Hong Kong Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hong Kong vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun yanıtı Hong Kong için oldukça güçtür. Hong Kong vatandaşlık alımı konusunda katı kurallara sahip bir ülkedir.

Asya bölgesinin en büyük limanlarından Hong Kong, turizm ve endüstri alanlarında lider ülkelerdendir.

Çin Halk Cumhuriyeti yetkisinde ama özel idari bölgesi olan Hong Kong yabancı uyruklu vatandaşlar konusunda oldukça hassastır.

Ülkeden vatandaşlık almak da haliyle oldukça güçtür. Ülke Çin’e bağlı olduğundan aslında alacağınız vatandaşlık Çin vatandaşlığı olacaktır.

Parasız vatandaşlık veren ülkeler 2017 yılından sonra hızla çoğalmıştır. Hong Kong da bu ilerlemeler neticesinde yabancı uyruklu vatandaş alımı konusundaki politikalarını biraz da olsa yumuşatmıştır.

En kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur sorusunun yanıtı kesinlikle Hong Kong değil. Hong Kong vatandaşı olabilmek için çok zorlu işlemleri halletmeniz; yüksek bütçeli yatırımınızı hazırlamanız gerekiyor.

Zorlu şartlara rağmen kökeninde, aile geçmişinde Hong Kong ya da Çin vatandaşı olanlar, Çin ya da Hong Kong vatandaşlarıyla evlilik yapanlar ülkeye bir şekilde yerleşmiştir.

Yabancı vatandaş konusundaki politikalarına rağmen Hong Kong’da yaşayan Türklerin sayısı oldukça dikkat çekicidir.

Hong Kong ekonomik açıdan gelişmiş bir ülke olduğundan geçim, iş, eğitim gibi konularda sıkıntı çekilecek bir ülke değildir.

Hong Kong yaşam maliyeti, bölgelere ve yaşam biçimine göre değişiklik gösterebilir. Hong Kong’da iş bulmak da dil bildiğiniz sürece çok zor olmayacaktır.

Niyetinizde Hong Kong vatandaşı olmak, ülkeye yerleşmek varsa Hong Kong’a gitmek için ne gerekli öğrenirseniz; planlarınızı yapabilir, harekete geçebilirsiniz.

Hong Kong Vatandaşlığı için Şartlar

Hong Kong’dan vatandaşlık almak için birçok şartı yerine getirmeniz gerekir ama öncelikle ülkeye gitmiş olmanız gereklidir.

Hong Kong’a yerleşmek istiyorsanız önce vize sonra uzun süreli oturma vizesi işlemlerini halletmeli; vatandaşlık için birkaç yıl beklemelisiniz.

Türk vatandaşları Hong Kong’a vize gerekmeden gidebilmektedir. 3 ay bu şekilde ülkede kaldıktan sonra yerleşim düşünceniz varsa adımlarınızı buna yönelik atmalısınız.

Hong Kong vatandaşlığı alabilmeniz için aile bağı, evlilik veya yatırım söz konusu olmalıdır. Bu şartları sağlamadan, doğrudan başvuru ile vatandaşlık alma şansınız yok.

Hong Kong Vatandaşlık Gerekli Belgeler, Şartlar ve Çifte Vatandaşlık

Hong Kong Vatandaşlık Gerekli Belgeler, Şartlar ve Çifte Vatandaşlık

Başvuru yapan kişinin geçerli bir pasaportunun olması, 18 yaşından büyük olması, sağlıklı bir birey olması, iyi bir eğitim almış olması ve eğitim seviyesinin yüksek olması, adli sicil geçmişinin temiz olması, Hong Kong yasalarını ve ahlak kurallarını kabul etmiş olması, ülkede geçinebilecek düzeyde gelirinin olması önemli şartlardır.

Ülkede iş kurmak düşüncesi olanlar, başvurularında biraz daha şanslıdır. Hong Kong’da vatandaşlık alabilmek için başvuru durumunuza göre değişen sürelerde ülkede yaşamış olmanız da önemlidir.

Vatandaşlıktan önce sadece oturum vizesini alabilmek için bile ülkede kesintisiz olarak 7 yıl yaşamış olmanız gerekmektedir.

Hong Kong Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Hong vatandaşlığına geçmek isteyen kişi önce Hong Kong vizesi alarak ülkeye gitmelidir. Ülkede öncelikle uzun süreli oturum izni almanız gerekir.

Başvuruyu yapan kişi ID 999A formunu doldurmalıdır. Ayrıca sponsor kişi ya da şirket varsa ekstradan ID 99B formu da doldurulmalıdır.

Başvuran kişinin güncel fotoğrafı, akademik geçmişini gösteren belge, finansal varlıkların kanıtları, iş kurma amacı olanların 2 yıllık iş planı, başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont, pasaport ve fotokopisi, kişinin kimlik bilgileri, yasal geçmişini gösteren adli sicil kaydı başvuru dosyasına eklenmelidir.

Hong Kong’da çalışmak isteyenler ayrıca izin almalıdır. Oturum izninden sonra Hong Kong çalışma izni de alınmalıdır. Bunun için kurulacak işe dair her türlü belge, Hong Kong’dan alacağınız iş sicil belgesi, gerekli sertifikalar ve lisansların alındığını gösteren belgeler, ofis kurulacaksa kiralanan yerin bilgisi ve sözleşme belgeleri de başvuru dosyasında yerini almalıdır.

