Rusya’da Yaşamak İstiyorum. Oturma İzni Nasıl Alabilirim?

Rusya oturma izni konusunda birçok ülkeden daha katı kurallara sahip programlı ülkelerden bir tanesidir.

Düzenlemelerini sıkı bir prensip üzerine oturtan Rusya her yıl birçok kişi için oturma izni konusunda değerlendirme yapmaktadır.

Oturma iznini doğru ve eksiksiz bir planla istemeniz gerekir çünkü ülkeye ne için geldiğinizden kaç para harcayacağınız kadar hemen her konuda dikkatli olunduğu görülmektedir.

Rusya oturma izni almak için sık tercih edilen ülkelerdendir. Birçok kişinin favori ülkeleri arasında yer almakta ve her yıl binlerce turist Rusya’ya akın etmektedir.

Turistlerin birçoğu oturma izni almayı düşünüp uzun süre yaşama şansını araştırmaktadır.

Rusya Oturma İzni Veriyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya arasında artan iletişim ve diyaloglar iki ülkenin halkı arasında da pozitif etki uyandırmaktadır.

Rusya’yı merak eden gidip görme şansı olan birçok kişi ülkenin iş imkânlarından, eğitiminden memnun kaldığı için orada kalmayı isteyebilmektedir.

Rusya’da kalabilmenin temel şartı ise oturma iznidir. Oturma izniniz olmadan ülkeye ancak ziyaret amacıyla gelebilir daha sonra size ayrılan sürenin sonunda ülkeden ayrılmak durumunda kalabilirsiniz.

Rusya oturma izni konusunda son derece kontrollü bir politika izlemektedir.

Oturma iznini almanız için başvurunuzu doğru şekilde yapmalı, evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim etmelisiniz. Sonuç almanız bu şekilde çok daha kolay olacaktır.

Rusya Oturma İzni Türleri

Oturma izni türü dendiği zaman akla ilk olarak süre gelmektedir. Rusya’da ikamet etmek niyetiniz varsa öncelikle ne kadar kalacağınızı bilmelisiniz.

Kısa süreli kalmakla uzun süreli kalmak bir hayli farklıdır. Dolayısıyla oturma izni için başvuru yaptığınız zaman aynı şekilde sürenizi de biliyor olmanız gerekmektedir.

Rusya oturma izni birbirinden farklı 3 türe ayrılmaktadır. Birincisi geçici süreli oturma iznidir. Geçici süreli oturma izni alanlar en kısa süreye sahip olan kişilerdir.

İkincisi kısa süreli oturma iznidir. Kısa süreli oturma izni birkaç aydan oluşmakta ve kısa süreliğine ülkede kalmanıza olanak tanımaktadır. Uzun süreli oturma izni ise ülkede uzun süre kalmanıza yardımcı olacak izindir.

Rahatlıkla ikamet etmenize yarar sağlamakta ve süreyi gözetmeden Rusya’da hayat kurmanızı mümkün kılmaktadır.

Rusya Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Rusya oturma izni başvurusu yapmak isteyen kişiler bunun için doğru noktaya başvuru yapmak durumundadır. Başvuruların bireysel yapılmasının mecbur olduğu da akıllardan çıkarılmamalıdır.

Özellikle belge teslim etme konusunda kişinin kendisi bulunmak zorundadır.

Oturma izni başvurusunu kesinlikle konsolosluk ya da büyükelçilik gibi kurumlara yapmamanız gerekmektedir. Birçok kişi bu konuda hata yapmakta ve yanlış adrese başvuru yaptığı için karışıklık yaşamaktadır.

Başvuru yapmanız gereken nokta göçmenlik bürosudur. Önce online olarak başvuru yapmak arkasından da bizzat gidip Rusya Göçmenlik Bürosu’nda başvuruyu onaylatmak gerekmektedir.

Rusya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya oturma izni nasıl alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap planlı başvuruyla olacaktır. Kişi vizesinin süresi dolmadan bir süre önce oturma izni için başvuru yapmak durumundadır.

Öncelikle savcılıktan temiz sabıka kaydı almak gerekmektedir. E-devlet üzerinden de sabıkanızı alabilmeniz mümkündür. Sabıka kaydınızı internetten alırsanız bulunduğunuz bölgedeki savcılığa ibraz etmeniz gerekmektedir.

Sabıka kaydını aldıktan sonra apostil yaptırmanız gerekmektedir. Uluslararası geçerliliği olması açısından apostil yaptırmak ekstra önemlidir.

Sonrasında gerekli olan evrakları toparlayıp Rusya’da yetkili kuruma onaylatmanız gerekmektedir.

Onaylama sürecinden sonra başvuruyu değerlendirme süreci başlayacaktır. Neticesi ise tarafınıza kısa süre içerisinde bildirilecektir.

Rusya Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Oturma izni almak istiyorum diyenler her şeyden önce doğru bir zamanda başvuru yapmaları gerektiğini bilmeliler.

