Kanada’da Öğrenci Olmak – Kanada’da Okumak İsteyenler İçin Rehber

Kanada’da öğrenci olmak isteyenler Kanada’da nasıl eğitim alabilirim? Eğitim sonrası Kanada’ya yerleşebilir miyim? gibi soruları sıklıkla sormaktadır. Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan bir federal ülkedir. Güçlü bir ekonomiye sahip olduğu için her yıl ülkesine çok sayıda göçmen almaktadır.

Başkenti Ottowa olan Kanada, hayat standartları yüksek ve dünya geneline baktığımızda oldukça zengin ve yaşam seviyesi yüksek bir ülkedir. Hem finansal açıdan hem de sahip olduğu doğal güzellikler sebebiyle turistlerin ve göçmenlerin ilk tercihleri arasında gelmektedir.

Gerek okumak, gerekse çalışıp hayat sürmek için farklı bir ülkeye gitmek isteyen göçmenler; yoğunluklu olarak Kanada’yı tercih etmektedirler.

Kanada’da Yaşamanın Avantajları

Kanada toplumsal huzurun yüksek olduğu bir ülkedir. İnsanları oldukça medeni ve birbirlerine son derece saygılı davranmaktadırlar. Bu durum göçmenlerin uzun süre yabancılık çekmemelerine ve ülkenin hayat şekline kolayca adapte olmalarına yardımcı olmaktadır.

Göçmen de olsanız devlet her zaman size yardımcı olmakta ve sizin arkanızda durmaktadır. Kazandığınız paranın oldukça değerli olduğunu ve Kanada şartlarında refah seviyesi yüksek bir şekilde yaşamanıza elverişli olduğunu göreceksiniz.

Kanada’da yaşamanın başka bir güzel yanı ise, insanlarının ya da hükümetin; bünyesinde yaşayan halka, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan eşit ve adaletli davranmasıdır. Bu sayede dininiz veya düşünceniz ne olursa olsun asla bu sebepler ile dışlanmazsınız.

Kanada ‘da Öğrenci Olmanın Avantajları

Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler, kolay ve uygun yaşam, kaliteli eğitim, mezun olduktan sonra kaliteli bir işe sahip olmak gibi çeşitli faktörleri inceleyerek kendilerine en uygun ve en yararlı ülkeyi ve okulu seçmek isterler.

Kanada yüksek eğitim kalitesi ve sahip olduğu bilimsel ve kültürel kaynaklar sebebiyle tercih edilmektedir. Eğitim sistemine en fazla para harcayarak yatırım yapan ülke Kanada’dır.

Ülkesindeki öğrencilerine oldukça değer veren Kanada, öğrencilerin çok yönlü olarak yetişmelerine yardımcı olur.  Ülke çok fazla kültürü bir arada bünyesinde bulundurduğu için kendinizi mesleki alanda geliştirirken; aynı zamanda birden fazla kültürü tanıma şansı sunar.

Kanada’nın Eğitim Anlayışı

Eyalet sistemi ile yönetilen Kanada’da her bir eyaletin ayrı bir eğitim sistemi ve eğitim bakanı bulunmaktadır. İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dile sahip olan Kanada öğrencilerinin her iki dili de doğru bir şekilde öğrenmesini sağlar.

Öğrenciler 10 yıl temel eğitim görürken; üniversitede istedikleri bölüme girmeleri için lise diploması almaları yeterlidir. Lisans okumak isteyen öğrenciler herhangi bir sınava tabii tutulmadan istedikleri bölüme yerleşebilmektedirler.

Öğrenciler eğitimlerine devam ederken çalışma imkânları vardır.  Öğrenim görürken haftada yirmi saat yarı zamanlı; tatilde haftada kırk saat tam zamanlı çalışabilirler. Öğrencilik bittikten sonra işe girmenin kolay olduğu ülkede, öğrenciler altı ay içinde rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada’da üniversiteler öğrencilerini sınavla almadıkları için öğrencilerinden belli başlı beklentileri vardır. Hemen hemen bütün üniversitelerin eğitim kalitesi yüksek olduğundan kötü diyebileceğimiz bir okul yoktur. Devlet üniversiteleri çoğunluk olmaktadır. Bunun yanında özel üniversiteler de vardır.

Lisans programına başlarken üniversiteler mutlaka sizden cv hazırlamanızı isterler. Öz geçmiş istemelerinin başlıca amaçlarından beri bu zamana kadar yaptığınız çalışmalar ve farklı yönlerinizin okumak istediğiniz bölüm ile uyumlu olup olmadığını öğrenmektir. Bunun yanında dil eğitimine oldukça önem veren üniversiteler, öğrencilerinden girmiş oldukları dil yeterlilik sınavından almış oldukları belgeleri isterler.

Kanada’da üniversiteye girmek için diploma puanınızın 70 ve üzeri olması yeterlidir.

Kanada’da Üniversite Okumak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Kanada üniversiteleri öğrencilerine doğru ve güçlü bir teorik bilgi donanımı sunarken aynı zamanda öğrencilerinin pratikte de kendilerine güvenerek okullarından mezun olup hayata atılımını sağlarlar. Üniversiteler laboratuvar, atölye gibi her türlü imkâna sahiptirler.

Sadece tek bir bölümünü geliştirmeye odaklanmayan Kanada üniversiteleri, hemen hemen her bölüm için dünyanın en iyisi konumundadır. Öğrencilerin araştırma ve projelerini destekleyen okullar sayesinde öğrenciler daha okurken mesleklerine ve ülkelerine katkı sağlamaya başlarlar.

