Vatandaşlık Veren Doğu Afrika Ülkeleri

Vatandaşlık veren Doğu Afrika ülkeleri, kişilerin alternatif olarak düşündüğü ülkeler arasında yer almaktadır.

Birçok ülkeye ev sahipliği yapan Doğu Afrika bugün binlerce kişinin vatandaşlık alabileceği ülkelerden oluşmaktadır.

Birçok kişinin yalnızca gezip görmek için geldiği bu ülkelerde daha sonra kalma kararı aldığı bilinmektedir. Dolayısıyla bir süre ikamet ettikten sonra ülke vatandaşlığına geçilmesi de son derece normal karşılanmaktadır.

Afrika’da vatandaşlık veren ülkeler için genelleme yapabilmek mümkün değildir.

Kimi ülkeler kolaylıkla vatandaşlık verirken kimilerinin vatandaşlık konusunda ciddi anlamda sıkıntı yarattığı görülmektedir. Dolayısıyla kişilerin Afrika vatandaşı olmadan önce bunu detaylı şekilde araştırıp öğrenmesi tavsiye edilmektedir.

Vatandaşlık Veren Doğu Afrika Ülkeleri

Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler dendiği zaman akla ilk olarak Doğu Afrika ülkeleri gelmektedir. Ne var ki bu ülkelerin de vatandaşlık için bazı şartlar taşıdıkları görülmektedir.

Vatandaş olabilmek için belli başlı prosedürleri yerine getirmek ve sonrasında evrakları teslim etmek gerekmektedir.

Doğru Afrika’da bulunan ülkeler; Burundi, Uganda, Somali, Zambiya, Kenya, Madagaskar, Etiyopya, Kenya gibi ülkelerdir. Bunlar dışında Ruanda, Cibuti, Malavi, Eritre, Seyşeller ve Zimbabve gibi ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkelerden bir kısmı kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almakta bazısı ise kolaylıkla vermeyi reddetmektedir.

Burundi Etiyopya Vatandaşlık Veriyor Mu? Hangi Doğru Afrika Ülkelerinden Vatandaşlık Alabilirim?

Burundi Etiyopya Vatandaşlık Veriyor Mu? Hangi Doğru Afrika Ülkelerinden Vatandaşlık Alabilirim?

Burundi Vatandaşlık Veriyor mu?

Burundi vatandaşlığı nasıl alınır sorusuna verilebilecek birkaç cevap bulunmaktadır.

Burundi ülkesi vatandaşlık verme konusunda ihtiyaca göre hareket etmektedir. Herkes kolaylıkla vatandaşlık alamadığı gibi ihtiyaç güdülmesi halinde süreç biraz daha kolay kılınabilmektedir.

Burundi vatandaşlığı düşünen kişiler birkaç yol üzerinden vatandaşlık alabilmektedirler. Bunun için Burundi topraklarında doğmuş olmak ilk yoldur. Bu topraklar üzerinde dünyaya gelen herkes rahatlıkla vatandaşlık alabilmektedir. Bunun dışında Burundi vatandaşı ile evlilik de vatandaşlık almak için diğer alternatif yollardan biri olarak bilinmektedir.

Kişi 18 yaşından küçükken Burundi vatandaşı tarafından evlat edinilirse bu durumda vatandaşlığa doğrudan hak kazanmaktadır. Bunun dışında ikamet süresi 10 yılı doldurmuş olan kişiler de doğrudan Doğru Afrika ülkesi olan Burundi’nin vatandaşı olabilmektedir.

Etiyopya Vatandaşlık Veriyor mu?

Vatandaşlık veren ülkeler 2018 yılında olduğu gibi sonrasında da aynı şekilde düzenlemeler yapabilmektedir.

Etiyopya da vatandaşlık konusunda sıklıkla düzenleme yapan ülkeler arasında anılmaktadır.

Ülke vatandaşlığını alabilmek için son düzenlemelerden sonra bazı prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir.

Etiyopya vatandaşlığı için kimlik kartına sahip olunması istenmektedir. Kimlik kartını alabilmek içinse temelde birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki anne ya da babadan birinin Etiyopya vatandaşı olmasıdır. Bunun dışında olan yol Etiyopya vatandaşı olan biri ile evlilik yapmaktır.

Son olaraksa ülkede ikamet süresini doldurmuş olmak gerekmektedir. 5 yıl boyunca kesintisiz şekilde Etiyopya’da ikamet eden biri vatandaşlık için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Kenya Vatandaşlık Veriyor mu?

Kenya vatandaşlığı nasıl alınır sorusuna verilebilecek cevap oldukça kolaydır. Bu noktada devreye ilk olarak kan bağı girmektedir.

Doğduğu yerden bağımsız şekilde Kenyalı bir anneden dünyaya gelen bebek doğrudan Kenya vatandaşı olarak kayıtlara geçmektedir. Bunun yanında evlilik de vatandaşlık için diğer bir yol olarak bilinmektedir.

Kenya, vatandaşlık isteyenlere çifte vatandaşlık onayı çok zor vermektedir. Bu bakımdan Kenya vatandaşı olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları önce doğru şekilde araştırma yapıp daha sonra kendi vatandaşlıklarıyla ilgili karar vermek zorundadırlar. Bundan sonraki aşamada Kenya vatandaşlığına geçmek mümkün olmakta ve kişi diğer vatandaşlarla aynı hakları taşımaktadır.

Uganda Vatandaşlık Veriyor mu?

En kolay vatandaşlık veren ülkeler listesinde bulunan Doğru Afrika ülkelerinden biri de Uganda’dır.