Rusya oturma izni başvurularını her yıl 2 dönemde kabul etmektedir. Bu 2 dönem sona erdiğinde başvuru yaparsanız kabul edilmemekte, ertelenmektedir.

Oturma izni için başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan zaman 2 şekilde tanınmaktadır.

Rusya oturma vizesi için yalnızca ocak ve şubat aylarında başvuru yapılabilmektedir. Bu 2 ayın dışında kabul edilmediği için zamanlamayı iyi şekilde ayarlamanız önemlidir.

Rusya Oturma İzni Kaç Kişiye Verilir?

Rusya çalışma izni gibi oturma izni de belli bir kontenjan üzerinden yapılmaktadır.

Oturma iznine sahip olmayan kişiler, ülkeye girdiklerinde kaçak olarak değerlendirilirler. Dolayısıyla oturma izni almak için acele etmek ve kontenjan dolmadan izni alabilmek gerekmektedir.

Rusya oturma izni için her yıl 1500 ile 3000 arasında alım yapmaktadır. Dünyanın her yerinden oturma izni alınabildiği için aceleci olmak ve zamanı iyi takip etmek önemlidir.

Oturma izni süresi ve kontenjanı dolduktan sonra bir sonraki yılı beklemek gerekmektedir.

Rusya Oturma İzni Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Oturma izni süresi her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Rusya’da oturma izni almayı düşünen kişiler kesinlikle süreye dikkat etmek durumundadır.

Sürede yapılan değişikliklerden haberdar olmadığınızda ülkede istediğiniz kadar kalabilmeniz de mümkün olmamaktadır.

Rusya için oturma izni en fazla 3 yıllığına verilmektedir. 3 yıldan uzun süre kalmak isteyen kişiler uzatma seçeneğini kullanabilmektedir.

Rusya için oturma izni aldıktan sonra süreyi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Oturma izni için süreyi uzatmak istemezseniz vatandaşlık için şartları değerlendirebilirsiniz.

Rusya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Oturma izni için gerekli belgeler dendiği zaman akla ilk olarak sabıka kaydının tercümesi gelmektedir. Sabıka kaydınızı aldıktan sonra tercüme ettirmeli ondan sonra gerekli belgeler arasına koymalısınız.

İstenen ikinci belge ise pasaportun orijinali ve tercümesidir. Rusçaya çevrilmiş ve noter tarafından onaylatılmış olan pasaport belgesi gerekmektedir.

Belgeler arasında 1 adet fotoğraf istendiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Beyaz fon üzerinde olması gereken fotoğrafların ebatları ise 3,5 x 4,5 cm olmak durumundadır. Ayrıca oturma izni için doldurmuş olduğunuz başvuru formu da son derece önemlidir.

Doğru şekilde doldurulmuş olan başvuru formu işlemlerin hızlıca gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Rusya Oturma İzni Kimlere Verilir?

Rusya vizesinden sonra en çok talep edilen belgelerden bir tanesi oturma iznidir. Ülkenin oturma iznini alabilmek için şartları sağlayıp sağlayamamak son derece önemlidir.

Oturma iznini alabilmeniz için kabul edilebilecek kişilerden biri olduğunuzu bilmeniz gerekir. Şartları sağlayan kişiler yanlarında getirebilecekleri kişileri de sorabilmektedir. Bu kişiler; arasında Rusya’da ya da eski Sovyetler Birliği sınırlarında doğmuş olanlar, çalışamaz durumda olan engelli kişiler, küçük çocuklar, Rus vatandaşı ile evli olan kişiler ve yatırım amacıyla gelen kişiler yer almaktadır.

Normal şartlar altında oturma izni için herkes başvuru yapabilir ancak bu kişiler onay almış olan kişilerle beraber gelme hakkına sahiptir.

Rusya Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Oturma izni sonuçları dendiği zaman muhakkak birkaç ayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinde birkaç ay erken davranmak bu yüzden önemlidir.

Vizenizin süresi dolmadan en az 2 ay önceden başvuru yaparsanız sürecin çok daha sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Rusya oturma izni başvurusu için Rusya’ya gidip belge teslim etmeniz gerekmekte, Türkiye’de savcılıktan belge almanız gerekmektedir. İşlemlerin her biri zaman alacağı için kendinizi sıkıştırmadan rahat yapabileceğiniz süre olması önemlidir.

Oturma izni için başvuru süreniz en geç 1 ay içerisinde açıklanır ancak kurumların yoğunluğuna bağlı olarak sürede uzama olması muhtemeldir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mürsel Andaçoğlu dedi ki:

    Sevgilim Rusya’da yaşıyor. Ama kendisi Litvanya vatandaşı ve Moskova’da bir şirkette çalışıyor. 5 yıl çalışma izni var. Ben de onun yanına giderek orada yaşamak istiyorum. Bunun için bir istek gönderebileceğini duydum fakat ne kadar doğru bilmiyorum. Kendisi oranın vatandaşı olmamasına rağmen benim orada oturma izni almam için yardımcı olabilir mi?