Online (İnternetten) Vatandaşlık Veren Ülkeler

Online vatandaşlık veren ülkeler başka ülkeden vatandaşlık almak isteyenlerin ilgisini çeken konular arasında yer alıyor.

İnternetin insan hayatında önemi göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki yıllarda e vatandaşlık veren ülkelerin sayısının oldukça artacağı düşünülebilir. Ancak henüz internetten vatandaşlık verme konusu çok sınırlı.

[duyuru renk=”info”]İlginizi Çekebilir: Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler[/duyuru]

E Vatandaşlık Veren Ülke Var Mı?

Ne yazık ki henüz tam anlamı ile online vatandaşlık veren bir ülke bulunmuyor. Ladonya gibi çeşitli sanal ülkeler var ve bu ülkeler sanal vatandaşlık kabul ediyor.

Estonya online vatandaşlık konusunun gündem olmasını sağlayan ülke. Estonya’da hemen hemen her şey internet üzerinden yapılıyor. Oy kullanma işlemleri dahi internetten tamamlanmakta. Hatta ülkede ücretsiz internete sahip olmak bir anayasal hak olarak tanımlanmış durumda.

Estonya’nın online oturum vermeye başlaması ile beraber Türkiye’de internetten vatandaşlık veren ülkeler olup olmadığı konusu gündeme geldi. Ancak Estonya dahil hiçbir ülke tam anlamı ile vatandaşlık vermiyor. Estonya’da ise; e oturum almak mümkün.

Online Vatandaşlık - E Oturum - İnternetten Vatandaşlık Başvurusu

Online Vatandaşlık – E Oturum – İnternetten Vatandaşlık Başvurusu

Online Estonya Oturum Almak

Estonya oturumu alarak gidip Estonya’da yaşamaya başlamıyorsunuz ya da Estonya vatandaşı olmuyorsunuz. Estonya e oturum başvurusu sonucunda elde edeceğiniz e oturum izni sayesinde Digital Identity Card adı verilen kartı almaya hak kazanıyorsunuz.

Digital Identity Card sayesinde Estonya’da şirket kurabiliyorsunuz. Estonya’da şirket kurmanızla beraber paypal gibi Türkiye’de yasak olan ödeme sistemlerini kullanabilir, şirketiniz için daha az vergi ödeyebilir ve bir AB şirketi gibi kabul ediliyorsunuz.

Estonya e ikamet almak oldukça kolay. Başvurunuzu kısa sürede yapabileceğiniz gibi çok fazla kriter de bulunmuyor. 10 gün gibi bir sürede Estonya e ikamet izniniz onaylanıyor.

Estonya e ikamet sitesi üzerinden oturum izni için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru ücreti 100 Euro. Başvuru esnasında fotoğraf ve bazı kişisel bilgileriniz isteniyor.

Estonya e oturum izni sonuçlandığında kartınız hazırlanmaya başlayacak. 1,5-2 ay sonra büyükelçiliğe giderek kartınızı alabilirsiniz. Digital Identity Card alırken aynı zamanda digital izleriniz de sisteme giriliyor.

Estonya’da Şirket Kurmak

Estonya e oturum izniniz hazırsa artık şirket kurmak için hazırsınız. Şirket kurmak için bir adres ve banka hesabınız olmalı. Estonya’da yaşamadığınız için bir adresiniz olmayabilir. Bu durumda online ikamet adresi satan siteler üzerinden bir adres alabilirsiniz.

Estonya bankalarından hesap açmak için de interneti kullanabilirsiniz. Banka hesabınız ve adresiniz hazır ise; yaklaşık yarım saat içerisinde şirketinizi kurabilirsiniz.

Estonya’da şirket kurmanın en büyük artısı adil bir vergi sistemine dahil olmak. Bunun yanı sıra şirket kurma ücretleri oldukça düşük ve pek çok bürokratik işlem ile uğraşmanız gerekmiyor.

Estonya’da şirket kurmanın sıkıntılı tarafı ise; şirket hesabınızdan para çıkarırken %20 vergi ödemeniz gerekiyor. Ancak direkt para çekmek yerine kendinizi maaşlı olarak gösterebilirsiniz.

Eğer kendinizi maaşlı bir çalışan olarak gösterirseniz ekstra olarak Estonya’da oturma ve çalışma izni alma imkanınız da oluşabilir.

Online Vatandaşlık Veren Ülkeler - Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Online Vatandaşlık Veren Ülkeler – Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Online Vatandaşlık Veren Ülkeler

Estonya haricinde yalnızca internetten başvuru yaparak vatandaşlık alabileceğiniz bir ülke bulunmuyor. Ancak vatandaşlık için ilk başvurunuzu internet üzerinden yapabileceğiniz bazı ülkeler mevcut.

İnternetten vatandaşlık yapabileceğiniz ülkelerden bazıları İsveç ve Hindistan. Fakat bu başvurular sayesinde direkt olarak vatandaşlık başvurunuz sonuçlanmıyor.

Online vatandaşlık başvurusu sonrasında gerekli belgeler belirleniyor ve size geri dönüş yapılır. Ardından gerekli belgeleri hazırlayarak görüşmelere katılmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Online (İnternetten) Vatandaşlık Veren Ülkeler Online (İnternetten) Vatandaşlık Veren Ülkeler için yorumda bulun

    Online (İnternetten) Vatandaşlık Veren Ülkeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Online (İnternetten) Vatandaşlık Veren Ülkeler için ilk yorumu yapabilirsin.