan’da Oturma İzni Alınır mı?

Oturma izni almanın yollarını arıyorsanız Azerbaycan oturma izni için uzmanlığı da düşünebilirsiniz. Kendi alanınızda başarılı olmanıza yardımcı olan uzmanlık sayesinde ülkede uzun süre kalma şansı elde edersiniz.

Uzmanlıkla oturma izni almak için edebiyat, sanat, spor, bilim, sanayi gibi kabul gören alanları tercih etmek durumundasınız. Kabul gören bu alanlarda uluslararası kabul görme şansınız olursa süreci çok daha rahat ve basit şekilde geçirebilirsiniz.

Ekonomi alanında da kendini kanıtlayan, uzmanlaşmış olan, büyük şirketlerde başarılı sonuçlar alan kişilerden biri olabilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirirseniz Azerbaycan oturma iznini kolayca alabilirsiniz.

Çalışmak İçin Azerbaycan Oturma İzni Alınır mı?

Azerbaycan çalışma izni ile oturma izni birbirine bağlıdır. Eğitim ya da turistik bir gezi söz konusu olmadığı sürece ya zengin olmalı ya da çalışmalısınız.

Görevliler ülkeye girerken ne iş yapacağınızı kendinize nasıl bakacağınızı öğrenmek isteyecektir. Kendinize bakabilmek için seçtiğiniz bir iş varsa yalnızca bulmuş olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda kabul edilmiş de olmanız gerekir.

Azerbaycan’da başvuru yaptığınız kurumdan kabul edildiğinize dair bir belge alıp görevlilere teslim etmeniz gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Çalışmak için Azerbaycan’da iş bulduktan sonra oturma izni almak daha kolaydır.

Kişinin çalıştığı yer belli olduğu için oturma izni alıp evraklarını tamamlaması beklenmektedir. Sonrasında ülkede tanınan süre boyunca yaşamasına izin verilmektedir.

Azerbaycan’da Eğitim İçin Oturma İzni Alınır mı?

Azerbaycan’da eğitim almak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken ilk iş ülkeye girmenize yardımcı olacak oturma iznini temin etmektir. Oturma iznini zahmetsiz şekilde alan bir grup da öğrencilerdir.

Ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri olmak üzere aynı zamanda üniversiteden sonra uzmanlık düşünen kendini geliştirmeye devam eden kişiler de Azerbaycan’da oturma izni almaktadır.

Oturma izninin çıkabilmesi için kesinlikle kabul mektubunuzun olması gerekmektedir.

Kabul mektubunuzu teslim edilmesi gereken evraklar arasında sunarsanız zahmetsiz şekilde istediğiniz izni aldığınızı görebilirsiniz.

Azerbaycan Oturma İzni İçin Ne Zaman Başvurmalı?

Oturma izni kaç günde çıkar, ne zaman başvurmalı sorusunu soruyorsanız sürenizin dolma tarihine de dikkat etmelisiniz. Vizenizin süresinin dolmasına 3 ay kala oturma izni başvurusunda bulunmalısınız.

Oturma izni başvurusu yapmaya başladıktan sonra evrakları teslim etmek doğru şekilde hazırlanmak biraz zaman alabilmektedir.

Hızlıca yetişmek ya da geç kalma kaygısı yaşamak istemeyenler en geç 2-3 ay içerisinde başvurularını yapmak durumundadırlar.

Azerbaycan Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Oturma izni sonucu ülkeden ülkeye değişmektedir. Azerbaycan için oturma izni başvurusu yapan kişiler sonucun ne zaman çıkacağını merak edebilmektedir.

Oturma izni başvuruları çoğu zaman 1 ay gibi bir sürede netleşmektedir. Yoğunluğun az olduğu bir dönemde başvuru yaparsanız 20 günde oturma iznini alabilirsiniz. Yoğunluk fazla olursa bu durumda 30-40 gün kadar sonra netleştiğini görebilirsiniz.

Oturma izni onay da alsa ret de edilse en geç 40 günde sonucu öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Azerbaycan Oturma İzni İçin Belgeler

Azerbaycan oturma izni için gerekli evraklar başında pasaport gelmektedir. 10 yıldan yeni olan pasaportun yanında 4 adet fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu ve kişinin banka hesap dokümanı da gerekmektedir.

Evraklara ilaveten evlilik cüzdanı, aile ziyareti söz konusu ise akrabalığı ispat eden belge gerekmektedir.

Bir şirketi temsilen gidiliyorsa şirketteki pozisyon, görev ve son 3 ayın maaş dokümanı da istenen belgeler arasındadır.

Oturma izni için gereken belgelerden bir diğeri nüfus cüzdanı fotokopisidir. Kişi 18 yaşından küçükse ailesinin izninin yer aldığı evrak da görevliler tarafından istenebilmektedir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Azerbaycan Oturma İzni Nasıl Alınır? Azerbaycan Oturma İzni Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Azerbaycan Oturma İzni Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Azerbaycan Oturma İzni Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.