Kırgızistan Çifte Vatandaşlığı Kabul Ediyor Mu?

Kırgızistan çifte vatandaşlığı kabul etmeyen Orta Asya ülkelerinden biridir. Günümüzde pek çok ülke çifte vatandaşlık yaygın bir hal almıştır ve seksenden fazla ülke çifte vatandaşlık vermektedir.

Kırgız Cumhuriyeti’nde Türkiye’nin de dahil olduğu 61 ülkeye vize muafiyeti getirildi, oturma ve çalışma izni verildi fakat vatandaşlık almak günümüzde hala imkânı olmayan bir durum halindedir. Peki Kırgızistan’da neden çifte vatandaşlık alınmıyor? Kırgızistan vatandaşı olmak için aranan şartlar nelerdir? Kırgızistan’ da vatandaşlık kaybı nasıldır?

Kırgızistan Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Kırgızistan, Sovyet Rusya egemenliğinden kurtularak kendi bağımsızlığını ilan etmiş bir Orta Asya ülkesidir. Bu şekilde Çin ve Rusya himayesinde kalmış ülkeler de çifte vatandaşlık vermekten çekinirler.

Kırgızistan’ın çifte vatandaşlık vermemesinin en büyük sebebi tekrar Rusya işgaline uğrayıp egemenliklerini kaybetme korkusudur.

Kırgız Cumhuriyeti’nde ülkenin demografik yapısının korumak amacıyla çifte vatandaşlık verilmemesi de büyük bir etkendir. Ülkeler arasında beyin göçü yaşanması sebebiyle Kırgız vatandaşlarının başka ülkelere göç etmesini engellemek için de çifte vatandaşlığı kabul etmiyor.

Ülkede önemli olan başka devletlerden insanların ülkeye girmesinden ziyade, Kırgız halkının bu durumdan yararlanarak göç etmeye yeltenmesidir. Rusya da en az 500 bin Kırgız vatandaşı vardır. Bu tür durumlara sebebiyet vermemek için çifte vatandaşlık verilmez.

Çifte vatandaşlık hakkından yararlanarak başka ülkelerde yaşamını sürdüren kişilerin, tekrar Kırgız Cumhuriyeti’ne gelerek ajanlık yaptığı gibi düşüncelerin de var olması, ülkenin çifte vatandaşlık hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmasına neden olmuştur.

Kırgızistan Vatandaşı Olabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kırgızistan vatandaşı olabilmek için aranan şartlar, 5 Mayıs 1993 tarihli Anayasa taslağına dayanarak belirlenmiştir. 1993’ten bu yana da bu taslağa göre hareket edilmiştir.

Kırgızistan’da Doğumla Vatandaş Olmak

 • Kırgızistan Cumhuriyeti sınırları içinde doğmuş olmak doğan kişiye otomatik olarak vatandaşlık hakkı kazandırmaz.
 • Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için kalıcı olarak ikamet etmek ya da yeri yurdu bilinmeyen ve vatansız olarak nitelendirilen anne babaların çocuğu olmak gerekir.

Kırgızistan’da Kökenle Vatandaş Olmak

 • Doğan bebek hangi ülkede doğarsa doğsun annesi ve babası Kırgız vatandaşıysa bebek de Kırgız vatandaşı olur.
 • Bebek eğer Kırgızistan Cumhuriyeti’nde doğmuşsa ve anne ya da babasından herhangi biri Kırgız vatandaşıysa bebek de Kırgız vatandaşı sayılır.
 • Yurt dışında doğan ve anne ya da babasından biri Kırgız vatandaşı olup diğeri farklı bir ülke vatandaşı olursa bebeğin hangi ülke vatandaşı olacağına anne ve baba ortak karar verir.

Kırgızistan’da Doğal Yolla Vatandaş Olmak

Bir kişinin doğal yolla Kırgız vatandaşı olabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı koşullar vardır.

 • Kişi vatandaşı olduğu hükümete başvurur ve Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı olmak istediğini beyan eder. Hükümet kabul ederse kişi Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşı olur.
 • Unutulmaması gereken bir kural vardır. Kişi eğer Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşlığına uygun görülüp Kırgız vatandaşı olursa kendi ülkesinin vatandaşlığı iptal edilir. Bu durumda vatandaşlık alınırken iyi düşünülmesi ve doğru karar verilmesi gerekir.

Kırgızistan’da Çifte Vatandaşlık Yoluyla Vatandaş Olmak

 • Kırgızistan Cumhuriyeti’nde, çifte vatandaşlık yoluyla vatandaş olmak sadece eski Sovyet Cumhuriyeti için geçerli bir durumdu. Bu iki ülke arasında çifte vatandaşlık anlaşması yapılabilirdi. Sovyet Cumhuriyeti dağıldığı için çifte vatandaşlık olasılığı tamamen ortadan kalkmış oldu.

Kırgızistan’da Vatandaşlık Kaybı Nasıl Olur?

 • Kırgızistan Cumhuriyeti’nde vatandaşlıktan vazgeçmek gönüllü olarak serbestti fakat daha sonra bu durum yasa ile yasaklandı.
 • Kırgız vatandaşının geçerli bir sebebinin olduğu durumlarda ise gerekli evraklar ile elçiliğe başvurulur. Vatandaşlıktan çıkma sebebi kabul gördüğünde kişi vatandaşlıktan çıkar.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kırgızistan Çifte Vatandaşlığı Kabul Ediyor Mu? Kırgızistan Çifte Vatandaşlığı Kabul Ediyor Mu? için yorumda bulun

  Kırgızistan Çifte Vatandaşlığı Kabul Ediyor Mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kırgızistan Çifte Vatandaşlığı Kabul Ediyor Mu? için ilk yorumu yapabilirsin.