Parayla Vatandaşlık Veren Avrupa Ülkeleri

Parayla vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri, her yıl binlerce kişinin ilgisini çekmektedir.

Parayla ya da parasız vatandaşlık veren ülkeler 2017 yılı sonrasında ciddi bir ilgi altındadır.

Parayla vatandaşlık veren ülkeler 2018 yılında da ciddi bir göç almıştır. Elbette böyle bir vatandaşlık süreci için ciddi rakamlarda paraya ihtiyacınız var.

Parasız vatandaşlık veren ülkelerin çoğunlukla iş gücüne ihtiyacı vardır ve bu ülkeler vatandaş arayan ülke statüsündedir. Ancak parayla vatandaşlık imkânı sunan ülkelerde durum farklıdır. Bu ülkelerin çoğu gelişmiş, bir kısmı gelişmekte olan ülkelerdir. Dolayısıyla ekonomilerine katkı olması parayla vatandaşlık vermenin en önemli sebebidir.

En kolay göçmenlik veren ülkelerden bazıları da parayla vatandaşlık verir ama özellikle Avrupa ülkelerinde vatandaşlık için ciddi ve uzun bir süreçten geçmeniz gerekir. Kısacası hemen vatandaşlık veren ülkeler arasında Avrupa ülkelerini görme olasılığınız pek yok.

Bazı Avrupa ülkelerinde parasal işlemler tamamlansa bile ülke önce oturma izni vermekte, belirli bir süre ülkede yaşamanızı bekledikten sonra vatandaşlık vermektedir. Dolayısıyla aynı zamanda en kolay oturma izni veren ülkeleri de bilmenizde fayda var.

Vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri içinde Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeler çok azdır. Hatta bir kısmı Türkler tarafından yapılan başvurularda daha zorlayıcı şartlar sunmaktadır.

Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye’den de göç almıştır. Özellikle iş ihtiyacı olan, Türkiye’de iş bulamayan pek çok genç bu alternatifleri aramaktadır.

Parayla vatandaşlık veren ülkeler ve şartları fazlasıyla değişkendir. Benzer yapıdaki ve ekonomideki ülkeler bile farklı şartlarla karşınıza çıkabilirler. Dolayısıyla tüm Avrupa ülkeleri aynı şartları talep ediyor gibi düşünmemek; her Avrupa ülkesini kendi içinde değerlendirmek gerekiyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, online vatandaşlık veren ülkeler içinde yer almaktadır. Elbette sadece ön başvuru bu şekilde alınıyor. Yani hiçbir görüşme, inceleme yapılmadan internet üzerinden size vatandaşlık veren bir ülke bulunmuyor.

Yatırımla vatandaşlık veren ülkeler, bir bakıma kolay vatandaşlık veren ülkeler kapsamında değerlendirilebilir. Sonuçta hem yatırım yaparak bir şekilde kazanç ya da mal elde ediyorsunuz hem de güzel bir Avrupa ülkesinden vatandaşlık almış oluyorsunuz.

Kolay vatandaşlık veren ülkeler 2018 yılında sayıca çoğalmıştır ve çoğalması beklenmektedir. 

Parayla Almanya Vatandaşlığı

Almanya normal şartlarda vatandaşlık vermek konusunda zorlayıcı şartlara sahip gelişmiş ülkelerden biridir. Birçok ülkede olduğu gibi Almanya da kendi vatandaşlarının haklarını öncelikli tutmaktadır. Yani siz Almanya’da yatırım yaparak rahatlıkla ülkeye giremezsiniz.

Hangi Ülkeler Para ile Vatandaşlık Verir?
Hangi Ülkeler Para ile Vatandaşlık Verir?

Almanya’ya 250 bin Euro yatırım yaptıktan sonra ülkedeki Alman vatandaşları için istihdam yaratmanız gerekebilir. Eğer istihdam olasılıklı bir yatırım yaparsanız; vatandaşlık almanız daha kolay olacaktır.