Hazırladığınız belgelerin hem Türkçe hem İngilizce hazırlanması faydalı olacaktır.

Hong Kong Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Hong Kong’a yerleşmek için yapacağınız başvuruların tümü ülke sınırları içinde olmalıdır. Yani internetten ya da posta yoluyla başvuru imkânınız yoktur.

Ülkede 7-10 yıl yasal olarak yaşadıktan sonra vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz. Vatandaşlık, oturma ve çalışma izni gibi başvuruların hepsi yaşadığınız bölgedeki göçmen bürolarından yapılmaktadır.

Gerekli bilgileri aldıktan sonra belgeleri toparlayarak başvurunuzu büroya ulaştırabilirsiniz.

Hong Kong Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hong Kong’da yaşamak için Çin vatandaşlığına geçmeniz gerektiğinden; ülkede yaptığınız başvurular, Çin’deki yetkililerce de değerlendirilir. Dolayısıyla işleme alınma, inceleme ve sonuçlanma süreleri oldukça uzundur.

Öncelikle bürodan süreçle ilgili bilgi alırsanız; başvuru yönteminize göre işlemlerinizin ne kadar süreceğini öğrenebilirsiniz. Böylece vizeniz, oturma izniniz bitmeden başvurunuzu oluşturmuş olursunuz. Aksi halde ülkeden sınır dışı edilme olasılığınız bile var. Zamanlamayı yapabilmeniz bu sebeple çok önemli.

Hong Kong Vatandaşlık Başvurusu Sonucu

Başvuru sonucunuz tarafınıza bildirildiğinde olumlu yanıt almışsanız; işlemleri halletmeye başlayabilirsiniz. Vatandaşlığa geçiş, vatandaşlık kartınızın size verilmesi gibi bir süreç sizi bekliyor.

Başvurunuzun olumsuz sonuçlanmışsa uzun yıllar yaşadığınız bu ülkeye veda etmekle karşı karşıya bile kalabilirsiniz. Eğer genel olarak ciddi bir sorun olmamışsa ülkede oturma izniyle devam etmenizde sakınca yoksa oturma iznini uzatmaya devam edebilirsiniz.

Yetkililer vatandaşlık başvurusu incelemesi sonrasında sizi reddetmiş ve ülkeden ayrılmanız gerektiğine kanaat getirmişse de yıllardır yaşadığınız bu ülkeye veda etmek için hazırlanmalısınız.

Reddedilen başvuruların yeniden yapılmasına gerek yoktur çünkü büyük olasılıkla başvuru işleme bile alınmadan reddedilecektir.

Hong Kong Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Aslen Hong Kong vatandaşlığı değil de Çin vatandaşlığı aldığınız bu durumu sağlamak oldukça güçtür.

Yıllar sonra yapacağınız bir başvuruyla vatandaşlık alabilirsiniz. Vatandaşlık alabilmek için yatırım, evlilik, doğum gibi durumlar söz konusu olmalıdır ki aksi halde vatandaşlık alabilmeniz oldukça zor.

Evlilik Yoluyla Hong Kong Vatandaşlığı

Çin vatandaşı olan biriyle evlendiğinizde vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz ama bunun için birkaç sene beklemeniz gerekebilir. Ülkenin vatandaşlık şartları ve süreci zor olduğundan evlenip hemen vatandaş olurum düşüncesini aklınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Evliliğinizin gerçekliğini yetkililere ispat etmeniz gerektiğiniz de unutmamalısınız.

Evlilik başka bir ülkede gerçekleşmiş olsa bile evliliği ispat eden belgeler, Çin vatandaşı olan kişinin kimlik bilgileri ve ülkedeki bağlantıları yetkililere sunulmalıdır.

Evlilik gerçeklemişse, Hong Kong sınırları içinde evlenecekseniz; bunu da bildirmeniz gerekiyor.

Yatırım Yoluyla Hong Kong Vatandaşlığı

Hong Kong sınırları içinde yapacağınız yatırımla Hong Kong’a yerleşmeniz mümkün. Ticaret merkezi olan ülkede yapacağınız 1 milyon 260 bin dolarlık yatırım ile rahatlıkla iş kurup ülkeye yerleşebilirsiniz.

Kuracağınız işin sağlam bir planı olması, istihdam sağlayacak olması, ülke ekonomisine katkı sağlaması birçok bakımdan işinizi kolaylaştırır.

Yalnız Çin hükümetinin belirlemiş olduğu bazı ülkelerin vatandaşları, yatırım yoluyla bile vatandaşlık alamayacaktır.

Doğum Yoluyla Hong Kong Vatandaşlığı

Çin hükümeti, vatandaşlık konusunda sadece doğum söz konusuysa biraz daha yumuşak davranmaktadır. Yine zorlu bir sürecin sizi beklediğini bilmelisiniz çünkü Çin ve idaresindeki bölgelerde nüfus kontrolü sağlamak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Anne ya da baba Çin vatandaşı ise çocuk Çin vatandaşlığı alıp Hong Kong’da yaşayabilir.

Ülke sınırları içinde doğan yabancı çocuklar için net bir bilgi olmadığından; göçmen bürolarından bilgi almakta fayda vardır.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ali dedi ki:

    Hong Kong Vatandasligin avantajlari nedir peki.? AB ye giris durumu?

  2. Burak dedi ki:

    Oğlum gidin adam akıllı bir ülkeden alın vatandaşlık. Hong kong’da ne işiniz var yahu?