Meslekleri ile daha okurken içli dışlı olan öğrenciler, aldıkları eğitim ve deneyimler sayesinde hayata daha kolay atılabilmektedirler. Öğrenciler okurken aynı zamanda yaptıkları projeler ile insanlığa fayda sağlamaya başlarlar.

Kanada’da En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

  • Toronto Üniversitesi: 200 yılı aşkın tarihi, verdiği kaliteli eğitim ve araştırma imkânları sayesinde, ülkenin en çok tercih edilen üniversitelerinden biridir.
  • UBC Üniversitesi: Özellikle bilgisayar bölümleri ve mühendislik alanında öncü konumda olan üniversite, geleceğin bilim insanlarını yetiştirdiği için tercih edilmektedir.
  • Ottowa Üniversitesi: Kanada’nın araştırmakla odaklı en iyi üniversitesi lakaplı başkent üniversitesi özellikle yurt dışından gelen öğrenciler için bir cazibe merkezi niteliğindedir.
  • Trent Üniversitesi: Yenilik yaratmak açısından dünyanın lider okullarından biri olan Trent Üniversitesi; yenilik yaratmak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri okuldur.
  • Lakehead Üniversitesi: Öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine imkân veren, kültür zenginliği fazla olan bir okuldur.

Kanada’da Üniversite Ücretleri

Kanada’da üniversitelerin yüzde sekseni devlet okulu olduğu için diğer ülkelere göre daha uygun fiyatlara okunabilmektedir.  Eğitim ücretlerinin 15.000-55.000 CAD arasında değiştiğini görmekle birlikte üniversitenin konumuna, bulunduğu eyalete, okunan bölüme ya da fakülteye göre değişmektedir. Aynı zamanda üniversitenin eğitim kalitesine göre fiyatlar değişmektedir.

Ülkenin en çok tercih edilen okullarından biri olan Toronto Üniversitesi 50.000-55.000 CAD arasında değişen ücretleri ile ülkenin aynı zamanda en pahalı okullarından biridir.

Bölüm ya da fakülte açısından bir değerlendirme yapacak olursak mühendislik fakültesi yıllık ücreti 47.000 CAD olarak en pahalı bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Ortalama bir üniversitede ise 25.000 CAD ödeyerek okumanız mümkün.

Kanada Üniversitelerine Ne Zaman Başvurulabilir?

Eğer Kanada’da okumak, eğitim görmek istiyorsanız Ekim ve Ocak ayları arasında başvuru yapabilirsiniz. Yaptığınız başvuru kabul edilmez ise ya da çeşitli sebepler ile başvuru tarihini kaçırırsanız korkmanıza gerek kalmıyor; çünkü Kanada Şubat ve Nisan aylarında ek başvurular alıyor.

Kanada Öğrenci Vizesi

Eğer Kanada’da okumak istiyorsanız öncelikle öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Bu vizeyi almanız için öğrencilerin Kanada başvuru merkezine giderek öncelikle parmak izi kaydı yaptırmaları gerekmektedir.

Daha sonrasında ise başvuran öğrencinin eğitim izni başvuru formu, aile izin formları doldurması gerekiyor. Bunların yanında Kanada’ya gitmek için öğrenci vizesi alacaksanız yanınıza pasaport, biometrik fotoğraf, gitme amacınızı anlatan bir dilekçe, maddi olarak orada geçinebileceğinizi ortaya koyan bir belge ve en önemli olarak da eğitim alınacak kurumdan gelen bir kabul mektubu ile başvurmanız gerekmektedir.

Evliyseniz başvuru merkezine evlilik cüzdanınızı da getirmeniz gerekmektedir.

Kanada’da Okumak İçin Gerekenler

Türkiye’de yaşayan öğrenciler Kanada’da eğitim almak istediklerinde üniversiteye giriş yapabilmeleri için Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi olması gerekmektedir. Yani TOEFL derecesinde İngilizce biliyor olmanız gerekmektedir. Bunun yanında sizden istenen bir başka şey ise belirli bir seviyenin üzerindeki not ortalamasıdır. Bu lise diploma notunuz ya da üniversite transkriptiniz olabilir.

Sosyal yaşantıya ve çok yönlülüğe önem veren Kanada Üniversiteleri yolladığınız öz geçmişlerde sosyal aktivitelerinizi,  yaptığınız spor faaliyetlerini ya da gönüllülük esasına dayanan çalışmalarınızı görmek istiyor.

Kanada üniversiteleri sınavsız öğrenci aldıkları için ayrı olarak bir sınava girmeniz gerekmiyor. Dil okulu programları sayesinde Kanada’ya TOEFL sınavları olmadan girmenizde mümkün.

Kanada’da Öğrenci Konaklama Maliyetleri

Kanada’ya okumaya gittiğinizde ister öğrenci yurdunda isterseniz de bir ailenin yanında konaklayabilirsiniz. Öğrenci yurdu yıllık 3.000- 7.500 CAD arasında değişen ücretleriyle aile yanında konaklamaya göre daha uyguna gelmektedir.

Aile yanında konaklama imkânı bulmak için aylık olarak 400-800 CAD arasında değişen ücretler ödemeniz gereklidir.  Bu da yıllık olarak en az 4800 CAD ödemeniz gerekiyor demektir. Eğer kendiniz bir daire kiralamak isterseniz ortalama 1.700 CAD bedel ile bir ev kiralayabilirsiniz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kanada'da Öğrenci Olmak Kanada’da Öğrenci Olmak – Kanada’da Okumak İsteyenler İçin Rehber için yorumda bulun

    Kanada’da Öğrenci Olmak – Kanada’da Okumak İsteyenler İçin Rehber için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kanada’da Öğrenci Olmak – Kanada’da Okumak İsteyenler İçin Rehber için ilk yorumu yapabilirsin.