Vatandaşlık almanız 1-2 ay içinde gerçekleşebilecek bir durum değildir. Başvurunuzun ne kadar sürede sonuçlanacağı yatırım durumunuza, başvurunuzun incelenmesi durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Parayla Avusturya Vatandaşlığı

Avusturya para vererek vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden bir diğeri ama ülkenin prensipleri gereği, vatandaşlık için ne kadar talep ettiği açıklanmıyor.

Avusturya’dan vatandaşlık almak için parasal işlemlerin dışında kendinizde ilginç bir yetenek olduğunu, sağlam bir başarı öykünüz olduğunu ispat etmeniz gerekiyor. Bu yönleriyle oldukça ilginç şartlar talep eden Avusturya’nın, parayla vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri içinde en gizemli olan ülke olduğu söylenebilir.

Avusturya vatandaşlığı için ilk yapmanız gereken konsolosluk ya da elçilikten bilgi almaktır.

Parayla Belçika Vatandaşlığı

Belçika diğer birçok ülkeden farklı olarak öncelikle ülkede yaşamış olma şartını öne sürüyor. Yani parayı vermeden önce Belçika’da oturma izni alarak, yasal olarak 3 yıl yaşamış olmanız gerekiyor.

3 yıl sonunda tüm şartlar bakımından uygunsanız; yetkili birimler tarafından belirlenen miktarı verdiğinizde Belçika vatandaşlığına geçebiliyorsunuz.

Parayla Malta Vatandaşlığı

Parayla vatandaşlık ya da yatırım ile vatandaşlık neredeyse Malta ile bir bütün haline geldi.

Malta vatandaşlığı için yüksek miktarlarda yatırım yapmanız gerekiyor. 650 bin Euro yatırım yaparak Malta vatandaşı olmakla beraber, Avrupa vatandaşlığı da kazanmış olursunuz.

ABD’ye vizesiz giriş, Schengen ülkelerine vizesiz geçiş gibi birçok haktan 650 bin Euro karşılığında aldığınız vatandaşlıkla yararlanabiliyorsunuz. Malta’nın yatırım programlarını detaylı olarak incelemeniz gerekiyor.

Parayla Makedonya Vatandaşlığı

Makedonya son yıllarda vatandaşlık için revaçta olan ülkelerden bir tanesi. Huzurlu ve geçinmesi kolay bir ülke olan Makedonya, vatandaşlık vermek için 400 bin Euro değerinde yatırım yapmanızı talep ediyor.

Yatırımınız iş kurmak, mülk almak şeklinde de olabilir. Özellikle iş kuracak olanlar en az 10 işçiye istihdam sağlayacak bir iş kurmaya özen göstermeli. Hemen ardından vatandaşlık işlemlerine başlayabilirsiniz.

Parayla Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan da ikamet sonrasında vatandaşlık veren Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Ülkede en az 1 yıl yasal olarak ve kesintisiz ikamet eden kişiler, süreyi tamamladıktan sonra ülkede 1,2 milyon dolar yatırım yaparlarsa vatandaşlık başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır.

Değerlendirmeler sonucunda şartlarınız uygunsa ve yatırımınız kurallara uygunsa vatandaşlık alabileceksiniz.

Parayla Karadağ Vatandaşlığı

Bağımsızlığına yakın tarihte kavuşan Karadağ, gelişmek için, ülke kalkınmasına katkı sağlamak için para karşılığı vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri arasında yerini almıştır.

Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ’dan vatandaşlık alabilmek için 500 bin Euro değerinde yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırımınızı iş kurmak, gayrimenkul satın almak şeklinde yapabilirsiniz ama iş kurma konuları için mutlaka işin uzman danışmanlarından destek alarak hangi sektörler için yatırım yapabileceğiniz konusunda bilgi almalısınız.