Uganda vatandaşlığını alabilmek için ülkede doğmuş olmak yeterli kabul edilmektedir. Bununla beraber burada dünyaya gelmemişseniz dahi anne ya da babanızdan bir tanesinin Uganda vatandaşı olması yeterli olmaktadır.

Bebekliğinden 18 yaşına kadar ülkede 5 yıllık ikamet şartını yerine getirmiş olan kişiler de Uganda vatandaşlığı için başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır. Bununla beraber 3 yıl boyunca Uganda vatandaşı ile evli kalmanız halinde siz de Uganda vatandaşlığına geçiş yapabilme şansına sahip olabilmektesiniz.

Kişi hiçbir kan bağı ya da aile kurma niyeti olmaksızın Uganda vatandaşı olmak isterse bu durumda ikamet süresi 10 yıla kadar uzamaktadır.

10 yıl boyunca ülkede kalanlar doğrudan vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Kenya Uganda Zimbabwe Mayotte Vatandaşlığı Almak

Kenya Uganda Zimbabwe Mayotte Vatandaşlığı Almak

Zimbabwe Vatandaşlık Veriyor mu?

Güney Afrika vatandaşlık şartları gibi Doğru Afrika ülkelerinin de vatandaşlık şartları bulunmaktadır.

Kişi Doğru Afrika ülkesi Zimbabwe’nin vatandaşlarından biri olmak isterse bu durumda şartları yerine getirebilmesi son derece önemli kabul edilmektedir.

Zimbabwe vatandaşlık şartlarının başında doğum bulunmaktadır. Anne ya da baba Zimbabwe vatandaşı olmasa dahi bebekleri bu ülkede dünyaya gelirse vatandaşlık almaları mümkün olmaktadır.

Ülke vatandaşlığını alabilmek için en az 5 yıl sürecek evliliğe imza atmak da yardımcı olmaktadır.

Kişi en az 5 yıl istikrarlı şekilde evli kalır, Zimbabwe’de ikamet ederse daha sonra vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahip olmaktadır.

Zimbabwe ile ilgili sıkça merak edilen konulardan biri de çifte vatandaşlıktır. Bu konuda Zimbabwe’nin herhangi bir sorun çıkarmadığı bilinmektedir.

Mayotte Vatandaşlık Veriyor mu?

Vatandaşlık konusunda ciddi anlamda sıkıntı yaratan ve kişileri oldukça zorlayan Doğu Afrika ülkelerinden bir tanesi Mayotte’dir.

Mayotte hem çok ciddi şartlar istemekte hem de kişilere yüklenen prosedürlerin fazla olmasına neden olmaktadır. Bu şartlar altında Mayotte vatandaşlığı almak zordur ancak ciddi bir yatırım söz konusu olduğunda durum biraz daha kolay kılınabilmektedir.

Ciddiye alınabilir bir meblağ ile ülkeye para kazandırabilirseniz Mayotte vatandaşlığı için başvuruda bulunabilme şansınız da olacaktır.

Ruanda Vatandaşlık Veriyor mu?

Ruanda diğer Doğu Afrika ülkeleri gibi kolaylıkla vatandaşlık veren ülkelerden biri değildir. Bu nedenle ayrıcalıklı şartlar söz konusu olduğunda vatandaşlık verildiği bilinmektedir.

Ülke vatandaşlığını alabilmek için uluslararası sahada başarılı sonuç elde etmiş olmak ya da siyasi bir güce sahip olmak gerekmektedir.

Ruanda vatandaşlığı için birtakım şartları yerine getirmeniz önemlidir. Sonrasında sizden istenen evrakları teslim etmeniz istenmektedir. Bunun arkasından ülkenin çifte vatandaşlık vermediğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Madagaskar Vatandaşlık Veriyor mu?

Madagaskar vatandaşlığını alabilmenin en net yolu babadan gelmektedir.

Babası Madagaskar vatandaşı olan herkes kolaylıkla vatandaşlık alabildiğini görmektedir. Bunun dışında farklı bir yol isteyenler ise doğumu tercih etmektedir.

Ülke sınırları içerisinde dünyaya gelmiş bebekler, Madagaskarlı olarak kayıtlara geçmektedir.

Evlilikle Madagaskar vatandaşı olmak isteyenler ise en az 2 yıl deneme süresini atlatmalıdır. Evlendikten sonra 2 yıl deneme süresi verilmekte ve evliliğe devam edilirse vatandaşlık için süreç başlatılmaktadır.

Madagaskar vatandaşlığı alabilmek için fizyolojik ve psikolojik sağlığınızın yerinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Mozambik Vatandaşlık Veriyor mu?

Bir Doğu Afrika ülkesi olan Mozambik, yabancılara vatandaşlık vermeden önce temel şartlar sunmaktadır. Bu şartlardan ilki doğum diğeri ise anne ya da baba bağıdır. Bu iki koşul yerine gelmediğinde ekstra vatandaşlık başvurusu yapılmaktadır.

Çoğu zaman evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu yapıldığı görülmektedir.

Mozambik vatandaşı olmak için evleniyorsanız cinsiyetin bu noktada çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

Mozambikli bir erkekle evlenmeniz halinde vatandaşlığa geçmeniz için evrakları teslim etmeniz yeterli kabul edilmektedir.

Mozambikli bir kadınla evlenilmesi halinde ise en az 5 yıl evliliğin kanıtlanması gerekmektedir. Sonrasında vatandaşlık için süreç başlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vatandaşlık Veren Doğu Afrika Ülkeleri Vatandaşlık Veren Doğu Afrika Ülkeleri için yorumda bulun

    Vatandaşlık Veren Doğu Afrika Ülkeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vatandaşlık Veren Doğu Afrika Ülkeleri için ilk yorumu yapabilirsin.