İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda oturma izni nasıl alınır Türk vatandaşlarının tüm detaylarıyla bilmesi gerekir.

İrlanda’nın Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlara farklı uygulamaları vardır ama Türk vatandaşları oturma izni almadan İrlanda’da yaşayamazlar.

İrlanda’ya eğitim, iş, evlilik gibi sebeplerle gidecek olanlar durumlarına uygun oturma izni türüne başvurmalıdır.

İrlanda’ya oturma izni alarak gittiğinizde ve ülkede birkaç sene yaşadığınızda vatandaşlığın da önünü açmış olursunuz. İrlanda vatandaşlık şartları sizinle uyumlu ise süreci başlatabilirsiniz.

Uzun süreli oturma izni, vatandaşlıktan belli farklarla ayrılmaktadır. Öncelikle oturma izninde İrlanda vatandaşlarının sahip olduğu haklara sahip olamayacağınızı bilmelisiniz.

Buna Yazıya da Bakabilirsiniz: İrlanda Vatandaşlığına Geçmek

İrlanda göçmenlik şartları oturma izni şartlarından daha farklıdır ve daha zor bir sürece işaret etmektedir.

İrlanda göçmenlik başvuru şartlarına uyabilmeniz için önce oturma izni alarak ülkede belirli bir süre yaşamanız gerekiyor.

İrlanda’da yaşam kalitesi yüksek olduğundan her yıl çok sayıda kişi eğitim, iş, evlilik gibi sebeplerle ülkeye oturma izni için başvuruda bulunmaktadır.

İrlanda’da maaşlar da tatmin edici olduğundan çalışmak için ülkeye gidenlerin sayısı daha fazladır. Ancak ülkede çalışmak söz konusu olduğunda oturma izni yanında İrlanda çalışma izni nasıl alınır sorusunun tüm detaylarını da öğrenmeniz gerekiyor.

Çoğu zaman oturma ve çalışma izni birlikte verilmektedir yani çalışmayı ispat etmeniz gereken bir durum yoksa oturma izni alırken çalışma iznini de alarak elinizde bulundurabilirsiniz.

İrlanda Oturma İzni Türleri

İrlanda’da kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki farklı oturma izni çeşidi vardır.

Uzun süreli oturma izni ve uzun süreli oturma izni kapsamları, şartları birbirinden farklıdır. Bu nedenle kendinize uygun olan oturma iznine başvurmanız; reddedilmemeniz açısından önemlidir.

İrlanda Kısa Süreli Oturma İzni: İrlanda’da herhangi bir sebeple kısa süreli olacak bulunacaksanız, vatandaşlık düşünceniz, İrlanda’da yaşama planınız yoksa kısa süreli oturma iznine başvurabilirsiniz. Bunun için önce İrlanda vizesi alarak ülkeye gitmeli ve işlemlere başlamalısınız.

Kısa süreli oturma izninde devletin sosyal yardımlarından feragat ettiğinizi belirtmiş olursunuz. Bu durumda ülkede geçinebilecek maddi gücünüzün olması gerektiğini unutmamalısınız.

İrlanda kısa süreli oturma iznini bakıma muhtaç yaşlı akrabalar, Türkiye’de çalışıp maaş alan ama görev için İrlanda’ya gidecek olan akademisyenler ve ziyaret sebebiyle İrlanda’ya gelecek bağımsız kişiler tercih etmelidir.

Evlilik yoluyla ülkeye gidecek olanlar da öncelikle kısa süreli oturma izni talebinde bulunabilir.

İrlanda Uzun Süreli Oturma İzni: İrlanda’da yaşamak istiyorum, ülkeye yerleşmek istiyorum ve vatandaşlık düşüncem var diyorsanız; uzun süreli oturma iznini tercih etmelisiniz.

İrlanda Oturum İzni - Gerekli Şartlar- Yaşam Şartları ve Çalışma

İrlanda Oturum İzni – Gerekli Şartlar- Yaşam Şartları ve Çalışma

Ülkede mülk alacaksanız ve yaşayacaksanız da tercih edebilirsiniz.

Ülkeye ilk kez gidiyorsanız önce kısa süreli oturma iznini tercih etmeniz doğru olacaktır.

Kararınız ülkede kalmak olursa izninizi uzun süreli oturma iznine çevirebilirsiniz.

İrlanda Oturma İzni için Gerekli Şartlar

İrlanda oturma izninde gerekli şartlar, hangi oturma izni türünü seçtiğinize göre değişiklik gösterecektir. Kısa süreli oturma izninin kapsamları ve şartları farklı ve kısıtlıdır.

Her iki oturma izni için de ilk şart başvuruyu yaptığınız sırada İrlanda’da yasal olarak bulunmanız gerektiğidir.

Kısa süreli oturma izni alacaklar, ülkede çalışmayacaklarını, iş kurmayacaklarını, ülkede kaldığım sürece masrafları üstlenebileceğinizi, özel sigortanız olduğunu, İrlanda devlet kanunlarına uyacağınızı beyan etmelisiniz. Ayrıca 18 yaşından büyük olmanız, yeterli miktarda paranızın olması veya sponsor sahibi olmanız, yasal geçmişinizin temiz olması da diğer şartlar arasındadır.

Bağımsız olarak kısa süreli oturma iznine başvuracak olanların yıllık gelirlerinin en az 50 bin Euro olması gerekmektedir.

Akademisyen olarak gelecekler İrlanda’da kalış sürelerini 9 ayın altında tutmalıdır.

İrlanda uzun süreli oturma izninde şartlar biraz daha ağırdır. Uzun süreli oturma izni alabilmek için kısa süreli oturma iznini sürekli yenileyerek 5 yıl boyunca ülkede yasal olara yaşamış olmanız gerekmektedir.

