İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İrlanda vatandaşlığı nasıl alınır, vatandaşlık almak için nasıl adım atmak gerekir soruları birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Dünya genelinde vatandaşlık talebi konusunda revaçta olan ülkelerden bir tanesi de İrlanda’dır.

Çoğu zaman basit bir gezinti için gidip kalan ve vatandaş olmaya karar veren kişilerin olduğu dikkat çekmektedir. Bunun dışında işi için İrlanda’ya giden ve burada kalan insan sayısı da bir hayli fazladır.

İlginizi Çekebilir: İrlanda Oturma İzni

Belli bir prosedür sonrasında vatandaşlık konusuna onay veren İrlanda pek çok ülkenin aksine süreci zorlaştırmamayı tercih etmektedir. Bu nedenle İrlanda’da yaşamak istiyorum diyenler için vatandaşlık çok da zor olmamaktadır.

İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İrlanda vatandaşlık yatırımdan evliliğe kadar birçok yolla gerçekleşen bir vatandaşlıktır. Bu noktada önemli olan süreci takip etmektir.

Kişi, İrlanda vatandaşı olmak istediği zaman önce yetkili kurumdan randevusunu alıp vatandaşlık başvuru formu doldurmalıdır. Sonrasında gerekli olan evraklar hakkında bilgi edinip tüm evrakları derleyip toparlamalıdır.

Evrak tesliminin arkasından İrlanda vatandaşlığına geçiş için vatandaşlık törenine katılmak ve sadakat yemini etmek gerekmektedir.

Sonrasında sizi mülakata davet etmeleri ve birkaç soru sormaları mümkündür. Bu süreci atlattıktan sonra inceleme başlatılmakta ve uygun olup olmadığınıza karar verilmektedir.

Arkasından tarafınıza vatandaşlık onayı ya da ret cevabı alıp almadığınız bildirilmektedir.

İrlanda Vatandaşlığı Şartları Nelerdir?

İrlanda göçmenlik başvuru şartları söz konusu olduğunda ilk olarak yaş dikkat çekmektedir.

Kişi, kendi için herhangi bir karar vermek isterse bu durumda 18 yaşından büyük olması temel şartlardan bir tanesidir. Reşit olan kişi vatandaşlık hakkında kendi adına karar vermekte özgürdür.

Vatandaşlık şartlarından bir diğeri temel şartı yerine getirmiş olmaktır. Vatandaşlık için yollar bulunmaktadır.

Evlilik, yatırım, aile bağı gibi yollardan biri olmadığı müddetçe tamamıyla keyfi şekilde vatandaşlık elde edebilmek mümkün olmamaktadır.

Vatandaşlık için başvuru yapanlar aynı şekilde İrlanda’da ikamet etmeye devam etmek mecburiyetindedir. Bu konu ısrarcı şekilde takip edilecek olan konulardan bir tanesidir.

Aile Bağıyla İrlanda Vatandaşlığı Alınır mı?

İrlanda vatandaşlığı ekşi sözlükte de sık sık konuşulan konu başlıklarından bir tanesidir.

Birçok kişi vatandaşlık alternatifi olarak İrlanda’ya göz gezdirmektedir. İrlanda’da yaşamak isteyen kişiler vatandaşlık talep edebilmek için bir sebep olması gerektiğini bilmeliler. Bu sebeplerden bir tanesi aile bağı olabilir.

Kan bağı olarak da tanımlanan bu bağ vatandaşlık için ayrıcalıklı olmaya yardım etmektedir.

Kişinin İrlanda vatandaşı olabilmesi için anne ya da babasından herhangi birinin İrlandalı olması yeterlidir.

İrlanda vatandaşı olan anne ya da babanın çoğu doğrudan vatandaşlık almaya hak kazanmaktadır.

Yalnızca anne ya da baba için değil aynı zamanda akrabalık çerçevesinde kan bağı bulunan herkes de İrlanda vatandaşlığına onay verebilmektedir.

İrlanda vatandaşı olmak isteyenler akrabalıklarını ispat ettiklerinde bu istediklerini elde edebilmektedir.

Doğumla İrlanda Vatandaşlığı Alınır mı?

İrlanda’da doğum yapmak birçok kişinin aklına gelen bir durumdur ancak bazı şartlar taşıdığı unutulmamalıdır.

İrlanda sınırları içerisinde vatandaşlık için doğum yapmayı düşünüyorsanız doğrudan vatandaşlık alınabilmesinin mümkünatı yoktur.

Ülke sınırlarında dünyaya gelen bebeklerin vatandaşlık hakkı bulunmaktadır fakat bu hakkı temin edebilmeleri için doğrudan ikamet şartı sunulmaktadır.

Doğumla vatandaşlık verilebilmesi için İrlanda’da 5 yıl ikamet edilmesi gerekmektedir.

Doğum gerçekleştikten sonra 5 yıl ikamet etmeniz koşuluyla rahatlıkla vatandaşlık başvurusu yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

İkametle İrlanda Vatandaşlığı Alınır mı?

İrlanda oturum izni ile ülke sınırları içerisinde oturan kişiler bir süre sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedirler. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle süreyi doldurmak gerekmektedir.

