Bulgaristan Göçmenleri Nasıl Çifte Vatandaş Olabilir?

Eski göçmenlere Bulgaristan vatandaşlığı hakkı var mı? Bulgaristan göçmenleri nasıl çifte vatandaş olabilir? Sorularının cevabını merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Bulgaristan AB ülkelerinden birisidir. Bu nedenle de vatandaşlarının Avrupa ülkelerinde özgür dolaşım hakkı vardır. Bulgaristan vatandaşlığı almak içinse köken bağından sıklıkla faydalanılır. Geçmiş yıllarda Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden kişiler ya da çocukları, torunları çifte vatandaşlık alabilir.

Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Alabilir mi?

Ataları Bulgaristan’da yaşayıp Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan kişilerin çocukları ya da torunlarının vatandaşlık alması mümkündür. Ancak bu işlem için bir önceki soyun da Bulgaristan vatandaşı olması şarttır. Örneğin; dedeniz Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçmüşse sizden önce anne ya da babanızın vatandaşlık alması gerekmektedir.

Göçmenlerin Bulgaristan vatandaşlığı almak için atmanız gereken ilk adım en son göç eden akrabanızın Bulgaristan vatandaşı olduğunu kanıtlamaktır. E-devletten soy kütüğünü çıkarabilirsiniz. Ancak bu belgeler Bulgaristan’da kabul edilmemektedir. Soyun Bulgaristan Adalet Bakanlığı tarafından araştırılması gerekmektedir. Eğer Bulgaristan dosya sorgulama işlemi sonrasında Bulgaristan soy bağı tespit edilirse vatandaşlık için adım atabilirsiniz.

Adalet bakanlığı Bulgaristan soy ağacı sorgulama işlemlerinde bir sonuca ulaşamamışsa bu aşamada sizin devreye girmeniz gerekmektedir. Çeşitli özel şirketlerden yardım alarak soy bağı dosyalarını çıkarttırabilirsiniz.

Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık İçin Nasıl Başvuru Yapabilir?

Eski göçmenler Bulgaristan vatandaşlığı almak istediklerinde göç yılı önemli olmaktadır. 1948 yılı öncesindeki göçlerde eski kayıtlara ulaşma ihtimali son derece düşüktür ve genellikle istenilen sonuca ulaşılamaz.

1948 yılı sonrası göçmenlerde ise kayıtlara ulaşılması daha kolaydır. Özellikle 1948-1950 aralığında genellikle olumlu sonuçlarla karşılaşılır. 1968 ile 78 yılları arasında da kayıtlara ulaşılabilir fakat herhangi bir işlem yapılmamışsa dedelerin de vatandaşlığı olmaz.

Bulgaristan vatandaşlığı almak için yapabileceğiniz ilk işlem nüfus müdürlüğüne gitmektir. Nüfus müdürlüklerinin arşivlerinde göç eden atanızın muhacir belgesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer bu belgeleri bulabilirseniz işinize yarayacaktır. Bulunamasa da kayıt bulunamadığına dair bir belge talep etmenizde fayda vardır. Belgelere ulaşılıyorsa doğum tarihi düzeltmesi yapılması gereklidir. Göç esnasında genellikle doğum tarihleri girilmediğinden dolayı otomatik olarak 1 Temmuz tarihi yazılmıştır.

Bulgaristan Göçmenleri İsim Denklik Belgesini Nasıl Alır?

İsim denklik belgesini yaşadığınız yerin nüfus müdürlüğü üzerinden alabilirsiniz.  Böylece Türk vatandaşı olmadan önce kullanılan bilgilere ulaşılır ve bir denklik belgesi oluşturulur.

Eğer isim denklik belgesi alınamıyorsa Bulgaristan’daki arşivler için Bulgaristan’da yaşayan özel şirketlerden yardım alabilirsiniz. Özellikle avukatlar bu konuda sıklıkla hizmet vermektedir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Göçmenlerin Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapması için Bulgaristan vatandaşlığı tespiti yaptırması gerekmektedir. Eğer vatandaşlık sorgusundan olumlu sonuç alınırsa kişinin hayatta olması durumunda tekrar vatandaşlık alması ya da oturum izni için başvuru yapması mümkündür. Göç eden kişinin hayatta olmaması durumunda çocukları ve torunlarının vatandaşlık alması kolaylaşacaktır.

Vefat eden kişinin Bulgaristan vatandaşlık sorgulaması için şu belgeler gereklidir. Bu belgelerle Bulgaristan Adalet Bakanlığına başvuru yapabilirsiniz.

  • Nüfus müdürlüğünden alınan doğum belgesinin Bulgarca çevrilmiş hali
  • Nüfus müdürlüğünden alınan kişinin bilgileri ve aile bireylerini gösteren nüfus kayıt örneğinin Bulgarcaya çevrilmiş hali
  • Eğer kişi evli ise Bulgarcaya çevrilmiş evlilik kayıt örneği
  • Nüfus müdürlüğünden alınan isim denklik belgesinin Bulgarcaya çevrilmiş hali
  • Bulgarcaya çevrilmiş adli sicil kaydı
  • Türkiye’de kullandığınız Nüfus cüzdanının fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf

Online Bulgaristan Vatandaşlığı Sorgulama

Bulgaristan’a gitme imkânı bulunmayan kişiler online Bulgaristan vatandaşlığı sorgulama işlemlerinin mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Bu işlem için muhatap bulacağınız resmi bir makam yoktur. Ancak çeşitli kurumlar online Bulgaristan vatandaşlığı sorgulama hizmeti vermektedir.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise bu alanda çok fazla dolandırıcının bulunduğudur. Vatandaşlık işlemleri için size yardımcı olacağını söyleyerek para isteyen kişilere itibar ederken araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bulgaristan Vatandaşlığı Tespit İşlemi Sonuçları

Bulgaristan vatandaşlık sorgulama sonuçlarınızda ölen atanız için vatandaşlığı korunmaktadır şeklinde bir bilgi görünüyorsa soy bağı ile Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz. Vatandaşlığı yoktur ya da vatandaşlıktan çıkarılmıştır deniliyorsa çocuk ya da torunların herhangi bir hak talep etmesi söz konusu değildir.

Yaşamakta olan Bulgaristan göçmenlerinde ise işlemler son derece kolaydır. Eğer vatandaşlığı korunmuşsa kısa süre içerisinde belgeler tamamlanır ve çifte vatandaşlık işlemleri tamamlanır. Vatandaşlıktan çıkarılmışsa doğum belgesi ile başvuru yapılarak oturum izni ve vatandaşlık alınabilir. Vatandaşlığın bulunamaması durumunda ise işlemler daha zordur. Bulgaristan’a giderek işlemleri orada takip etmeniz gerekmektedir. Üstelik sonucun olumlu olacağı da kesin değildir.

Bulgaristan Vatandaşlık Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

Bulgaristan vatandaşlığına başvuru işlemlerini göç hangi şehirden yapılmışsa orada sürdürmeniz gerekmektedir. Adalet Bakanlığına yapacağınız başvuru sonucunda işlemler başlar ve sonuçlanması ise 1 ile 1,5 yıl arasında değişiklik gösterir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bulgaristan Göçmenleri Nasıl Çifte Vatandaş Olabilir? Bulgaristan Göçmenleri Nasıl Çifte Vatandaş Olabilir? için yorumda bulun

    Bulgaristan Göçmenleri Nasıl Çifte Vatandaş Olabilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bulgaristan Göçmenleri Nasıl Çifte Vatandaş Olabilir? için ilk yorumu yapabilirsin.