Başvuruyu yapacak kişinin pasaportunda çalışma iznine yönelik damgaların bulunması gerekmektedir.

Başvuracak kişinin yasal geçmişinin temiz olması, iyi bir karaktere sahip olması gerekmektedir.

İrlanda Oturma İzni için Gerekli Belgeler

Oturma izni başvurusu için gerekli belgeler, yine oturma izni türüne göre değişiklik göstermektedir. Belgelerin Türkçe ve İngilizce örneklerini hazırlamanız işinize yarayabilir.

Kısa süreli oturma izni başvurularında izin isteme sebebini gösteren bir belge, pasaportun kendisi ve tamamının fotokopisi, yıllık gelirinizin, finansal yükümlülüklerinizin İrlandalı bir muhasebeci tarafından onaylanmış belgesi, özel sağlık sigortası belgesi, adli sicil belgesi ve sağlıklı olduğunuzu gösteren bir rapor başvuru dosyasına koyulmalıdır.

Uzun süreli oturma izni için gerekli evraklarda oturma izni talep dilekçesi,göçmenlik bürosu tarafından verilmiş GNIB kartının fotokopisi, İrlanda’daki mevcut adresiniz, eski ve yeni pasaportlarınızın ve göçmenlik izinlerinizin fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Daha önce kısa süreli oturma izni alıp sonra uzun süreli oturma iznine geçecek olan izleyecekleri yolu göçmenlik bürosundan öğrenebilirler.

İrlanda Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İrlanda’dan oturma izni alabilmek için öncelikle ülkeye yasal olarak gitmiş olmanız gerekiyor. Bu durumda önce Türkiye’deki elçilik ya da konsolosluktan vize alarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

İrlanda’ya gittikten sonra öncelikle kısa süreli oturma izni alabilir; ülkede bir süre yaşadıktan sonra uzun süreli oturma iznine geçiş yapabilirsiniz.

İrlanda’daki oturma izni işlemleri göçmenlik bürolarınca yapılmaktadır.

İrlanda Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İrlanda uzun süreli oturma izni başvurularını en az 6-8 ay gibi uzun bir sürede sonuçlandırmaktadır.

Bazen bu süre daha uzun bile olabilmektedir. Bu nedenle kısa süreli oturma izninden uzun süreli oturma iznine geçerken eski izninizin bitmesine 8-9 ay kala başvurunuzu oluşturmalısınız.

Kısa süreli oturma izni başvurusu vize bitmeden sonuçlanması gerektiğinden çoğu zaman en fazla 30 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Oturma izni yenileme işlemlerinde de oturma izni sürenizin bitmeden en az 1-2 ay önce gidip yenileme talebinizi, durumunuzdaki değişiklikleri göçmen bürosuna bildirmelisiniz.

İrlanda Oturma İzni ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İrlanda oturma iznini başvurup aldıktan sonra mutlaka yenileme sürelerinde yenilemeniz gerekmektedir. Aksi halde oturma izninizin iptal olması durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Oturma izni alırken kısa süreli oturma izinlerinde ailenin de sizinle gelmesi sıkıntı olabilir. Uzun süreli oturma izinlerinde ailecek İrlanda’ya yerleşme söz konusuysa durum başvuru sırasında belirtilmeli; eş ve çocuklar için de başvuru açılmalıdır.

Ülkede kaldığınız süreçte suça karışırsanız, yasalara uygun hakaret etmezseniz yine oturma izninizin iptal edilme riski vardır.

Evlilik Yoluyla İrlanda Oturma İzni

İrlanda vatandaşı ile evlenerek ülkeye yerleşecek olanlar uzun vadeli planlar yapıyorsa uzun süreli oturma iznine başvurabilirler ama kısa süreli oturma iznini almak daha kolaydır.

Eğer eşinizle İrlanda’da yaşayıp çalışacaksanız mutlaka uzun süreli oturma iznine başvurmalısınız. Evlilik gerçekleşmişse başvuru sırasında evlilik belgesini de yetkililere sunmalısınız.

İrlanda vatandaşıyla evlenmek ve İrlanda’ya yerleşmek diğer yöntemlere göre daha kolaydır. Ancak evlilikle ilgili durumlarda kendinizi ifade edebilecek kadar İrlandaca veya İngilizce bildiğinizi ispat etmeniz gerekir.

Yatırım Yoluyla İrlanda Oturma İzni

İrlanda ev alana oturma izni veren ülkelerden bir tanesidir ama alacağınız evin minimum değerinin 400 bin Euro olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Ev alma işlemlerini tamamladıktan sonra başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Evin ikamet adresini, tapudaki değerini, satış işlemlerinin ispatını gösteren belgeleri de mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Eğitim Yoluyla Oturma İzni

Eğitim almak için ülkeye gidecek öğrenciler öncelikle İrlanda’da bulunan üniversitelerden birine kabul edilmiş olmalıdır. Kabul gerçekleşmiş ise oturma izni başvuru dosyasına kabul belgesini, davet mektubunu, eğitimi hangi alanda hangi üniversitede ne kadar sürede alacağınızı gösteren belgeleri de eklemelisiniz.

Öğrenciler durumlarına göre hangi oturma iznine başvuracaklarını yetkililerden öğrenebilirler.

Adım Yiğit. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Dünya'yı gezmeyi ve yeni ülkeler keşfetmeyi seviyorum. Yurt dışından vize ve vatandaşlık almak isteyenler için yararlı paylaşımlar yapmaya çalışıyor, bilgilerimi vatandaslikvize.com takipçileriyle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rıza dedi ki:

    Meraba ben 50 yaşındayım emekli oluyorum Modelistim İrlanda ya gidebilirmiyim İş bualabilir miyim sadece oradaki yaşamımı geç indirecek kadar para kazanzam yeter