Parayla İngiltere Vatandaşlığı

İngiltere vatandaşlığını alabilirseniz; aynı zamanda Birleşik Krallık vatandaşı olacaksınız ki bu durumda Birleşik Krallık ülkelerine vizesiz giriş yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

İngiltere vatandaşlığını alabilmek için 1 milyon poundunuzu 5 yıl boyunca unutmanız gerekiyor. Yani 5 yıl boyunca İngiltere’de 1 milyon poundluk yatırım yapmanız ve süre dolana kadar bütçeyi düşürmemeniz gerekiyor.

Parayla Slovakya Vatandaşlığı

Yaşanılası yerlerden biri olan Slovakya da Avrupa ülkesidir ve dışarıdan gelen göçmenlere vatandaşlık imkânı vermektedir.

Eğer 1 milyon Euro değerinde yatırım yapmak düşünceniz varsa bunu Slovakya’da yaparsanız; vatandaşlık alma hakkına da sahip olursunuz.

Yatırım planlarınızı özenle yapmanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde yapacağınız ufak hatalar sebebiyle vatandaşlık başvurunuzu riske atabilirsiniz.

Parayla İrlanda Vatandaşlığı

İrlanda diğer Avrupa ülkelerinden farklı uygulamalara sahiptir. Özellikle vatandaşlık işlemleri konusunda birçok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle İrlanda’ya 500 bin dolar değerinde yatırım hazırlığını yapmanız gerekiyor. Hatta herhangi bir şey beklemeden yatırımınızı da yapmanız gerekiyor. Bu noktadan sonra hükümetin vatandaşlık için başvuru açmasını ya da sizin başvurunuza yanıt vermesini beklemeniz gerekiyor. Dolayısıyla yatırım yaptıktan sonra yıllar boyu beklemeniz bile gerekebilir.

Parayla Arnavutluk Vatandaşlığı

Parayla vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri için düşük bütçeli yatırımları kabul ederek vatandaşlık veren ülkelerden birisi de Arnavutluk’tur.

Arnavutluk vatandaşlığı için 200 bin dolar değerinde yatırım yapmak yeterli olacaktır. Yatırımınızı hangi alanlarda yapacağınızı belirlemek için çok iyi bir araştırma yapmayı unutmamalısınız.

Parayla Hollanda Vatandaşlığı

Türkiye’de kendinize ait bir işiniz varsa ve bu şirketin bir bağlantısını Hollanda’da kurmak isterseniz; yatırım yaparak vatandaşlığa giden yolu açabilirsiniz. Bu işlemlerin toplam maliyeti 20 bin Euro civarında olacaktır.

Duruma göre maliyeti daha düşük olacak şekilde işleri halletme olasılığınız var. Hollanda gibi huzur dolu bir ülkede yaşamak için 20 bin Euro oldukça uygun bir bedeldir.

Parayla Güney Kıbrıs Vatandaşlığı

Türkiye’nin resmi olarak tanımadığı Güney Kıbrıs Rum kesiminde vatandaşlık alabilmek için yatırım yapma hakkınız vardır. Ancak birçok Avrupa ülkesine göre daha fazla yatırım için hazırlıklı olmanız gerekiyor.

En az 3 milyon Euro değerinde yatırım yaparak vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Parayla Yunanistan Vatandaşlığı

Cennet ülkelerden Yunanistan 250 bin Euro değerinde gayrimenkul almanız durumunda oturum alma şansı sunuyor.Oturum aldıktan sonra tüm Schengen bölgesinden vizesiz olarak faydalanabilir; gerekli şartları tamamlayınca Yunanistan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yunanistan’ın Türk vatandaşları için özel politikalarını konsolosluk ya da elçilikten öğrenebilirsiniz.

Parayla İtalya Vatandaşlığı

Akdeniz ülkelerinden, Avrupa’nın en ilgi gören ülkelerinden İtalya, vatandaşlığa giden yol için 3 yıllık geçmişinizin durumunu görmek istiyor.

