Tanzanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tanzanya vatandaşlığı nasıl alınır sorusu, Tanzanya’nın popüler bir ülke olmamasına bağlı olarak çok ilgi çekici gelmeyebilir.

Afrika kıtasında yer alan Tanzanya ülkesine gidenler, ülkenin yaşam şartları hakkında fikir sahibidir ama gitmeyenler için Tanzanya’nın çok uzak bir kültür olduğunu belirtmekte fayda var.

Yabancılık çekilebilecek ülkelerin ilk sıralarında yer alan Tanzanya’ya gittiğinizde günlük hayata adapte olmakta zorlanabilirsiniz.

Yemek kültürü, giyim tarzı çok farklı olan ülkede ekonomik durum da çok iyi değildir. Sadece altın madenlerine bağlı bir zenginliği bulunur ve bu konuda gelişmiş üçüncü ülkedir.

Ülkede aslında zengin maden rezervleri de mevcuttur ama madencilik konusunda gelişmemiş olan ülke bu alanda başarı sağlayamamıştır. Tarımla geçinen ülkede tarım için toprak verimliliği de çok fazla değildir. Kısacası Tanzanya nasıl bir ülke diye merak edenler için yaşanması ve ekonomik açıdan geçinmesi güç bir ülke olduğu söylenebilir.

Ülkemizde bazen Afrika ülkelerine ve doğal olarak Tanzanya’ya iş olanakları görülmektedir. Tanzanya iş başvurusu ile ülkeye giderek orada çalışmanız mümkün.

Eğer isterseniz bir süre sonra ülkeden vatandaşlık almak için başvuruda da bulunabilirsiniz. Tanzanya çalışma iznini aldıktan sonra ülkede çalışmaya hemen başlayabilirsiniz.

Tanzanya vatandaşlık verme konusunda çok katı kurallara sahip değildir. Üstelik ülkeye katkısı olabilecek herkes ülke yetkililerince olumlu karşılanmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlık almak için başvuruda bulunurken ülkeye katkınız olacağını, ülke huzuruna zarar vermeyeceğinizi belirtmelisiniz.

Tanzanya’ya ilk kez giderken nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız öncelikle Tanzanya’nın vize politikasına göz atmalısınız. Ziyaretiniz 3 aydan kısa sürecekse pasaportunuzla ülkeye giriş yapabilirsiniz.

3 aydan uzun ziyaretlerde Tanzanya Türkiye’den vize istiyor mu sorusunun yanıtı ise evettir ama vize işlemleri için Türkiye’den başvuru yapmanıza gerek yoktur. Ülkeye gittiğinizde giriş işlemleri esnasında vizenizi de alabilirsiniz.

Tanzanya Hakkında Bilgi

Haritada çok dikkat çekmeyen, pek bilinmeyen ülkelerden olan Tanzanya Afrika kıtasının orta-doğu bölümünde yer almaktadır.

Bağımsız bir ülke olan Tanzanya Mozambik, Kenya, Kongo Cumhuriyeti, Malavi, Uganda ile komşudur. Ülke doğu bölümünde ise Hint Okyanusuna açılan kıyılara sahiptir.

Ekonomik açıdan vasat olan ülkede iş imkanları da kısıtlıdır. Ülkede iş imkanları genellikle Türk şirketlere ait yerlere eleman arayışıyla, yine Türkiye’den eleman alımıyla sağlanmaktadır.

Tanzanya’da hiç bulunmamış birisi ülkeden vatandaşlık talep etmeyebilir ama burada yaşayan, ülkeyi beğenen ya da ülke vatandaşlarından biriyle evlilik bağı kuran kişiler Tanzanya vatandaşlığına ilgi duymaktadır.

Birçok kişi genellikle çifte vatandaşlık imkanından yararlanmak ister çünkü Tanzanya vatandaşı olmanın, Türk vatandaşı olmaktan daha önde olmasına neden olan bir avantaj bulunmamaktadır.

Tanzanya Vatandaşlığı için Gerekli Şartlar

Tanzanya’dan vatandaşlık almak için istenen şartlara uyum sağlıyor olmanız oldukça önemlidir.

Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız, geçmişte sabıka kaydınızın olmaması, fiziki açıdan sağlıklı olmanız ve ruh sağlığınızın yerinde olması gerekmektedir. Bunun dışında bir süredir ülkede yasal olarak ikamet ediyor olmanız ve vatandaşlık başvurusu sırasında oturma izninizin, çalışma izninizin olması gerekmektedir.

Vatandaşlık alabilmeniz için belirli bir süre ülkede yaşamış olmanız şartına da bakılacaktır. Bu süre değişiklik gösterebileceği için en doğru bilgiyi başvuru yapacağınız birimden alabilirsiniz.

Vatandaşlık başvurusunda bulunacakların az da olsa dil biliyor olması gerekmektedir.

Ülkenin yerel dilini biliyor olmanız size avantaj sağlayacaktır. Bunun dışında vatandaşlık alma nedeniniz evlilikse belirli bir süre evli olmanız şartı aranacaktır.

Tanzanya’da evlenip hemen vatandaşlık başvurusunda bulunmanız mümkün değildir.

Doğum yoluyla ya da aile bağıyla vatandaşlık başvurusu yapılacaksa anne ya da babadan birinin Tanzanya vatandaşı olması şartı aranmaktadır.