İkametle İrlanda vatandaşlığı alabilmek için 9 yılda 5 yıl ülke sınırlarında olmak şarttır.

9 yıllık ikamet süresinin toplamında 5 yılını İrlanda’da geçiren kişiler vatandaşlık için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır.

Vatandaşlık başvuru süreci öncesinde 1 yıl kesintisiz şekilde İrlanda’da ikamet etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kişi, vatandaşlık elde edebilmek için İrlanda’yı tercih edip oturma izninizi buna göre ayarlamanız son derece önemlidir.

Evlilikle İrlanda Vatandaşlığı Alınır mı?

İrlanda’da evlilik düşünenler için bu durumun doğrudan vatandaşlık verdiğini söylemek mümkündür.

İrlanda vatandaşı olan biri ile dünya evine girdiğinizde evliliğinize en az 3 yıllık olma şartı sunulmaktadır. Bu 3 yılın en az 1 yılını kesintisiz şekilde İrlanda’da geçirmiş olma mecburiyeti de vatandaşlık şartlarından bir diğeridir.

Kişi, vatandaşlık için başvuru yaptığı zaman evliliğinin hali hazırda devam ediyor olması gerekmektedir.

3 yılı doldurmamış olan ya da İrlanda’da ikamet süresini doldurmayan hiç kimsenin vatandaşlık için yaptığı başvuru kabul edilmemektedir. Bu konuda temkinli olunması ve sürenin doğru şekilde ayarlanması son derece önemlidir.

İrlanda Vatandaşlığı İçin Başvuru Süreci

İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapan kişiler, başvuru sürecinde kesinlikle dikkatli olmalıdır. Bu noktada başvurunun her zaman geri çekilme, vazgeçilme seçeneği bulunmaktadır ancak yatırılan ücretlerin geri alınabilmesi mümkün olmamaktadır.

Vatandaşlık için başvuru yaparken durumunuza göre vatandaşlık formu doldurmanız istenmektedir. Bunu yaparken diğer yandan size tanınan süreyi de aşmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Başvuru yapmanız ve tüm evrakları toparlayıp bir araya getirmeniz için 28 gün süreniz bulunmaktadır. Bunun dışında kalınması halinde başvuru otomatik olarak reddedilmektedir.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapmanız gereken adres Adalet ve Eşitlik Bakanlığı olarak bilinmektedir.

İrlanda’da ikamet ederken doğrudan bu kurum üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Bunun için randevu alıp gitmeyi ve prosedürleri gerektiği gibi yerine getirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Son derece basit şekilde vatandaşlık başvuru yapabilir arkasından aynı kurum tarafından görüşmelere çağırılıp durumun netleşmesini sağlayabilirsiniz.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Reddedilebilir mi?

İrlanda vatandaşlığı için başvuru yapan kişilerin hemen hepsi vatandaşlık onayı almaz. Kimi zaman yaşanan aksilikler kimi zaman da şartların uygun olmaması durumundan başvuruların reddedilme ihtimali yüksektir.

Kişi, vatandaşlık başvurusunda bulunurken başvurusunun reddedilebilme ihtimali olduğunu da aklında bulundurmalıdır. Dolayısıyla başvurunuzun reddedilmesi durumu tarafınıza kısa süre içerisinde bildirilmektedir.

İrlanda vatandaşlığı başvurusu sonucu tarafınıza bir mektupla bildirilecektir.

Olumsuz olması halinde kişinin ret cevabı aldığı bildirilecek ve başka bir şey yapmasına gerek kalmayacaktır.

Olumlu olması halinde ise vatandaşlık törenine katılması gerekecektir.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Belli Olur?

İrlanda vatandaşlığı için başvuruda bulunduğunuzda size evrak tamamlamanız için 1 aya yakın süre tanınmaktadır. Evrakları toparlayıp teslim ettikten sonra inceleme süreci başlatılacaktır.

İnceleme sürecinin sonuca bağlanması yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. 6 ay içerisinde vermiş olduğunuz tüm evraklar gözden geçirilecek bunun yanında düzenli olarak sizin nerede ne yaptığınız da gözlemlenecektir.

Evliliğiniz, iş hayatınız, topluma adapte olup olmadığınız sürekli izlenecektir.

Başvuru sürecinin sonuçlanması 6 ay bulmaktadır. Yoğun bir döneme denk gelmesi haline incelemelerin 9 ay kadar sürdüğü de görülmektedir. 9 ay kadar sürmesi konusunda özellikle pasaporta dikkat etmeniz önerilmektedir.

Vatandaşlık başvurusu için pasaportunuzun orijinali elinizden alınmaktadır. Bu süre içerisinde seyahat etmeyi planlıyorsanız ertelemeli, başvurunuz sonuçlanana kadar beklemelisiniz. Aksi halde pasaportunuz olmadığı için seyahat sürecinizin sıkıntılı olması söz konusu olabilir. 6. ayın sonunda pasaport tarafınıza teslim edilecektir.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selahattin dedi ki:

    İrlandaya gitmek calişmak elimde har iş gelir