Son üç yıldaki gelir durumunuzu ülkeye göstermelisiniz ve 3 yıllık geliriniz en az 31 bin Euro tutarında olmalıdır. Sonrasında İtalya’dan en az 100.000 Euro değerinde gayrimenkul alarak oturum alma hakkı kazanabilir; belirli bir süre ülkede yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunu yapabilirsiniz.

Parayla İspanya Vatandaşlığı

İspanya para karşılığında doğrudan vatandaşlık yolunu açmıyor ama ülkede sınırsız oturum imkânı vererek vatandaşlığa giden yolu açıyor.

İspanya’dan 500 bin Euro değerinde gayrimenkul satın alırsanız hem oturma hem çalışma izni almış olacaksınız. Üstelik Avrupa ülkelerinin birçoğunda bu durumdan faydalanabileceksiniz. Birkaç yıl sonra da vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Parayla Letonya Vatandaşlığı

Vatandaşlık için belki de en uzun süre bekleyeceğiniz ülke Letonya’dır. 35 bin Euro gibi uygun bir bütçeyle yatırım yapmanız ülkece kabul edilir ama ülkede en az 10 yıl yaşamalı ve 10 yıl sonunda vatandaşlık başvurusunu yapmalısınız.

10 yıl boyunca ülkede oturma izni dahilinde yasal olarak bulunacağınız için yaptığınız yatırımı Letonya’da değerlendirebilirsiniz. Bu süreçte elbette Türkiye’ye giriş çıkış yapabilirsiniz ama ziyaret sürelerinin çok uzamamasına dikkat etmelisiniz.

Parayla Portekiz Vatandaşlığı

Portekiz de parasını verdiğiniz taktirde vatandaşlık veren ülkelerden bir tanesidir. Portekiz’den vatandaşlıktan önce oturma izni alabilmeniz için 500 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almanız gerekiyor.

Oturma izninizi aldıktan sonra belirli bir süre burada yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Parayla Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna sınırları içinde bir şirket kurarsanız ve şirket hesabınıza en az 100 bin dolar yatırırsanız; ülkede sınırsız oturma izni alabilirsiniz.

Oturma izni ile ülkede birkaç yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yasal olarak Ukrayna’da kalacağınız için iş bulup çalışabilir; bu süreyi iyi değerlendirebilirsiniz. Böylece vatandaşlık alma aşamasına geldiğinizde yetkililere karşı daha iyi bir durumda olursunuz.

Parayla Bosna Hersek Vatandaşlığı

Bosna Hersek yatırım için herhangi bir tutar belirlememiştir. Sadece ülkede şirket kurmak şeklinde yapılan yatırımlar sayesinde vatandaşlık alma imkânı sunmuştur.

Bosna’da belediye mahkemesine yapılan başvurular, bir sorun çıkmazsa çoğunlukla 7 gün içinde sonuca varmaktadır. Elbette hızlı sonuç için eksiksiz evrakla, doğru yere başvuru da oldukça önemlidir.

Parayla Fransa Vatandaşlığı

Normal şartlarda vatandaşlık işlemleri sırasında oldukça zor prosedürlere maruz bırakan Fransa, yatırım ile vatandaşlık işlemleri konusunda da oldukça katıdır.

Birçok Avrupa ülkesine nazaran daha yüksek bütçeli bir yatırım talep eden Fransa, bunun üzerine de fazlaca şartı yerine getirmenizi isteyecektir.

Fransa vatandaşlığına giden yol için en az 10 milyon Euro değerinde yatırım yapmanız gerekiyor.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. para ile vatandaşlık veren ülkeler Parayla Vatandaşlık Veren Avrupa Ülkeleri için yorumda bulun

    Parayla Vatandaşlık Veren Avrupa Ülkeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Parayla Vatandaşlık Veren Avrupa Ülkeleri için ilk yorumu yapabilirsin.