Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Brezilya vatandaşlığı nasıl alınır ya da nasıl Brezilya vatandaşı olunur şeklindeki sorular, Brezilya’da yaşayan ama vatandaş olmak isteyen ya da hiçbir bağı olmamasına rağmen Brezilya vatandaşı olmak isteyenlerin merak ettiği konulardandır.

Latin Amerika’nın popüler ülkelerinden biri olan Brezilya’da yaşam birçok açıdan daha kolaydır. Brezilya vatandaşlarının göçmenlere sıcak bakıyor olması, Brezilya vatandaşlığının sağladığı avantajlar düşünüldüğünde birçok kişinin Brezilya vatandaşlığını istemesi normaldir.

Brezilya vatandaşı olmak Amerika ya da Avrupa ülkelerinden vatandaşlık almaktan daha kolaydır.

Yoğun ve karmaşık bir takım prosedürlerden geçtikten sonra Brezilya’da vatandaşlık almaya hak kazanırsanız; kısa sürede birçok avantajdan faydalanabilirsiniz.

Ülkede yaşamak aynı zamanda çalışmak istiyorsanız; çoğu zaman çalışma izni yeterli olmaktadır.

Brezilya’da çalışmak istiyorum diyorsanız öncelikle çalışma izniyle yola çıkmalı ve ülkeye giriş yapmalısınız. Bu aşamadan sonra eğer Brezilya vatandaşlığı almak istiyorum derseniz; gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakarak vatandaşlık işlemleri için süreci başlatabilirsiniz.

Brezilya’dan vatandaşlık almak için iş dışında evlilik, aile bağı, yerleşim yeri değişikliği gibi sebepleriniz de olabilir.

Brezilya vatandaşlığı almak birçok ülkeye göre daha kolaydır ama yine de bazı şartları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Ülkeyle ilgili merak edilen bir diğer konu da çifte vatandaşlıktır. Brezilya çifte vatandaşlık uygulamasına izin veren ülkelerden bir tanesidir ama çifte vatandaşlık almanın, normal vatandaşlık almaktan daha zor ve zahmetli bir süreç olduğu bilinmektedir.

Çifte vatandaşlık genellikle ülkede doğan bebekler için uygulanan bir prosedürdür.

Brezilya Hakkında Bilgi

Güney Amerika’da yer alan ülke bölgenin en büyük ve en kalabalık ülkesi olarak bilinmektedir. İklim çeşitliliği, doğa harikaları zengin olan bir ülkedir.

Dünyanın oksijen kaynaklarından olan Amazon ormanları da Brezilya sınırları içindedir. 26 eyaletten oluşan ülke birçok Güney Amerika ülkesiyle de komşudur.

Brezilya aynı zamanda çok meşhur Rio karnavalına da ev sahipliği yapmaktadır. Vatandaşlık işlemleri öncesinde ülkede yaşamıyorsanız; ziyaret etmek için vize almanız gerekmektedir.

Brezilya Vatandaşlığının Avantajları

Avrupa ülkesi olan bir ülkeden vatandaşlık alarak vize serbestliğiyle seyahat etmek istiyorsanız; Brezilya’yı tercih edebilirsiniz.

Ekonomik özgürlüklerin ülkesi, ticaretin merkezlerinden biri olan ülkede yaşam standartları da oldukça yüksektir.

Ülke halkı ve yaşayış biçimine bakıldığında eğlence, keyif, güler yüz dikkat çeker. Dolayısıyla vatandaşlık sonrasında keyifli ve huzurlu bir yaşantı da sizleri bekliyor.

Brezilya Vatandaşlığı Avantajları ve Başvurusu - Brezilya Vatandaşı ile Evlilik

Brezilya Vatandaşlığı Avantajları ve Başvurusu – Brezilya Vatandaşı ile Evlilik

Ülke yatırım yapmak için de uygun seçeneklere sahiptir. Gelire göre konut satın alma şansınız oldukça yüksek.

Brezilya vatandaşlığını aldıktan sonra Güney Amerika kıtasındaki tüm ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Brezilya Vatandaşlık Şartları

Brezilya vatandaşı olmak için şartlar, başvuru durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir ama bazı şartları tüm başvuru türündeki adayların taşıyor olması gerekmektedir.

Ülkeden herhangi bir bağ olmaksızın vatandaşlık almanın en önemli şartı Brezilya’da 4 yıl boyunca yaşamış olmaktır. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması şartı da vardır.

Anne baba aracılığıyla, doğum, aile bağı gibi çeşitlerde vatandaşlık başvurusu yapılacaksa bebek ve çocuklar için aile başvurusu yeterlidir.

Brezilya vatandaşlığı almak için ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlığın yerinde olması, kişinin geçimini sağlayabilecek durumda olması, ülkede kalıp çalıştığı yıllar boyunca ödenmemiş gelir vergisinin bulunmaması gibi detaylı şartlar da vardır.

Evlilikle Brezilya göçmenlik şartlarını sağlayanlar, evlendikten sonra 1 yıl oturma izni alıp, evlilik 4 yılı tamamladığında vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Vatandaşlık başvuruları sırasında başvuran kişinin pasaportunun 5 yıllık olması da önemlidir. Yatırım yoluyla vatandaşlık düşünenlerin ayrıca 150.000 Real değerinde yatırım yapması gerekmektedir.

Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olanların adli sicil geçmişlerinin de temiz olması gerekmektedir. Ayrıca Brezilya’da bulunulan süre içinde herhangi bir suça karışmamış olmak, ülke huzurunu bozmamış olmak da vatandaşlık alma şartlarındandır.

Ülke vatandaşlık başvurularında dil bilme şartı aramaz ama Portekizce, İngilizce veya İspanyolca dillerinden birini bilmeniz yararınıza olacaktır.

Brezilya Vatandaşlığı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Brezilya vatandaşlığı başvurusu için gerekli belgeler, başvuruyu hangi yolla yapıyor olduğunuza göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru türünüz ne olursa olsun belgelerinizi asılları ve Portekizce diline çevrilmiş kopyalarıyla birlikte hazırlamaya özen göstermelisiniz. Tüm başvuru türlerinde kimlik, pasaport ve fotokopisi olmazsa olmazlardandır.

Fiziki ve ruhsal sağlığın yerinde olduğunu gösteren sağlık raporları, gelir durumunu gösteren belge başvuru aşamasında yetkililere sunulması gereken belgelerden diğerleridir.

Ülkede yaşayacak ekonomik gücünüzün olduğunu ve sağlıklı olduğunuzu bu şekilde ispat edebilirsiniz.

Evlilik yoluyla başvuru yapacak adaylar evliliği gösteren uluslararası belgeyi, Brezilya vatandaşı olan kişinin nüfus kayıt belgelerini, yabancı kişinin nüfus kayıt bilgilerini gösteren belgeleri yetkililere sunması gerekmektedir.

Yatırım yoluyla vatandaşlık başvurusu yapacak kişiler, yatırımı gösteren belgeleri yetkililere sunmalıdır.

Konut alınmışsa konutun tapusu gibi yatırımı ispat eden her şey dosyaya eklenmelidir. Yatırım farklı bir yolla yapılmışsa buna yönelik belgeler de ayrıca eklenmelidir.

Aile bağı, doğum gibi durumlar söz konusuysa bu bağı ispatlayan doğum belgesi, aile ilişkisini gösteren nüfus kayıt örnekleri başvuru dosyasına eklenmelidir.

Oturma izni ve çalışma izni olup ülkede 4 yılını dolduran kişiler izin belgelerini de yetkililere sunmalıdır.

Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Brezilya vatandaşlığının alınması için en kolay yol ülkede 4 yılı tamamladıktan sonra doğrudan başvuru yapmak ya da Brezilya vatandaşı ile evliliktir. Bu yollarla yapacağınız başvurularda olumlu sonuç alma olasılığınız oldukça yüksektir.

Aile bağı, anne ya da babanın Brezilya vatandaşı olması durumunda çocuk için vatandaşlık başvurusunda bulunulması gibi durumlarda da Brezilya vatandaşlık işlemlerini daha kolay halledebilirsiniz.

Yatırım yoluyla vatandaşlık almak isteyen yabancılar için prosedür daha farklıdır.

Yatırım yollarının çeşitliliği, yatırımların incelenmesi ve sonuca varması gibi birçok detay vatandaşlık başvuru sürecini de uzatabilmektedir.

Brezilya Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Brezilya vatandaşlığı için başvuruda bulunacaksanız; nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle hangi yolla başvuru yapacağınızı belirlemeli ve buna göre sizden istenen şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakmalısınız.

Şartlar aşamasında sorun yaşamıyorsanız; ihtiyacınız olacak belgeleri toparlayarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Brezilya vatandaşlığı başvuruları için adayın başvuruyu bizzat kendisi yapması gerekmektedir.

Evraklar teslim edildikten sonra yetkililer kısa bir incelemenin ardından sizinle daha detaylı görüşmek isteyeceklerdir.

Brezilya Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Brezilya vatandaşlığı için başvuruda bulunmak isteyenler, evraklarını hazırlayanlar başvuru işlemlerini başlatmak için Brezilya Adalet Bakanlığı’na gitmeliler.

Ülkede Ministerio da Justica olarak bilinen bakanlığı ziyaret ederek vatandaşlık talebinizi belirtmeli, evraklarınızı sunmalısınız. Yetkililer ilk olarak evrak kontrolü yapacak ve eksik evrak varsa size bildirecektir.

Evrak eksikliği yoksa başvurunuz hemen alınacaktır. Aksi halde eksik olan evrakı da tamamlayarak yeniden Adalet Bakanlığı’na gitmeniz gerekmektedir.

Brezilya Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Vatandaşlık başvurularının sonuçlanması konusunda net bir zaman bulunmamaktadır.

Bakanlığın yoğunluğuna, resmi tatil günlerine, başvurunun detaylı incelenecek bir başvuru olmasına göre sonuç alma süreniz değişiklik gösterebilir.

Başvurunuz sonuçlandığında size mutlaka bilgi verilecektir. Başvurunuz olumlu sonuçlanmadıysa öncelikle reddedilme sebebini incelemeniz gerekir.

Yeniden başvuru yapma olasılığınız olup olmadığını da yetkililere danışarak öğrenebilirsiniz. Düzeltilmesi mümkün olmayan bir nedenden reddedilmişseniz; yeniden başvuru yapmanız da gerekmez.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.