Tanzanya vatandaşlığı alabilmeniz için ülkede yaşayacak, ailenize bakabilecek gelir düzeyine sahip olmanız gerekecektir

Birikimlerinizin olması, aylık düzenli geliriniz olması ve bunları ispatlayabilmeniz; vatandaşlık işlemleri aşamasında size katkı sağlayacaktır.

Tanzanya Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Tanzanya vatandaşlık işlemlerini başlatabilmek için sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Tüm belgeleri asılları ve fotokopileriyle hazırlayarak tedbirli davranabilirsiniz.

Orijinali Türkçe olan belgelerin ülkenin kabul ettiği dilde çevirilerini hazırlatmayı da ihmal etmemelisiniz. Bu belgeleri hem Türkçe hem çevirili haliyle yetkililere sunmalısınız.

Vatandaşlık başvurusu için başvuru türü ne olursa olsun herkesin hazırlaması gereken standart belgeler vardır.

Pasaport, pasaport fotokopisi, fotoğraf, adli sicil kaydı, kimlik bilgilerini gösteren belge, gelir durumunu ispat eden belgeler, ülkedeki ikamet adresini gösteren belge, eğer varsa oturma izniniz, çalışma izniniz ya da vizenizin belgelerini de başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Başvuru doğrudan yapılacaksa çoğunlukla bu belgeler yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda yetkililer sizden ekstra bir takım belgeler talep edebilir. Bu belgeleri de sonradan hazırlayarak ilave edebilirsiniz.

Başvuru evlilik aracılığıyla yapılacaksa çiftin uluslararası evlilik belgesi, Tanzanya vatandaşı olan kişinin nüfus kayıt belgeleri ve doğum bilgilerini gösteren belge de dosyaya eklenmelidir.

Başvuru yapacak kişilerin fiziki olarak sağlıklı olduğunu gösteren, ruh sağlığının yerinde olduğunu gösteren sağlık raporlarını da hazır etmesinde fayda var. Bu durumu davranışlarınıza da en şekilde yansıtmanız gerekiyor.

Aile bağı, doğum, soy ile ilişkili vatandaşlık başvurularında doğum belgesi, kan bağını ispat eden belgeler, aile bireylerinin nüfus kayıt örnekleri de dosyada yer almalıdır.

Vatandaşlık işlemlerini ailece yapacak olanlar istenen tüm belgelerli her aile ferdi için ayrı ayrı hazırlamalılar.

Tanzanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Tanzanya vatandaşlığı almak için bir takım yollar vardır ama seçenekleriniz birçok ülkeninkinden daha azdır. Hemen her ülkede olduğu gibi Tanzanya’da da ilk başvuru seçeneği doğrudan başvurudur.

Belirli bir süre ülkede yasal olarak yaşamışsanız, iyi bir karaktere sahipseniz ve Tanzanya vatandaşı olmak için aranan şartları taşıyorsanız; doğrudan başvuru yoluyla işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Tanzanya vatandaşlığı almanın doğrudan başvuru dışında evlilik yapmak alternatifi de vardır.

Sadece vatandaşlık almak için değil; gerçek bir evlilik yaparsanız; yetkilileri buna inandırmanız daha kolay olacaktır. Evliliğin ispatı bu aşamada oldukça önemlidir.

Ülke doğum, aile bağı, soy ilgisi gibi nedenlerde de vatandaşlık verebilmektedir. Gerekli ispatları yapabilirseniz ve diğer şartları taşıyorsanız; başvuru işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz.

Tanzanya’nın yatırımla vatandaşlık gibi bir programı bulunmadığından; yatırım yaparak vatandaşlık alma şansınız yoktur.

Tanzanya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken ilk şey hangi yolla başvuru yapacağınızı belirlemektir. Başvuru türünüzü belirledikten sonra şartları da sağladığınızdan eminseniz; istenen belgeleri toplayarak ilk adımı atabilirsiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra bir süre incelenmesi için beklemeniz gerekecektir. Bu inceleme sürecinde yetkililer sizden ek belgeler talep edebilir ya da sizi görüşmeye çağırabilir.

Başvurular sırasında Tanzanya’da olmanız size avantaj sağlayacak ve işlemlerinizi daha hızlı yapmanıza da katkı sağlayacaktır. Türkiye’deyseniz Tanzanya Konsolosluğu’ndan da destek alabilirsiniz.

Tanzanya vatandaşlık başvurularınızı ülkedeki ilgili birimlere doğrudan iletmeniz gerekmektedir. Başvuru kimin adınaysa başvuru işlemlerini kişi mutlaka kendisi yapmalıdır.

Vatandaşlık işlemlerinde başvuru tamamlandıktan sonra sonuç için yetkililerden haber beklemelisiniz.

Sonuç belli olduğunda vatandaşlığa kabul edilmiş olduğunuzu görüyorsanız; hemen geçiş işlemlerine başlayabilirsiniz.

Sonuç olumsuzca yeniden başvuru yapıp yapamayacağınız konusunda yetkililerden bilgi alabilir; gerekli düzenlemeleri yapıp yeniden vatandaşlık başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tanzanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Tanzanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Tanzanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tanzanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.